Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Вимірювання у педагогічних дослідженнях

Загрузка...

Вимірювання у педагогічних дослідженнях

Назва:
Вимірювання у педагогічних дослідженнях
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,90 KB
Завантажень:
310
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Вимірювання у педагогічних дослідженнях


1. Вимірювання у педагогіці
Важливою проблемою в педагогічних дослідженнях є вимірювання одержаних результатів. Вимірюванням називають процес визначення значення. Загалом, це пізнавальний процес у якому визначається відношення однієї (вимірюваної) величини до іншої однорідної величини, яку приймають за одиницю вимірювання.
Основні проблеми вимірювання педагогічних процесів та явищ визначаються:
недосконалістю відомих методів вимірювання;
необхідністю визначення еталонів та стандартів процедури вимірювання;
наявністю розбіжностей у розумінні понятійного апарату;
неможливістю надійної стандартизації суб`єктивних показників;
складністю вимірювання якісних змін у розвитку учня.
Операція вимірювання полягає у визначенні конкретних значень, властивостей на відповідних шкалах за допомогою відповідних еталонів:
екстенсивних – за допомогою міри у розуміння мірила (еталонної дискретної або неперервної одиниці протяжності);
інтенсивних – за допомогою ступеня (еталонної точки);
номіналу якості – за допомогою еталонного зразка природи якостей.
Шкала – впорядкований набір станів об`єктів з приписаними їм числами або іншими значеннями.
Розрізняють такі основні типи шкал:
1. Шкала найменувань (номінальна або класифікаційна). Жодне із значень такої шкали не є ні більшим, ні меншим, ні кращим, ні гіршим. Значення шкали найменувань не порівнюється наприклад, шкала статті , національності, інтересів, професій тощо. При застосуванні шкали найменувань вимірювання часто називають класифікацією. Кожному значенню шкали можна прописати певне число, яке використовується лише для того, щоб відрізнити один об`єкт від іншого.
2. Шкала порядку (ординальна). Її значення мають природну послідовність і їх можна розставляти в один ряд - від меншого до більшого, від гіршого до кращого значення чи навпаки. Недоліком є те, що відстані між елементами (інтервали або кроки шкали) не порівнюються. Наприклад, шкала активності учня, рівня кваліфікації, вихованості тощо. На основі порядкових шкал не можна проводити арифметичні дії. Можна лише судити про більше чи менше значення тої чи іншої якості.
Класичним прикладом є шкала Фрідріха Мооса. За цією шкалою твердості матеріалів тальк має твердість 1, гіпс – 2, кальцит – 3, флюорит – 4, апатит – 5, ортоклаз – 6, кварц – 7, топаз – 8, корунд – 9, алмаз – 10. Сьогодні існують досконаліші шкали, проте широко використовується і 10-бальна шкала.
3. Інтервальна шкала (кількісна). В даному випадку відома не лише послідовність елементів, але й відстань між ними, наскільки один елемент відрізняється від іншого. Використання інтервальної шкали дозволяє застосовувати всі арифметичні дії з кількісними значеннями елементів.
У процесі педагогічного вимірювання часто доводиться здійснювати опитування школярів, учителів та інших осіб (респондентів).
2. Методи опитування
Опитування - сукупність методів одержання інформації про досліджуваний об’єкт. Опитування здійснюється шляхом діалогу між дослідником та респондентом у вигляді формалізованих запитань та відповідей. Опитування дозволяє: вести спілкування незалежно від предметної сфери; одержувати, до певної міри, подібні емпіричні дані, які можна порівняти між собою.
Залежно від характеру взаємодії між дослідником та респондентом, а також ступеня стандартизації процедури, опитування може бути усне – бесіда, інтерв’ю та письмове – анкетування, тестування.
Специфіка методів опитування полягає перш за все в тому, що при їх використанні джерелом інформації виступає учень або вчитель – безпосередні учасники досліджуваних педагогічних процесів чи явищ.
Використання сукупності методів опитування дозволяє охопити різні аспекти навчально-виховного процесу, за відносно короткий час опитати велику кількість респондентів і отримати різносторонню інформацію.
Процедура підготовки та проведення усного опитування (бесіда-інтерв’ю) вимагає дотримання таких вимог:
1.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Вимірювання у педагогічних дослідженнях

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок