Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Виховання риторичної культури особистості в умовах вищої освіти

Виховання риторичної культури особистості в умовах вищої освіти

Назва:
Виховання риторичної культури особистості в умовах вищої освіти
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,53 KB
Завантажень:
244
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
Виховання риторичної культури особистості в умовах вищої освіти


Орієнтація молодої демократичної Української Держави на нову соціально-педагогічну парадигму, поширення інноваційних процесів у практичній педагогіці активізує інтерес до фундаментальних гуманітарних наук, спрямованих на формування творчої гармонійної особистості, яка може ефективно володіти переконуючим словом, етичним риторичним вчинком.
Водночас зростає вагомість риторики в усьому світі, яку називають теорією і практикою комунікації (США), теорією мовного існування людини (Японія), неориторикою (Бельгія) тощо, а високоцивілізовані держави вкладають значні кошті в її розвиток з метою формування національного інтелекту як найціннішого ресурсу.
У цих умовах перебудова вітчизняної вищої школи передбачає виведення її на світовий рівень, а тому стосується багатьох проблем, серед яких чільне місце належить формуванню висококваліфікованих педагогічних кадрів, які б майстерно володіли усною переконуючою комунікацією – ораторським мистецтвом.
Нова галузь педагогічної науки – теорія і технологія виконавсько-мовленнєвої діяльності – успішно розвивається у педагогічних дослідженнях І.О.Зимньої, А.Й.Капської, О.О.Леонтьєва, Ю.Л.Львової та інших. Специфіку дії живого слова у педагогічному спілкуванні вивчали В.А.Кан-Калик, М.С.Пашкова. Дослідження Ю.П.Азарова, Н.І.Болдирєва, Н.В.Кузьміної, А.О.Сластьоніна вказують на майстерність слова як обов’язковий компонент діяльності педагога.
Значний інтерес викликають спроби визначити шляхи формування виконавсько-мовленнєвих умінь у майбутніх вчителів на рівні вищої школи у працях С.С.Бугайової, Н.О.Буяльського, Л.Ю.Коренюка, Р.Р.Маймана, С.Б.Найдьонова, М.М.Соловйової.
Принципово важливу роль в оновленні змісту освіти має відіграти орієнтація на інтегративні курси, зокрема риторики філософсько-дидактичного спрямування на основі пошуку нових підходів до структурування знань, методики викладання, кадрового забезпечення тощо.
Ораторське мистецтво майбутнього вчителя, спеціаліста гуманітарного профілю як компонента структури педагогічної діяльності розглядається як на основі аналізу теорії й історії ораторського мистецтва, мистецтва красномовства, так і на основі художнього читання, методики виразного читання, на основі вивчення сценічної діяльності акторів-читців (М.Щепкін, М.Горбунов, М.Заньковецька, М.Садовський, М.Тобілевич та інші), авторського читання (І.А.Крилов, Т.Г.Шевченко, М.В.Гоголь, В.Блакитний, О.Вишня та інші), словесної діяльності видатних педагогів (А.С.Макаренко, В.О.Сухомлинський та інші).
Виховання риторичної культури особистості випускника ВНЗ, зокрема майбутнього вчителя, базується на головних принципах педагогіки, риторики, психології та мистецтва. Теорія особистісно-діяльнішого підходу особливо чітко відображена у концепціях Л.С.Виготського, С.Л.Рубінштейна, О.М.Леонтьєва, К.С.Станіславського. У 20 - 30 рр. XX ст. українські та інші вчені-педагоги розвивали ідею максимально ефективної виконавської, ораторської діяльності педагогів з метою розв'язання педагогічних завдань.
Педагоги-теоретики В.В.Голубков, М.А.Рибнікова та інші поєднували словесну й педагогічну діяльність з ухилом у розуміння мистецтва живого слова як педагогічного інструменту навчання. А.С.Макаренко, В.О.Сухомлинський розширили цей взаємозв'язок на рівні ієрархії: мистецтво слова – виховання творчої особистості вчителя. Ці напрями знайшли подовження в сучасних дослідженнях виховання риторичної культури особистості педагогічних та гуманітарних кадрів в Україні, зокрема, А.Й.Капської.
Як показало дослідження, виховання риторичної культури особистості студента педагогічного ВНЗ, майбутнього вчителя, вимагає формування спеціальних умінь педагога на основі тісного зв'язку із вихованням мовленнєвої культури особистості, для чого необхідно включити до навчальних програм дисциплін, які формують мисленнєво-мовленнєву та комунікативну культуру студента, у тому числі: рідну та іноземні мови, логіку, педагогіку, психологію, філософію (І—П курси); риторику, прагмариторику, ораторське мистецтво, мистецтво ділового спілкування (III—IV курси); еристику, полемічну майстерність оратора, теорію і практику аргументації (V курс).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Виховання риторичної культури особистості в умовах вищої освіти

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок