Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> ОСВІТА: СУСПІЛЬНЕ БЛАГО АБО ТОВАР?

ОСВІТА: СУСПІЛЬНЕ БЛАГО АБО ТОВАР?

Назва:
ОСВІТА: СУСПІЛЬНЕ БЛАГО АБО ТОВАР?
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
15,41 KB
Завантажень:
429
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
УДК 338.465/.467:378(477)
Палехова В.А.
ОСВІТА: СУСПІЛЬНЕ БЛАГО АБО ТОВАР?
Стаття присвячена основним проблемам вітчизняної вищої освіти в контексті теорії людського капіталу та економіки знань. Досліджені основні наслідки комерціалізації вищої школи, які набули вигляду інституціональних пасток. Наголошується на необхідності переважного державного регулювання та фінансування освіти з огляду на визнання знань найважливішим чинником суспільного розвитку.
Ключові слова: економіка знань, людський капітал, освіта, комерціалізація вищої освіти, інституціональні пастки.
Статья посвящена основным проблемам отечественной высшей школы в контексте теории человеческого капитала та экономики знаний. Исследованы основные последствия коммерциализации высшей школы, которые приобрели вид институциональных ловушек. Подчеркивается необходимость преимущественного государственного регулирования и финансирования образования, учитывая превращение знаний в важнейший фактор общественного развития.
Ключевые слова: экономика знаний, человеческий капитал, образование, коммерциализация высшего образования, институциональные ловушки.
The article deals with main problems of Ukrainian high education in the context of human capital theory and knowledge-based economy. The main consequences of commercialization of high school which have got the form of institutional traps were explored. The necessity of governmental regulation and finance of education is underlined in conditions of recognition of knowledge of the most important factor of social development.
Key words: knowledge-based economy, human capital, education, commercialization of high school, institutional traps.Подолав звичний радянський поділ соціально- економічного устрою на капіталізм та соціалізм, ми впритул наблизилися до засвоєння західної парадигми розвитку, що базується на економіці знань. Розвиток економіки провідних країн вочевидь демонструє перехід від індустріальної стадії, де домінувало велике машинне виробництво, до стадії, що визначається як (потрібне підкреслити): постіндустріальна економіка, нова економіка, інноваційна економіка, інформаційна економіка, економіка знань з домінування сфери послуг, науки та освіти.1
У цих умовах найважливішою складовою національного багатства, його найціннішим ресурсом стає не природний та відтворювальний, а людський (інтелектуальний) капітал, саме він визначає, в першу чергу, темпи економічного розвитку. Освіта природно сприймається як інвестиції у людський капітал, що всіляко посилює її значення в сучасному суспільстві. Наскільки відповідає цим вимогам ситуація, що склалася з українською освітою?
Протягом років незалежності тривали пошуки найкращого варіанту переходу до нової моделі, середня та вища школа зазнала безліч реформ. Соціально-економічні перетворення в трансформаційній економіці в руслі ринкових експериментів призвели до часткової відмови від спадщини радянської освіти та поступової комерціалізації вищої школи. Чи наблизило це нас до викликів сучасності?
Чим насправді є освіта - суспільним благом з надзвичайно потужним позитивним зовнішнім ефектом чи приватним благом, об'єктом купівлі- продажу? Або істина, як часто, знаходиться десь між екстремумами?
Економіка знань (або економіка, що базується на знаннях, - knowledge-based economy) стала реальністю нашого часу. Автор теорії «трьох хвиль» суспільного прогресу О. Тоффлер в якості третьої хвилі виділив електронну або інформаційну, що і призвела до формування сучасного суспільства. За його словами, відбулася еволюція влади у світі від меча до грошей та знань.
Д. Белл наголошував на соціальних змінах, що відбулися в суспільстві. Вводячи поняття «постіндустріальне суспільство», він підкреслював одну з найважливіших рис цього нового типу суспільства - владу «мерітократії», що приходить на зміну технократії. «Мерітократія» складається з людей, які володіють найбільш високим рівнем інтелектуального розвитку, здатністю перероблювати інформацію та приймати рішення.
На межі 50-60-х рр. ХХ ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8 
Реферат на тему: ОСВІТА: СУСПІЛЬНЕ БЛАГО АБО ТОВАР?

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок