Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Діагностика провідного когнітивного стилю дітей з труднощами у навчанні

Загрузка...

Діагностика провідного когнітивного стилю дітей з труднощами у навчанні

Назва:
Діагностика провідного когнітивного стилю дітей з труднощами у навчанні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,89 KB
Завантажень:
481
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему:
Діагностика провідного когнітивного стилю дітей з труднощами у навчанні


Пояснювальна модель інтелектуального розвитку людини (інакше модель переробки інформації) передбачає, що процес пізнання можливо роз-класти на певні етапи, які включають в себе набір дій та операцій (сприй-мання, кодування, відтворення, формування понять, суджень та ін.), що ви-конуються з інформацією. При цьому встановлено, що кожний суб'єкт воло-діє притаманним лише йому своєрідним, власним стилем опрацювання інфо-рмації. У зв'язку із загальною тенденцією сучасної науки до системного ана-лізу психічних явищ дослідження стилю (як цілісної психічної системи) у контексті пізнавальних процесів отримало широке розповсюдження (Г.Уїткін, Е.А.Климов, Е.Т.Соколова, М.О.Холодна, Г.Куценко та ін.) і при-звело до виникнення феномену "когнітивний стиль". Ідея існування стійких відмінностей у способах сприймання та мислення підтверджена в роботах у межах підходу "New Look" і склала один з його основних напрямів у рамках критики традиційного неврахування активності суб'єкта у сприйманні та фа-кторів перцепції. Базуючись на результатах відповідних наукових дослі-джень, ми вважаємо можливим сформулювати наступне визначення: когні-тивний стиль (далі КС) - це процесуальна (інструментальна), стійка у часі характеристика отримання того чи іншого когнітивного продукту, описуєть-ся за рахунок крайніх форм пізнавального реагування і не підлягає застосу-ванню оцінкових суджень. Останнє положення дало підставу вважати, що представники кожного стилю мають певні переваги в тих ситуаціях, де їхні пізнавальні властивості сприяють ефективній поведінці, оскільки, за думкою спеціалістів, КС є наскрізною та стабільною властивістю індивідуальності. Отже, КС з необхідністю пов'язаний з особистісними якостями, зокрема з такими, що проявляються як у багатьох видах діяльності, так і в багатьох класах життєвих ситуацій. Крім того, КС сприяє досягненню гармонізації інтенцій на максимальний результат діяльності та мінімальну психологічну ціну діяльності (Є.П.Конопкін, Є.О.Климов, В.С.Мерлін та ін.). Таким чином, КС (як індивідуально-типовий набір уподобань людини щодо дій та операційного складу процесів переробки інформації), вважаючись відносно неза-лежним від змісту і характеру самої діяльності, разом з тим визначає спосіб, манеру і "шлях руху" особистості до здобуття наміченої мети.
У такому контексті поняття індивідуального стилю діяльності та КС особистості досить близькі за визначенням і змістом. Основний момент схо-жості полягає в тому, що стиль діяльності і стиль особистості є відносно не-залежними від змісту виконуваної діяльності і не характеризують її з точки зору результативності, або неможливо сказати абстрактно, .що даний вид стилю виявиться кращим чи гіршим, оскільки він має певні переваги або ва-ди лише щодо конкретної ситуації. Крім формальності, тобто не-змістовності і нерівневості, важливою спільною рисою цих "стилів" є їхній компенсатор-ний характер, тобто певний стиль, нейтралізуючи індивідуальні особливості, що заважають діяльності, сприяє базуванню діяльності на тих, що полегшу-ють досягненню мети. Ще одним моментом співпадання є економність хара-ктеру стилів, тобто постулюється, що певний стиль має шанси на існування не лише за умови його об'єктивної придатності, але й за умови суб'єктивної комфортності, зручності, оскільки однією з його функцій є полегшення дія-льності. Індивідуальний стиль діяльності та КС особистості схожі також і тим, що їхнє функціонування і адекватність даній ситуації не оцінюється з точки зору усвідомленості-неусвідомленості: стильові особливості можуть формуватися як стихійно, так і використовуватися свідомо.
Проте індивідуальний стиль діяльності та КС особистості мають суттєві відмінності. По-перше, індивідуальний стиль діяльності, як це видно з самого терміну, відноситься до виконання певної діяльності. Щодо КС, то він розуміється, перш за все, як формальна характеристика особистісної ор-ганізації в цілому, "своєрідний інтегратор індивідуальності".
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Діагностика провідного когнітивного стилю дітей з труднощами у навчанні

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок