Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Тенденції розвитку екологічної освіти у вищій школі

Тенденції розвитку екологічної освіти у вищій школі

Назва:
Тенденції розвитку екологічної освіти у вищій школі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,24 KB
Завантажень:
58
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Мітрясова О.П.
Тенденції розвитку екологічної освіти у вищій школі
Історія сучасного етапу розвитку екологічної освіти налічує 25 років. Вперше проблема екологічної освіти була розглянута ЮНЕСКО та Програмою ООН з охорони навколишнього середовища. У 1972 році Стокгольмська конференція з охорони навколишнього середовища прийняла рекомендацію про створення міжнародної програми з освіти в галузі навколишнього середовища. Важливими подіями в історії становлення екологічної освіти стали Міжнародна конференція з екологічної освіти в 1975 році в Белграді, Міжурядова конференція з екологічної освіти 1977 року в Тбілісі. Саме Тбіліська конференція прийняла в своїх заключних резолюціях рішення про впровадження у всіх вищих навчальних закладах курсів з охорони навколишнього середовища обсягом 20 годин.
Отже, в 70-х роках освіта в галузі навколишнього середовища почалась з натуралістичного руху, через пропаганду охорони природи. Як колись з надр біології виникла екологія, так й екологічна освіта акцентувала увагу на біологічних акцентах та загальних ідеях бережливого відношення до природи.
У другій половині 80-х років завдання екологічної освіти набули іншого смислу, це, насамперед, завдання з формування екологічної культури особистості. Йде дослідницький пошук й обгрунтування понять "екологічна культура", "екологічна свідомість" та ін.; конкретизуються цілі, принципи екологічної освіти; з'являються нові методи і форми екологічної освіти.
У 90-х роках почався новий етап розвитку освіти в галузі навколишнього середовища. Значну роль відіграла Конференція ООН в Ріо-де-Жанейро (1992 р.). Ця конференція розширила рамки Тбіліської конференції. Вона задекларувала принцип стабільного розвитку. Було прийнято рішення про впровадження екопросвіти серед всього населення, були переглянуті світоглядні позиції. Конференція в Ріо-де-Жанейро визначила загальні принципи, дотримання яких є обов'язковою умовою переходу кожного суспільства до стабільного розвитку. Загальні принципи доповнені, деталізовані конкретними завданнями в різних сферах, в тому числі й в освітній сфері.
В Україні були розроблені концептуальні основи
екологічної освіти, які грунтуються на основних положеннях Міжнародної стратегії дій в галузі освіти й підготовки кадрів з питань навколишнього середовища, а також на широко визнаній в усьому світі ідеї стабільного розвитку.
Проаналізуємо три основних напрямки сучасного розвитку екологічної освіти у вищій школі. Перший напрямок - це безпосереднє продовження шкільної екологічної освіти. Спеціаліст будь-якої галузі діяльності має володіти певним мінімумом екологічних знань, певним світоглядним, філософським фундаментом для своєї майбутньої діяльності.
До наступного часу світоглядний, філософський фундамент свідомості людини був побудований на позитивістських механічних принципах, які були розроблені в Новий час, починаючи з XVIII ст. За цими принципами людина відокремлена від навколишнього світу і є механізмом серед механізмів; всі існуючі в світі об'єкти є механічними і відокремлені один від одного. У людства поступово створюється менталітет, за яким людина відокремлена від навколишнього світу та всі живі організми екосистеми важливі тільки в зв'язку з їх "корисністю".
Майбутній спеціаліст будь-якої галузі знань повинний мати світоглядний фундамент, за яким людина є активним учасником процесу розвитку біосфери; розуміти, що сучасна світова цивілізація - міцно зв'язаний організм, де локальні процеси впливають на глобальну ситуацію та на локальні процеси в інших регіонах. У силу цього, необхідним є формування у людини таких світоглядних позицій, котрі дали б можливість усвідомити органічну єдність світу, неможливість здійснення дій в одному елементі біосфери без наслідків для інших елементів, часто непередбачених наслідків втручання в складні процеси природи.
Екологічна освіта у вищих навчальних закладах за першим напрямком набула обов'язкового характеру. Незалежно від майбутньої спеціальності студента в навчальних закладах вищої освіти вивчаються багаточисленні курси екологічного напряму.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Тенденції розвитку екологічної освіти у вищій школі

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок