Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Соціальне прогнозування і глобальні проблеми сучасності

Соціальне прогнозування і глобальні проблеми сучасності

Назва:
Соціальне прогнозування і глобальні проблеми сучасності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
11,67 KB
Завантажень:
85
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Соціальне прогнозування і глобальні проблеми сучасності
План
1. Майбутнє суспільства як предмет дослідження
2. Глобальні моделі миру - прорив у майбутній світовий порядок
Майбутнє суспільство як предмет дослідження
Скільки пам'ятає, скільки знає себе людство, воно завжди прагнуло заглянути за завісу, що відокремлює сьогодення від прийдешнього. Але ніколи прагнення це не було таким сильним, як в останні десятиліття. Причина тому - величезні соціальні і політичні зміни, які відбуваються в країні, сучасному світі, всі тенденція, що підсилюється, прискорення темпів соціального прогресу і пов'язане з ним ускладнення і загострення протиріч розвитку сучасного суспільства.
Випереджальне зображення дійсності, прогнозне мислення є сутнісними характеристиками людської свідомості і діяльності Людина прагне пізнати майбутнє не заради цікавості, а заради успіху своєї діяльності. Чим більш точно і всебічно людина знає найближчі і віддалені наслідки своєї діяльності, тим з більшою ймовірністю вона досягне мети. Люди звертались і звертаються до різних способів осягнення майбутнього: від різного роду ворожби до наукового прогнозування майбутніх соціальних процесів; від інтуїтивного передчуття майбутнього до математичного комп'ютерного моделювання. Цікавий художньо-образний спосіб малювання майбутнього в мистецтві, зокрема, у літературі (міфи, утопія, фантастика).
Із всіх способів пізнання суспільства нас буде цікавити наукове соціальне прогнозування.
Соціальний прогноз - науково обгрунтоване судження про можливі стани об'єкта в майбутньому і про альтернативні шляхи і строки їхнього здійснення. Наукове прогнозування грунтується на знанні законів і тенденцій розвитку об'єкта, а також його оточення (середовища, у якому перебуває об'єкт).
Такі знання в прогностиці1 називають підставою прогнозу або інформаційним масивом. У підставі виділяють профільні і фонові дані: профіль - знання про закономірності і тенденції розвитку об'єкта, прогнозне тло - знання про зовнішні стосовно об'єкта прогнозування умови і ступені їх впливу на об'єкт.
Особливості соціальних прогнозів (у порівнянні, скажемо, із прогнозами розвитку природних об'єктів) пов'язані зі специфікою законів суспільного розвитку. У суспільних процесах можливість перетворюється в дійсність через діяльність людей, тому в прогнозуванні соціальних процесів важливим є не тільки знання об'єктивних умов діяльності, але і суб'єктивних джерел її мотивів, потреб, інтересів, цілей соціального суб'єкта. Ця здатність соціальних прогнозів відбита, зокрема, в "ефекті Едіпа" (Едіп - герой давньогрецької міфології).
- Едіп, жахлива твоя доля! Ти вб'єш батька, женишся на власній матері, і від цього шлюбу народяться діти, прокляті богами і ненависні людьми.,.
Здригнувся Едіп, почувши таке прорікання дельфійського оракула. Він вирішив не повертатися в Коринф до своїх батьків (помилково думаючи, що це і є його рідні батько і мати), і біг куди очі дивляться. Але, як зважали стародавні греки, від долі не втечеш. Лиховісне пророцтво збулося. Трагедія Едіпа і донині продовжує викликати співчуття. Нещасний Едіп не підозрював, що став жертвою так званого "ефекту Едіпа" (названого в його честь тисячі років через). Цей ефект зводиться до того, що прогнози можуть "самоздійснюватися" або "само-руйнуватися", якщо діяти відповідно прогнозам. Звідси висновок: там, де потрібно вирішувати, керувати, діяти, недостатньо просто намагатися пророкувати, що саме відбудеться у майбутньому. Необхідно представити, що може трапитися, якщо нічого не робити, і залишити все йти своєю чергою або, представити, що відбудеться, якщо вживати які-небудь дії Прогноз, який виявляє перспективні проблеми шляхом умовного продовження в майбутнє спостережуваних тенденцій, називається пошуковим.
Після пошукового прогнозу необхідно продумати, що саме варто зробити, щоб щонайкраще вирішити виявлені пошуком проблеми. Прогноз, який визначає всі можливі шляхи вирішення проблем, досягнення якогось оптимуму на основі заздалегідь заданих критеріїв, називається нормативним.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Соціальне прогнозування і глобальні проблеми сучасності

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок