Загрузка...
Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Учбові вміння учнів як передумова організації самостійної роботи

Загрузка...

Учбові вміння учнів як передумова організації самостійної роботи

Назва:
Учбові вміння учнів як передумова організації самостійної роботи
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
2,93 KB
Завантажень:
173
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Учбові вміння учнів як передумова організації самостійної роботи


Серед проблем, які виникають у зв'язку з освітньою реформою, на перше місце в області дидактики виходить проблема самостійного засвоєння знань учнями. В цій області в учнів професійно-технічних навчальних закладів є суттєві проблеми, які ускладнюють їх подальше навчання та самоосвіту. Звичайно, низький рівень розвитку учбових вмінь призводить до погіршення якості навчання. Вміння учбової праці - основне питання всього процесу навчання.
В педагогічних науках цією проблемою займаються вже доволі довго, особливо в педагогічній психології. З точки зору розуміння учбового тексту вміння учбової роботи вивчав Л.П. Доблаєв. Цінність його досліджень міститься в тому, що їх об'єктами є внутрішні механізми самостійної роботи. Його цікавили саме прийоми, які використовують учні для осмислення текстів [1].
У радянській педагогіці до 90-х років більш за все займалися класифікацією учбових вмінь та становленням сформованості окремих вмінь. Відмітимо наступні дослідження, які проводилися раніше. Вивчалося вміння учнів виділяти з тексту основний зміст, поділяти текст на змістовні частини та порівнювати явища [2]. Ті ж вміння вивчала А.Ф. Соловйова у навчаючому експерименті, запропонувавши учням для самостійної роботи проробки тексту з історії [3]. З більш пізніх робіт відомо дослідження А.А. Концевої, яке охоплювало прийоми використання підручника [4].
Класифікація учбових вмінь проводилася, виходячи з різних аспектів. Один з найвидатніших дослідників учбових вмінь - А.В. Усова - підкреслює складність цієї проблеми. Усова відокремлює пізнавальні вміння від вмінь, які мають практичний характер [5]. І.Я. Лернер, виходячи з особливостей учбової діяльності, виділяє сенсорні, практичні, моторні та розумові вміння [6].
Більш детальну класифікацію учбових вмінь наводить Н.О. Лошкарева, яка поділяє їх на чотири основні види: 1) загальні учбові вміння та навички, пов'язані з читанням, переказом та систематизацією учбового матеріалу; 2) загальні логічні (інтелектуальні) вміння, які орієнтовані на формування таких прийомів розумової діяльності, як аналіз, синтез, порівняння, доказів; 3) бібліотечно-бібліографічні вміння, які сприяють розвитку учнів, пов'язані з самостійним використанням книг та періодичних видань; 4) організаційно-пізнавальні вміння, які забезпечують мінімум знань щодо основ організації своєї учбово-пізнавальної діяльності [7].
А.К. Громцева вивчала учбові вміння на тлі підготовки учнів до самоосвіти здебільшого з точки зору старших класів. Вона розглядала їх з боку двох основних аспектів: 1) формування вмінь роботи з окремими джерелами інформації; 2) формування організаційних вмінь пізнавальної діяльності. У першому випадку розумілися вміння роботи з книгою, наприклад, вміння складати складний план, робити записи, культуру слухати, вміння працювати з екраном [8].
Проблему самоконтролю та методику його формування вивчав О.С. Линда, головним чином стосовно старших класів [9]. Розглянемо цю проблему в межах відомої таксономії цілей навчання Б.С. Блума. В цьому випадку засвоєння знань та учбових вмінь розуміється як єдина система пізначальних цілей. З шістьох категорій (знання, розуміння, використання, аналіз, синтез, оцінка) перша охоплює знання, інші п'ять - фактично учбові вміння, які відрізняються за характером та складністю інтелектуальної діяльності.
Під час розробки методики самостійної роботи необхідно було вирішити проблему класифікації учбових вмінь. Ми виходили з розвиваючих цілей навчання, які охоплюють як сприйняття учбового матеріалу, його проробку та оперування ним, так і творче використання. В результаті цього ми отримали наступну класифікацію: 1) вміння, які пов'язані з сприйняттям учбового матеріалу (навички читання, вміння спостерігати, слухати); 2) вміння логічного оперування учбовим матеріалом (визначення суттєвого, структурування учбового матеріалу, т.і.); 3) творчі вміння (вирішення проблем, творча робота, т.і.). На підставі цієї класифікації ми класифікували завдання для самостійної роботи, при виконанні яких формуються учбові вміння.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Учбові вміння учнів як передумова організації самостійної роботи

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок