Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала

Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала

Назва:
Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,76 KB
Завантажень:
80
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему:
Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала


Чи сприймуть, і як саме, сучасні діти дещо романтичні твори Євгена Гуцала? Вони реалісти. Сильними емоціями їх не шокуєш. Дешеве телевізійне меню пропонує жорстокість та цинізм. Вулиця теж навчає “справжнього” життя. Чи здатні діти, перенасичені враженнями та інформацією, проявляти емпатію? Чи залишається в них добре єство? Які відчуття викликає чужа біда? Чи властиве їм співчуття, чи переймаються чужим болем? Адже насправді саме це вимагається від читача. Дана розробка – спроба розвитку емпатії у підлітків засобами художнього слова на основі творчості Євгена Гуцала.
З “малою” прозою Євгена Гуцала учні знайомляться у п’ятому та восьмому класах: це оповідання “Лось” та “Хто ти”. Схожою за мотивами і проблемами є збірка оповідань “Діти Чорнобиля”. Тема чорнобильського дитинства і досі пульсуюча, а збірка дидактично виразна, тож не зайве було б п’ятикласникам познайомитись із нею ближче на уроках позакласного читання. Програма подає лише оповідання “Лось”, проте проблематика цього оповідання більш глибоко усвідомлюється у контексті цілої збірки. Лейтмотив пошуку гармонії з природою, звинувачувальний вирок дорослому світу за порушення цієї гармонії, оголена експресія почуттів притаманні цілій збірці. Незайманість природи ґвалтовно знищена дорослою людиною, але ще незайманою, незіпсованою, як ми звикли говорити, залишається дитяча душа. Вона не хоче, просто не може пристосуватись до скажених постулатів техносвіту. Дитяча любов: до тварин, до родини, до природи і, нарешті, перше віддане почуття до хворої дівчинки сприймається загострено, дещо гіперболізовано на тлі загальної трагедії.
Події збірки відбуваються після Чорнобильської катастрофи. Свідомість людей ще не перебудувалась настільки, щоб жити в післяатомний період. Загальний хаос: переселення, хвороби, смерті. Діти тонко відчувають це, не розуміючи і страждаючи.
Завдання вчителя на уроці обговорення збірки, відповідно до сказаного вище, – достукатися до закапелків учнівських душ, де живе співчуття і чуйність, примусити відчути відповідальність за все, що діється у світі, у ході диспуту формулювати власну думку, аргументувати і захищати її. Урок розвиватиме естетичне розуміння краси, як зовнішньої, так і внутрішньої, яка вдало передається автором у вчинках, думках героїв, в описах та портретах. Діти ознайомлюватимуться з поняттям підтексту, вчитимуться читати поміж рядками. Особливої уваги учнів заслуговує містка, колоритна художня деталь Євгена Гуцала, що часто несе у собі усе змістове навантаження образу.
Символіку уроку та музичне оформлення вчитель і учні обирають на свій розсуд. Оскільки найбільш експресивним є оповідання “Чорнобильська дівчина Калина”, то символом уроку може бути букет із кетягів калини чи малюнок... Можна доручити учневі намалювати дівчину-калину у намисті. Для створення емоційного фону підійде класична чи сучасна музика, що спонукає до роздумів.
І. У короткому вступному слові вчитель накреслює тему та проблематику уроку: гармонія дитини і природи, любов до тварин та виховання чуйної людини в оточенні природи (у збірці оповідань Євгена Гуцала “Діти Чорнобиля”). Вчитель і учні діляться загальними враженнями від прочитаного. Чи цікавою є книжка? Чи можна сказати, що книжка про любов? Чому? Кого люблять герої? (Грицько – Пальму, Любомир – Калину, Миколка – бабу Оришку, Мар’яна – брата Василя, що загинув у Чорнобилі, Савка-Савка – собаку Вовка). На які надзвичайні вчинки зважуються герої заради тих, кого люблять? (Миколка імітує зозулю, Савка-Савка іде на Рудню шукати собаку, Мар’яна планує народити хлопчика, подібного на брата).
ІІ. На початку уроку вчитель проводить коротку бліц-вікторину за текстом. Така вікторина налаштує на робочий лад, дозволить позбутися довгого “розкачування”, дещо увиразнити вузлові моменти тексту. Про це слід попередити учнів заздалегідь, наголосити, щоб уважно читали оповідання. (Крім того, це зацікавить п’ятикласників до прочитання книжки).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Тренінг емпатії за “малою” прозою Євгена Гуцала

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок