Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> реферат: Виникнення, розвиток та значення науки для суспільства

Загрузка...

Виникнення, розвиток та значення науки для суспільства / сторінка 2

Назва:
Виникнення, розвиток та значення науки для суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,41 KB
Завантажень:
532
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 

Характеристику науки вперше було дано Арістотелем. Він створює науку як особливу форму знання – знання заради самого знання – і в досягненні його бачить вищу мету людської діяльності.
Особливості середньовіччя, і насамперед виняткове становище релігії в феодальній Європі, сприяли появі іншої особливої середньовічного вчення про природу, яка не властива науці періоду античності і повністю зникла в науці Нового часу. Це – алегоричність і більш моралістична спрямованість середньовічних трактатів про природу. В середні віки наука виступала служницею теології у вигляді схоластики.
Швидкий розвиток промисловості і торгівлі, переворот у науковому світогляді, здійсненний Коперником, який завдав першого удару по схоластичній філософії і теорії, ряд досліджень і відкриттів у галузі механіки, оптики, магнетизму, техніки, біології, висунутих вимогамипрактичного життя, - все це було пов”язане з широким розвиткомприродознавства і наочно демонструвало відмінність нової епохи від попередньої. Відтоді починається звільнення науки від теології і формується її самостійність.
Успіхи природознавства епохи Відродження створили нову об”єктивну основу виникнення філософського дослідження науки, а необхідність та неминучість боротьби з схолостикою стимулювали даний процес.
Подальший розвиток науки привів до синтезу органічного поєднання теоретичних і емпіричних методів дослідження. Такий тип наукового пізнання характерний для науки Нового часу. Родоначальником нового індуктивного методу дослідження став Ф.Бекон. Наука, за Беконом, є істричний продукт людської діяльності.
Лише у XVIII ст. завершився процес відокремлення від єдиного наукового знання таких важливих галузей природничих наук, як фізика, хімія, математика, біологія та інші. Більш чітко почав визначатися і предмет філософії.
2. Диференціація та інтеграція як закономірність розвитку науки.
Взаємодія наук, поряд з їх диференціацією та інтеграцією, виступає як закономірність розвитку наукового знання. Взаємодія здійснюється у вигляді диференціації та інтеграції, які виступають внутрішньо взаємопов”язаними і взаємопроникаючими сторонами руху наукового знання до єдності. В інтеграції наук взаємодія виступає як одна з її динамічних сторін. Відповідно поняття “взаємодія наук” має вужче значення, специфічний зміст порівняно з поняттями “інтегративний процес”, “інтеграція науки”.
Досліджуючи взаємодію природничих, суспільних та технічних наук, необхідно врахувати не лише об”єктивні (предметні) основи., а й діяльні фактори та характеристики, тому що згадані науки відрізняються і за суб”єктом діяльності, і за методами, використовуваними прийомами, метою дослідження та ін.
Є також поділ суспільних, природничих і технічних наук на фундаментальні та прикладні науки (дослідження), що взаємодіють між собою. При взаємодії фундаментальних і прикладних наук потрібно враховувати і той факт, що деякі фундаментальні науки можуть користуватися апаратом інших фундаментальних наук, які в такому випадку самі набувають рис прикладного знання.
Інтегративні потенції перш за все виявляються у використанні принципів загального зв”язку явищ і матеріальної єдності світу. Разом з тим і інші принципи, закони та категорії філософії відіграють істотну роль в інтеграції наук про природу і суспільство, оскільки вони на загальному рівні відображають істотні взаємозв”язки між атрибутами та властивостями матерії, між буттям та свідомістю.
Філософія, з одного боку, узагальнює інтегративні тенденції в окремих науках, а з другого, - виконуючи методологічні функції пізнання, здійснює як синтез знання в окремих наукових дисциплінах, так і “зовнішній” синтез між дисциплінами та їхніми основними підрозділами.
Філософія, що є ядром таких інтегративно-заганонаукових форм пізнання, як методологія, світогляд, наукова картина світу безпосередньо через них справляє великий вплив на збереження наук про природу і суспільство, на розвиток техніки.
Вивчення взаємозв”язків суспільних, природничих і технічних наук значною мірою збігається з проблемою міждисциплінарних досліджень.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Виникнення, розвиток та значення науки для суспільства

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок