Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Вади розробки сучасних терміносистем

Загрузка...

Вади розробки сучасних терміносистем

Назва:
Вади розробки сучасних терміносистем
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,57 KB
Завантажень:
242
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Вади розробки сучасних терміносистем


Про вади надмірного захоплення запозиченнями з англійської мови у процесі формування національних терміносистем вже говорилося раніше [1, 2]. Слід лише додати, що надання переваги прямим запозиченням з англійської і відмова від греко-латинських терміноелементів по суті являє собою не зміну орієнтацій з однієї іноземної мови на іншу більш прогресивну, а знищення значного прошарку культурних надбань, що вже давно стали частиною як нашої мовної системи, так і нашої свідомості. Підкреслимо, – використання греко-латинських терміноелементів, що протягом століть служили основою формування, міжнародного термінологічного фонду, не потребує вивчення грецької та латинської мов, оскільки вся необхідна морфологічна їх база вже давно засвоєна всіма європейськими мовами, у тому числі і нашою. Знаючи, приміром, значення слів “автодром” “мотодром” та “гідравлика”, ми легко зрозуміємо і нововведення типу “гідродром”, навіть не усвідомлюючи, що “дромос” грецькою значить “дорога”.
Новітня історія примушує нас засвоїти ще один прикрий урок, щоб не повторювати вкотре старих помилок. Мається на увазі цілком природній процес детермінологізації термінів, який при недбайливому ставленні до себе з боку пересічних ентузіастів приводить до негативних наслідків. Для найбільш вживаних термінів взагалі характерно покидати вузьку сферу їх спеціалізованого використання і виходити на широкий простір загальнонаціонального мовлення, де вони стають звичайними словами. І терміни конкретним значенням лише розширюють горизонт нашого спілкування. Однак з особливо увагою слід ставитися до детермінологізації лексем абстрактного характеру, які потрапляють-у журналістику з філософії, історіографії, політології тощо. Коли термін, розроблений і вживаний у спеціальній літературі, вводиться у повсякденне мовлення, він потрапляє під дію різноманітних екстралінгвістичних факторів, що формують значення мовних одиниць, нерідко змінюючи і навіть спотворюючи їх семантику та прагматику. Адже семантика слів шліфується і трансформується, з одного боку, залежно від реалій, тобто особливостей денотата, а з іншого – залежно від рівня свідомості суспільства. І оскільки найчастіше терміни за своїм походженням не мають дериваційного зв’язку з глибинними поняттями, що отримує кожна людина з раннього дитинства, значення їх у повсякденному вжитку може трансформуватися і навіть плюндруватися, що веде до негативних наслідків.
Важко, наприклад, збити з пантелику маси читачів словами “батьківщина”, “братерство”, “людяність”, оскільки ці абстрактні лексеми походять від слів з абсолютно конкретним значенням та позитивною конотацією – “батько”, “брат”, “людина”. Зате дуже легко спекулювати поняттями “патріотизм”, “націоналізм” і т.п.
Під гаслом “людяності” неможливо було б знищувати своїх громадян, зате це вдалося зробити заради боротьби “пролетарського гуманізму” проти “абстрактного буржуазного гуманізму”, хоч латинське слово “гуманізмус” з дериваційної точки зору відповідає нашому “людяність”.
Таких прикладів ідеологічної спекуляції можна наводити безліч і у більшості з них будуть фігурувати детермінологізовані запозичені лексеми. Однак негативні наслідки суспільство отримує і від, здавалося б, цілком зрозумілих гасел вітчизняного походження, якщо основні поняття в них не отримують чіткого визначення. Горбачовська “перестройка” у якості слова з російського словника була зрозуміла навіть дітям, однак у жодній зі своїх промов кремлівські лідери не дали чіткого визначення ідеологічного поняття “перестройки”. Кожен розумів під нею все, що хотів, і в результаті отримали своєрідну вавілонську вежу.
Слід переглянути також традиційне протиставлення термінології професіоналізмам. Серед значної кількості вчених панує переконання, що останні виникають у сферах, де ще недостатньо розроблена термінологія. Однак в дійсності при розробці терміносистем не спостерігається поступового витіснення ними професіоналізмів. Професіоналізми і терміни продовжують плідно співіснувати, здійснюючи взаємний вплив і являючи собою своєрідний стильовий симбіоз, оскільки комунікативна роль професійної лексики дещо відрізняється від
функції термінів.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Вади розробки сучасних терміносистем

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок