Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Методологія обґрунтування аксіологічної парадигми

Загрузка...

Методологія обґрунтування аксіологічної парадигми

Назва:
Методологія обґрунтування аксіологічної парадигми
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,81 KB
Завантажень:
184
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему
Методологія обґрунтування аксіологічної парадигми


Аксіологія, яка надзвичайно активізувалася наприкінці ХХ століття, виступає складовим компонентом гуманітарної парадигми. Проте у ХХІ столітті ціннісний смисл людського життя у всіх його функціональних виявах набрав особливого, надзвичайного значення.
Освіта – органічна частина духовного життя суспільства. Саме в цій системі створюється майбутнє, продукуються і передаються соціокультурні та особисті цінності. Таке високе призначення виховання і навчання підростаючого покоління вимагає підготовки фахівців в умовах гуманістичного освітнього простору, фундаментом якого може бути педагогічна аксіологія. Дослідники (І.А. Бех, В.О. Огнев’юк, В.І. Андрєєв, Є.В. Бонда-ревська, І.Ф. Ісаєв, С.В. Кульневич, В.А. Сластьонін і ін.) вважають за можливе при підготовці фахівців для освітніх установ у рамках вивчення педагогічних дисциплін спеціально виділити, як методологічну основу, аксіологічний підхід, який додасть процесові підготовки майбутніх вчителів ціннісну спрямованість.
Аксіологічний підхід – це філософсько-педагогічна стратегія, яка показує шляхи розвитку професійного мистецтва, використання педагогічних ресурсів для розвитку особистості і проектує перспективи вдосконалення системи освіти. Ціннісний (аксіологічний) підхід – специфічний. Філософа, соціолога може цікавити не тільки те, що відображається в свідомості, чи те, з яких причин дане явище виникло і за якими законами розвивається, але й те, яке воно має чи може мати значення для людей, для їх життя і благополуччя. Таким чином, в основі аксіологічного підходу лежить принцип функціонального значення, чи цінності.
Володіючи широким контактним полем, аксіологія тісно взаємодіє з усіма науками про людину і суспільство. Маючи у своєму змісті можливості виходу на всі аспекти соціальної дійсності, аксіологічно організована освіта повинна усвідомлюватися як явище, здатне виявлятися за особливих умов багаторівневої сучасної освіти.
В. Віндельбанд писав: ”З того часу, як Лотце енергійно висунув вперед поняття цінності і поставив його на чолі як логіки, так і метафізики, часто здійснюються спроби встановити ”теорію цінностей” як новий вид філософської основної науки”.
Досить гостро постає зараз проблема особливого педагогічного статусу аксіологічного підходу, глибоке усвідомлення його компетентного застосування в освітній системі. В.О. Огнев’юк ініціює проблему виокремлення провідних ідей для створення аксіологічної концепції оцінки систем навчання і виховання.
У своїй монографії ”Освіта в системі цінностей сталого людського розвитку” В.О. Огнев’юк закликає формувати нову ціннісну парадигму суспільства. Це є особливо важливим для українського суспільства. Цю парадигму автор називає ”людинобіосфероцентричною.” Разом з тим він вважає, що говорити про утвердження людинобіосфероцентричної аксіологічної парадигми в суспільстві й, зокрема, освіті поки що не доводиться. Суспільство лише робить перші несміливі кроки в напрямі людинобіосфероцентризму.
Теоретичну модель аксіологічної освіти в Україні можна представити як поєднання:
а) сукупності вимог до соціально-гуманітарної освіти трьох рівнів: міжнародних, регіональних, освітньо-галузевих вимог та їх форм;
б) принципів освітньої політики;
в) освітніх норм до складу і структур змісту освіти, до методології, методів і методик освіти, до організації освіти, до кадрів (професорсько-викладацького складу), до системи і рівня контролю тих, хто набуває знань, умінь і навичок.


Діаграма 1


На наш погляд, послідовне і грамотне впровадження ціннісного підходу як аксіологічної парадигми – це лакмусовий папірець, який дає точну відповідь на питання, у якому напрямку буде розвиватися освіта (та й суспільство).
Основна спрямованість аксіологічної парадигми управлін-ня освітою – це конституювання людини як вищої цінності буття; розробка і запровадження державних, філософських, соціальних та галузевих морально-правових схем гарантій неухильності людської цінності в освіті та житті за будь-яких умов.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Методологія обґрунтування аксіологічної парадигми

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок