Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Опорні конспекти і опорні сигнали на уроці історії

Загрузка...

Опорні конспекти і опорні сигнали на уроці історії

Назва:
Опорні конспекти і опорні сигнали на уроці історії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,48 KB
Завантажень:
463
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Опорні конспекти і опорні сигнали на уроці історії


План
1. Ідея кодування знань і методична система В.Ф.Шаталова.
2. Система роботи з опорними сигналами Е.І.Пометуна і Г.А.Фреймана.
3. Іконічні моделі або піктограми на уроках історії.


1. Ідея кодування знань і методична система В.Ф.Шаталова
Ідея кодування знань з`явилась в 60-і роки. У 1965 році в Німеччині вийшов методичний посібник з історії, в якому кожна тема подавалась у вигляді умовних символів та письмових пояснень до них. У підручниках в кінці розділів розташовується умовна “класна дошка” із схемами, кресленнями і записами, які при поясненні повинен відтворити вчитель. Так поступово почала розвиватися ідея навчання учнів на підставі компактних опорних сигналів, які є не що інше як умовні зображення-символи історичних подій, фактів, явищ.
Отже, умовне зображення-символ є схематичним відображенням змісту чогось. У ході наукових експериментів було переконливо доведено, що сутність історичних подій і явищ, зображених схематично, краще засвоюється учнями на уроках, вони стають опорою для учня в його інтелектуальній діяльності. Умовні знаки ніби фіксують образи, що виникають у нашій уяві.
Як відомо, добре продумана графічна схема дає можливість подати складне питання у вигляді кількох детальних пунктів, зобразити їх в умовній формі, з тим, щоб сконцентрувати увагу учнів на сутності проблеми, допомогти охопити всі виділені моменти в цілісності. Значно допомагає учням глядацька опора в засвоєнні базових знань. Головні факти у вигляді опорних сигналів скомпоновані у блоки, у них виділено найосновніше. Такий опорний конспект являє собою умовно-графічні знакові зображення учбового матеріалу, що дозволяє звертати увагу на логіку його викладу, на головні деталі, сутність історичного факту, події, явища і краще запам`ятовувати та розуміти їх.
Як відбувається підготовка опорних конспектів? Насамперед починаючому вчителю слід добре вивчити зміст шкільного підручника. У процесі цієї роботи вчитель паралельно проводить його структурно-функціональний аналіз, а також визначає, які параграфи можна об`єднанти для вивчення на одному уроці. Потім вчитель переходить до створення листків з опорними сигналами. Розкриваючи тему, на одному листку він може розмістити від 1 до 4 підтем (блоків). Кількість підтем або блоків залежить від складності учбового матеріалу. На цьому ж листку слід вказати домашнє завдання, дешифровку сигналів.
Розробивши опорні сигнали вчитель знімає з них копії – перетворює на роздатковий матеріал. Листки з опорними сигналами по темі уроку повинні бути однакові за змістом. Якщо цієї умови не буде дотримано, то з ними неможливо буде організувати спільну роботу учнів у класі.
Найбільш дидактично опрацьованою вважається методична система вчителя-новатора В.Ф.Шаталова. Вона заснована на семи принципах:
1. Прискорений рух вперед.
2. Навчання на високому рівні складності у поєднанні з посильністю.
3. Провідна роль теоретичних знань.
4. Безконфліктність ситуацій.
5. Принцип відкритих перспектив.
6. Багатократне варіативне повторення матеріалу.
7. Принцип гласності.
Методична система В.Ф.Шаталова включає в себе: розгорнуте пояснення вчителя; стислий виклад учбового матеріалу по плакату з опорними сигналами; вивчення опорних сигналів кожним учнем по роздатковому матеріалу; робота з підручником і листком з опорними сигналами вдома; письмове відтворення опорних сигналів на наступному уроці; відповіді за опорними сигналами; постійне повторення і поглиблення знань.
Опорні сигнали – це основні елементи методики В.Ф.Шаталова. Він підготував спеціальну пам`ятку по написанню листків з опорними сигналами:
1. Уважно читайте тему або розділ підручника; виділяючи при цьому основні взаємозв`язки і взаємозалежності частин тексту.
2. Коротко викладіть головні думки в тому порядку, за яким вони йдуть в тексті.
3. Зробіть чорновий накид скорочених записів на листку паперу.
4. Трансформуйте ці записи в графічні, буквенні, символічні сигнали.
5. Об’єднайте сигнали в блоки.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Опорні конспекти і опорні сигнали на уроці історії

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок