Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Скачати реферат: Моральне виховання у світі, що глобалізується

Моральне виховання у світі, що глобалізується / сторінка 4

Назва:
Моральне виховання у світі, що глобалізується
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,92 KB
Завантажень:
288
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
353]. У національно-етнічній сфері сучасний світ орієнтує людину на поєднання патріотизму й космополітизму, тобто на здатність гнучко поєднувати універсальність і почуття громадянина світу з прихильністю до інтересів своєї країни, з повагою до її минулого й сьогодення; у сфері праці сучасна людина має бути працелюбною, у сфері державності – законослухняною, у ставленні до себе має переважати самоповага, у ставленні до інших – уміння встановлювати партнерські паритетні взаємини [7, c.353-356]. Отже, майбутнє потребує пріоритетного формування таких якостей особистості, які мають допомогти їй адаптуватися до швидких змін основ суспільного життя – ієрархії цінностей, серед яких велике значення відіграють мобільність, відкриті можливості, толерантність, автономність, соціальна відповідальність, громадянськість. Г.Лактіонова вважає, що глобалізація потребує особистості, яка готова оволодівати новітніми технологіями та іноземними мовами, вміє співпрацювати та має певний рівень мислення з урахуванням не тільки особистих, національних інтересів, а й інтересів світової спільноти [13, c.2]. Такий тип мислення В.Кукушин називає глобальним. Глобальне мислення, на думку вченого, – це усвідомлення своєї причетності до всього, що відбувається на планеті, визнання нерозривного зв’язку людини з космосом, сприйняття кожної людини творцем культури, пріоритет соціальних і планетарних інтересів над особистими [12, c.173]. Ю.Терещенко серед якостей людини, “які вірогідно будуть цінуватися цивілізацією завтрашнього дня”, визначає: 1) патріотизм, розвинуте почуття національної гідності, а отже, спроможність до історичної самоідентифікації; 2) винахідливість, ініціативність, підприємливість, тобто здатність людини демонструвати в різний спосіб свою свободу, конкурентоспроможність, а отже, наявність у неї реальних підстав для самовдоволення; 3) моральну та правову відповідальність; 4) толерантність, розвинуту спроможність людини приборкувати недоброзичливість у своєму ставленні до інших; 5) загострену світоглядно-екологічну чутливість до буття людини у світі [18, c.214-216].
Зазначаючи, що означені грані виховного ідеалу та запропонована на їх підставі модель людини багато в чому уподібнена до ідеалу людини гармонійної і всебічно розвинутої, тобто до того ідеалу, яким педагогіка тривалий історичний час послуговується і від якого до сьогоднішнього дня не відмовляється, Ю.Терещенко робить акцент на ініціативності, толерантності, здатності людини ризикувати, дбати про екологію і свою власну культуру, тобто на тому, “що людина світу не протистоїть, а продовжує його як суверенний суб’єкт активності” [18, с.216]. Отже, моральне виховання у світі, де посилюються глобалізаційні тенденції, має формувати в підростаючого покоління певний комплекс якостей, спрямованих на ефективну адаптацію до життя у глобальному світі з його ризиками, суперечностями та нестабільністю, з одного боку, та на підвищення відповідальності за долю планети, з іншого.
Вищенаведене дозволяє зробити такі висновки.
Система освіти, як і всі сфери життя сучасної людини, відчуває дію глобалізаційних процесів світового масштабу. У результаті глобалізації соціокультурного простору створюються сприятливі умови як для збагачення та продуктивного діалогу різних культур-суб’єктів глобалізації, так і для їхньої уніфікації, втрати культурної різноманітності, деградації моральних основ духовності людини на шляху до перетворення у представника споживацької “вестернізованої” спільноти.
У процесі вивчення можливостей збереження моральних основ життя етична думка знаходиться у пошуку універсальної для всього людства етики. Методологічним підґрунтям морального виховання сучасної людини у закладах освіти може стати етика відповідальності К.-О.Апеля або концепція світового етосу – проблему назви вирішувати теоретикам моральної філософії, але у світі, що глобалізується, вже створюються підстави для об’єднання всього людства навколо єдиної ідеї, спрямованої на забезпечення виживання людини як духовної соціобіологічної істоти.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Моральне виховання у світі, що глобалізується

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок