Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Виникнення і природа свідомості

Виникнення і природа свідомості

Назва:
Виникнення і природа свідомості
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,78 KB
Завантажень:
70
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Виникнення і природа свідомості
У світі довкола нас немає нічого дивовижнішого і загадковішого за людський розум, інтелект, свідомість. Стало звичайним твердження: все, що існує поза нами і нашою свідомістю, є нічим іншим, як конкретними різно-видами і формами матеріального.
Ідеальні, духовні явища, які на відміну від матеріаль-них існують тільки у головах людей як похідні від мате-ріальних, як результат їхнього відображення, становлять зміст свідомості. Вони знаходять свій вияв у мові і, голов-не, в діях, діяльності людини. Мабуть, через неможли-вість об'єктивної фіксації та опису духовні, ідеальні яви-ща все ще залишаються важкозбагненними і загадковими.
Довгі тисячоліття людство шукало відповідь на пи-тання, в чому ж полягає суть феномена свідомості, яка її природа, як вона виникла і яке її призначення в світі. У історико-філософському процесі проблема свідомості набувала найрізноманітніших тлумачень.
Відомо, що ідеалізм вважає свідомість активним на-чалом матерії. Внаслідок цього свідомість наділялася надматеріальним, надприродним характером. Фактично свідомість відривалась від людини і природи, їй припи-сували самостійне, незалежне субстанціальне існування.
Згідно з дуалізмом у світі завжди існували дві са-мостійні субстанції — матерія і свідомість, незалежні одна від одної. Свідомість, як і матерія, є вічною, вона не виникала і не народжувалась. Відповідно відпадала й необхідність вирішення питання про її походження.
Близькою до дуалістичного трактування свідомості є концепція французького філософа, вченого і богосло-ва П'єра Тейяра де Шардена. Він вважав, що в земній матерії була замкнута деяка маса елементарної свідо-мості, психічної енергії. Отже, свідомість так само пер-вісна, як і матерія. Тому не слід дивуватися, що вона пробилась на світ із темряви підсвідомості. Ніхто, у тому числі й наші предки, не помітив появи розуму на землі, "людина увійшла у світ безшумно". Свідомість виникла "між двома індивідами": на "точковому рівні" відбулася деяка "мутація від нуля до всього". Тому конкретний механізм розуму, свідомості, на думку Тейя-ра де Шардена, осягнути неможливо.
Значний крок у розумінні природи свідомості здійснює матеріалізм XVII —XVIII ст. Він відкидає ідеалістичні та дуалістичні уявлення про свідомість, розглядає її як пізнавальний образ, як відображення світу в мозку людини, як функцію особливим чином організованої матерії. Матеріалісти завжди шукали спільність, єдність між явищами свідомості і об'єктив-ним світом. Вони намагались духовне вивести із матері-ального як первісного, визначального щодо свідомості. Разом із тим матеріалізм минулих століть так і не зміг розкрити суспільну природу і активний характер свідо-мості.
В історії розвитку філософської думки були також вульгарно-матеріалістичні концепції, які ідеальне ото-тожнювали з матеріальним, думку — з нервово-фізіоло-гічними процесами мозку (Л.Бюхнер, Я.Молєшот, К.Фогхт). Спіноза розглядав свідомість (мислення) як всезагальну властивість, атрибут матерії, яка тільки кількісно різниться на різних рівнях її організації (гіло-зоїзм).
Нова епоха в розумінні генезису свідомості була пов'язана з виникненням німецької класичної філософії. Гегель впритул підійшов до проблеми соціально-істо-ричної природи свідомості, звернув увагу на різні рівні її організації, на активність і історизм. Він виходив з того, що свідомість особи (суб'єктивний дух) необхідно пов'язана з об'єктом, залежить і визначається історич-ними умовами життя.
Велика заслуга у з'ясуванні природи свідомості на-лежить позитивному знанню, яке збагачується в XIX — XX ст. досягненнями нейрофізіології (частково вчен-нями І.М.Сеченова, І.П.Павлова, Й.Прохаска, та експе-риментальної психології (в працях Е.Вебера, Г.Фехне-ра, В.Вундта, У.Джемсатаін.).
У марксистській концепції свідомість, по-перше, роз-глядається як функція головного мозку; по-друге, як необхідна сторона практичної діяльності людини. Свідомість виникає, функціонує і розвивається в про-цесі взаємодії людини з реальністю, на основі її чуттє-во-практичної діяльності, суспільно-історичної практи-ки.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Виникнення і природа свідомості

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок