Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Скачати реферат: Виникнення, розвиток та значення науки для суспільства

Загрузка...

Виникнення, розвиток та значення науки для суспільства / сторінка 4

Назва:
Виникнення, розвиток та значення науки для суспільства
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,41 KB
Завантажень:
532
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Люди, професійно зайняті науковою діяльністю, і матеріальні засоби здійснення цієї діяльності є тими елементами, які необхідно організувати в соціальний інститут.
Наука як соціальний інститут являє собою об”єднання професійно занятих науковою діяльністю людей і матеріальних засобів її здійснення у вигляді системи організацій і установ для виконання функцій свідомого і цілеспрямованого керування науковою діяльністю.
Іноді, визнаючи науку, намагаються визначити її сутні з допомогою кількосного переліку всіх її сторін і проявів. Так, у “Філософському словнику” наука визначається як сфера дослідницької діяльності, спрямована на виробництво нових заннь про природу, суспільство і мислення, яка включає в себе всі умови і моменти цього виробництва, з їх знаннями і здібностями, кваліфікацією і досвідом, з розподілом і кооперацією наукової праці; наукові установи, експериментальне і лабораторне обладнання; методи науково-дослідної роботи; понятійний і категоріальний аппарат; систему наукової інформамації, а також усю суму наявних знань, що виступають як передумови або засоби чи результати наукового виробництва. Ці результати можуть також виступати як одна з форм суспільної свідомості.
Система наукової діяльності являє собою процес циклічного руху знання. Наукове знання в цій системі переходить із стану спокою в стан розвитку, тобто із стану опредмеченої наукової діяльності в стан живої наукової діяльності, і навпаки.
Уявлення про науку як цілісну соціальну систему необхідно насамперед для того, щоб розкрити внутрішній механізм її саморозвитку. Такий підхід до науки дає мождивість виробити системне уявлення про внутрішню структуру.
Наука, тим чином, виступає як соціальний організм, який охоплює діяльність людей, спрямовану на отримання наукового знання, засоби цієї діяльності безпосередній продукт – накове знання. Ядром такого організму є наукова діяьність, без якої немає інших компонентів науки. Цілісність же його базується на тому, що наука завджи виходить не лише із пізнання дійсності, а й з наявного наукового знання; наукове знання в совю чергу активно впливає на неї і органічно вплітається в її тканину, тобто є продуктом попередньої і засобом наступної наукової діяльності. Розгляд науки як єдності опредметної діяльності (знання) і живої діяльності (отримане знання) долає традиційну обмеженість логіко-гносеологічного і філософсько- соціологічного підходів до неї.
З точки зору взаємовідносин суспільства і науки, головною функцією є практична, прикладна функція. Призначення науки не лише пояснювати світ, а й перетворювати його, ставати безпосередньо продуктивною силою суспільства. Концентроване вираження практична функція науки знаходить в умовах наково-технічного прогресу. Реалізація цієї практичної функції спричинила до формування системиланок, необхідних для втілення відкриттів фундаментальних наук у технічні пристрої для впровадження їх у виробництво.
Відкриваючи об”єктивні закони розвитку природи і суспільства, наука сприяє розвиткові суспільного виробництва, всіх сфер діяльності. Тому практична функція тісно пов”язана з гноселогічною.
У міру розвитку науки постійно розширюються можливості пізнання дійсності. Це означає, що чим вищий рівень розвитку науки, тим ширші можливості для подальшого пізнання дійсності.
Пізнавальна і практична функції науки зумовлюють одна одну, виступають в діалектичній єдності. Разом з тим, пізнання здійснюється насамперед заради практичних цілей, і, отже, гносеологічна функція в цьому плані підпорядкована практичній.
Різні галузі знання реалізують гносеологічну функцію не однаковою мірою. Технічні науки покликані безпосередньо обслуговувати матеріальне виробництво, тому вони мають прикладне значення. Природничі і гуманітарні науки переважно виконують пізнавальну роль.
У сучасних умовах спостерігається виникнення і розвиток прогностичної функції науки як основи управління суспільними процесами. Наукові знання допомогають передбачити спрямованість розвитку дійсності.


Висновки
Важливим стимулом розвитку наук і їх інтеграції є практична суспільно-виробнча діяльність людей.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Виникнення, розвиток та значення науки для суспільства

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок