Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Загальні закономірності і принципи виховання

Загрузка...

Загальні закономірності і принципи виховання

Назва:
Загальні закономірності і принципи виховання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,89 KB
Завантажень:
431
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Загальні закономірності і принципи виховання
План
1. Характеристика закономірностей і умов виховання
2. Принципи педагогічного процессу
3. Специфіка принципів виховання
4. Суспільна спрямованість виховання

Характеристика закономірностей і умов виховання
Як відомо, закон – філософська категорія, яка відображає необхідне, істотне, стійке, повторюване, загальне для даної галузі відношення між явищами об'єктивної дійсності.
Закономірність – певна впорядкованість подій, відносна по-стійність, сталість головних детермінуючих факторів, регуляр-ність зв'язку між речами.
Педагогічні закономірності виховання – адекватне відображен-ня об'єктивної (тобто незалежної від волі суб'єкта) дійсності виховно-го процесу, що характеризується загальними стійкими властивостями при будь-яких конкретних обставинах. Визначити закономірність - означає з'ясувати основу ідеального плану педагогічної діяльності, отримати загальні регулятори виховної практики.
Виявити і точно сформулювати об'єктивні закономірності в га-лузі виховання надзвичайно складно, оскільки, по-перше, тут все індивідуальне, конкретне, персоналізоване і ніяк не піддається уза-гальненню, а по-друге, закономірності соціологічні, психологічні, соціально-етичні і філософські закривають власне педагогічні об'єктивні явища і навіть створюють невірну думку про відсутність педагогічних закономірностей.
П.Підкасистий [25, 403 - 415] виділяє такі закономірності вихо-вання (хоча їх можна вважати й умовами, дотримання яких сприяє підвищенню ефективності виховного процесу):
1-а закономірність. Виховання дитини як формування в струк-турі її особистості соціально-психологічних новоутворень, здійсню-ється тільки завдяки активності самої дитини. Міра її зусиль пови-нна відповідати мірі можливостей. Вона може лише те, що може в даний момент свого розвитку, однак у процесі активної діяльності збагачуються фізичні й духовні надбання, які дозволяють підвищити міру зусиль дитини. З огляду на це, виховний процес постає як непе-рервний рух вперед, потребуючи при цьому все нових і нових зусиль.
Будь-яке виховне завдання розв'язується шляхом ініціювання ак-тивності: фізичний розвиток – за допомогою фізичних вправ; мораль-ний – через постійну орієнтацію на іншу людину; інтелектуальний – через розумову активність, розв'язання інтелектуальних проблем; і любов, і краса також формуються в процесі активної взаємодії з кра-сою.
Необхідна висока напруга всіх фізичних і духовних сил дитини. Сутність найвидатнішого таланту – в праці, в зусиллі, в напрузі, в напруженому переборюванні людини самої себе і в цьому переборю-ванні потяг себе до свободи.
Як не дивно, але цю закономірність найкраще розуміють діти, які люблять "суворих" учителів, тих, що висувають перед ними високі вимоги і тим самим сприяють інтенсивному розвитку особистостей.
Вирішальним у даній закономірності будуть уміння педагога ве-сти спостереження за станом вихованця, дотримуватися міри в дозу-ванні активності дитини, забезпечувати високу працездатність і при цьому не допускати перевантаження вихованців.
2-а закономірність - необхідність врахування актуальних по-треб у розвитку дитини. Мистецтво виховання полягатиме в тому, щоб пропонувати актуальні проблеми для дітей різної вікової категорії своєчасно - ні раніше, ні пізніше.
Випереджаючи актуальні проблеми, педагог ризикує зустріти опір і пасивність дітей. Якщо ж педагог запізниться з матеріалом для актуальних потреб, то ці потреби можуть задовольнятися в небажано-му для вихованців і вихователів руслі. Тому педагог повинен відчува-ти найменші показники, які свідчать про зміну системи потреб.
Ці показники фіксуються в особливості поведінки ("став гру-бим" або "не слухається"), в одязі ("постійно наражається"), в наданні переваги захопленням ("з ранку до вечора грає в футбол" або "допізна гуляє"), в мові ("жахливий жаргон у сина", "надто язиката"), вситуа-ціях, які досі не зустрічалися в житті дитини ("взяв без відома бать-ків гроші" або "зібрав на вечорниці півкласу, спустошив увесь холо-дильник").
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Загальні закономірності і принципи виховання

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок