Головна Головна -> Реферати українською -> Педагогіка -> Теоретичні узагальнення сучасної біології як складова біологічної картини світу

Теоретичні узагальнення сучасної біології як складова біологічної картини світу

Назва:
Теоретичні узагальнення сучасної біології як складова біологічної картини світу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,55 KB
Завантажень:
75
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему:
Теоретичні узагальнення сучасної біології як складова біологічної картини світу


Загальну мету шкільної біологічної освіти Державні стандарти базової і повної середньої освіти декларують крізь низку завдань, серед яких формування знань про наукову картину світу (біологічну її частину) та наукового світогляду окреслено як першочергові [4, с.2].
Проблема формування в школярів природничо-наукової картини світу і світогляду завжди була об’єктом дослідження фахівців, але найбільшої актуальності вона набула останнім часом у зв’язку з панівною тенденцією гуманізації освіти в цілому і природничої зокрема. С.Гончаренко основну суть процесу гуманізації освіти вбачає у її орієнтації на формування переконань особистості, котрі розуміються в широкому значенні як формування загальнонаукової картини світу, її світогляду і прагнення до його реалізації в емоційній (гуманітаризація), інтелектуальній (фундаменталізація) і вольовій (діяльне спрямування) сферах. Ще одним принципом або аспектом гуманізації є її національний характер [3].
Фахівці розглядають наукову картину як граничну форму систематизації теоретичних знань [2]. Одночасно картина світу виступає як окремий елемент метатеоретичного знання або “архетип теоретичного мислення”. У цьому випадку під картиною світу розуміють “сукупність загальних уявлень про структуру того або іншого фрагмента об’єктивної реальності, який вивчається даною наукою і лежить в основі теоретичної діяльності в цій науці” [1, с.237]. Наукова картина світу виконує гносеологічні функції, а саме: синтезуючу, світоглядну, методологічну, евристичну, описову і пояснювальну, систематизуючу, а також функцію раціональної наочності. Функція передбачення, що притаманна і теоретичному знанню, розглядається в контексті евристичної функції [2]. Перелік функцій наукової картини світу свідчить про їх ідентичність з функціями теоретичних знань.
Розглянемо коротко, які складові наукової картини світу виокремлюються науковцями. Єдина наукова картина світу складається з природничо-наукової (ПНКС) та соціальної картин світу. Загальноприйнятим є поділ першої на фізичну, хімічну та біологічну. У дослідженнях останніх років, які пов’язані з розробкою принципів формування в середній і вищій школі цілісної картини світу як інтегруючого і гуманістичного фактору у змісті освіти, структура НКС набула певних змін [8]. При цьому дослідники використовують підхід, у якому кількість образів світу пов’язується з рівнями організації матерії [7]. Як самостійні формування виділяються такі рівні: рівень матеріальної організації світу (світ тяжіння, світ ядра, світ електромагнетизму); рівень живої природи, який охоплює організми, популяційно-видові, біоценотичні процеси; рівень людського суспільства, що розглядає процеси взаємодії людей зі світом та між собою.
Окрім цих рівнів, які відповідають фізичній, біологічній і соціальній картинам світу, Е.Носенко включає до наукової картини світу “світ техносфери або світ, який створила людини”, математичну картину світу і так звану “мовну картину” [8]. Дослідник наголошує на тому, що поняття “картина світу” може виступати як могутній інтегруючий фактор середньої освіти за умови виконання певних принципів, серед яких зазначена необхідність забезпечення внеску різних картин світу у формування його цілісного образу при провідній ролі наукової картини світу на старшому етапі навчання у середній та вищій школі.
Отже, на сучасному етапі розвитку природознавства ПНКС складається з фізичної (ФКС) і біологічної (БКС) картин світу. Хімічна картина світу (ХКС) розглядається як частина ФКС. Формування в школярів природно-наукової картини світу неможливе без формування часткових картин світу, в тому числі й біологічної. Разом з тим аналіз підходу до конструювання змісту шкільного курсу біології, який відображає чинна шкільна програма, недостатньо сприяє реалізації загальної спрямованості освітньої галузі “Природознавство”. Відбувається це, по-перше, тому, що таке конструювання не базується на жодному з панівних підходів, а саме: не відповідає ані принципу орієнтації на структуру об’єктивної реальності, бо не відображає ієрархічну цілісну будову живої природи, ані структури науки, бо не спирається на основні біологічні узагальнення (теорії та концепції).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Теоретичні узагальнення сучасної біології як складова біологічної картини світу

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок