Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Українське шкільництво у Польщі - перспективи і загрози

Загрузка...

Українське шкільництво у Польщі - перспективи і загрози

Назва:
Українське шкільництво у Польщі - перспективи і загрози
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,60 KB
Завантажень:
352
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему:
Українське шкільництво у Польщі - перспективи і загрози


Попри надійні числа, які наводимо обговорюючи стан українського шкільництва в сучасній Польщі, слід нам доглибно проаналізувати деякі аспекти освітньої діяльності українців. Шанси і загрози розвитку.Певного з ,ясування вимагає насамперед сама термінологія: у Польщі не існує зараз українське шкільництво. Не існує, у такому розумінні, як у довоєнні роки. Наші школи - це школи в яких ведеться просто навчання української мови, як одного з предметів. Щастя, що не вживаємо ще терміну “додатковий” предмет, хоч і такі спроби кваліфікації української мови вже були. Важко теж, якось назвати і закваліфікувати цю форму навчання, що називається або “пунктами”, або просто міжшкільними групами навчання української мови. До речі – на потреби закордонної політики їх прямо зараховує польське Міністерство національної едукації до шкіл, а в свою чергу, таку інформацію подає у своєму довіднику і Міністерство освіти України. Це просто гарно виглядає, коли написати, що у Польщі понад сотня українських шкіл....Якби воно там не було – це якими бути українським школам у Польщі, залежить виключно від нас. Від нас, як громади, від нас – як організації, і від нас як вчителів, та в першу чергу – батьків. Наших внутрішніх справ не розв ,яже ні Київ, ні Варшава.
Кінець 50-тих років ХХ – го століття це бурхливий розвиток різних форм навчання української мови у Польщі. Вже однак 60-ті та зокрема 70-ті і 80-ті роки принесли мало чи не розвал того шкільництва. Пщмітно зменшилася кількість шкіл, пунктів та зокрема учнів. Початок 90-тих років і зміни в країні принесли нову, певну хвилю відродження едукації і навчання української мови взагалі. Коли брати до уваги самі числа – справа виглядає непогано, коли однак взяти до уваги все інше – інколи моторошно і дивитись.Що отже маємо? Комплекси українських шкіл у Білому Борі, Гурові, Лігниці, Перемишлі, Бартошицях. Українські (лише) класи у Банях М. та ряд тзв. пунктів навчання – в яких, до речі, навчається більшість українських дітей у Польщі. Маємо опрацьовані і видані зошити вправ і підручники до навчання мови в початковій школі. Існують програми навчання для тих же початкових шкіл. (Чомусь залежуються у МЕН інші, зокрема програма для пунктів). Опрацьовані теж тзв. Силябуси української мови для середніх шкіл.
У Гурові, Білому Борі, Премишлі, Зеленій Горі працюють методисти української мови. Існує і почало працювати(!) Українське вчительське товариство у Польщі. У владах ОУП, в Головній управі, аж двох представників освітян. Працює інтернетівська вітрина вчительського видавництва “Рідна мова”. Вдалося теж видати, хоч і з великими проблемами, два номери цього ж часопису у конвеціональній формі.Все це здавалобся давало нам право оптимістично дивитись на перспективу розвитку нашого шкільництва.
Так однак не є!
Дальше існування українського шкільництва у Польщі під великою загрозою. Докажемо це нижче. Для повної ясності спробуємо проаналізувати загрози з розподілом на об,єктивні – тобто в якийсь спосіб незалежні від нас самих – та суб,єктивні – ті які є у нас, і від нас залежать.
Причини незалежні
1. Шкільна система Польщі, зокрема спосіб нараховування тзв. шкільної субвенції. Існування кожного юридичного підмету залежить перш за все від забезпечення коштів. Сьогодні, модним є вводження ринкових правил також і до шкіл. Те якими коштами буде наділена кожна школа, залежить від числа дітей, які в ній навчаються. Головною ідеєю, яка спонукала законодавця до введення такої форми, є саме функціонування ринкової економіки: “багато дітей, значить – добра школа”. “Добра”, бо батьки посилають туди своїх дітей. Отже треба їй допомогти. Спосіб думання незвичайно простий. На практиці функціонує це так, що субвенцію на кожну школу нараховується за спеціальним алгоритмом, у якому теж поміщені “ваги”. Школи, в яких природно менше дітей – художні, спеціальні, нацменшостей – окремі “ваги” (більший кошт навчання дитини).
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Українське шкільництво у Польщі - перспективи і загрози

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок