Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Джерела і рушійні сили історії

Джерела і рушійні сили історії

Назва:
Джерела і рушійні сили історії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,41 KB
Завантажень:
131
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Джерела і рушійні сили історії
План
1. Потреби, інтереси, протиріччя - джерела розвитку суспільства
2. Суб'єкти історичного процесу
3. Особистість як суб'єкт історії
Потреби, інтереси, протиріччя - джерела розвитку суспільства
...Пояснити історію, значить виявити пристрасті людей, їх геній, їх діючі сили
Г. Гегель
Дотепер ми дивилися на суспільство з боку його статики, вивчаючи основні структурні елементи і зв'язки між ними. (Соціальна статика). Зараз нам потрібно відповісти на одне з найважливіших питань науки: як суспільство розвивається? Який характер, спрямованість цього розвитку? Які джерела розвитку суспільства? (Соціальна динаміка).
Механізм розвитку будь-якого об'єкта розкривається через відшукування джерел і рушійних сил. Під джерелом розвитку розуміється першопричина, вихідний пункт розвитку, основа буття даного процесу.
Рушійна сила - безпосередній виконавець дії джерела в конкретному зв'язку явищ, активні дії суб'єкта, спрямовані на збереження і зміну життя.
З погляду діалектики, як загальної теорії розвитку, джерелом руху будь-якого об'єкта є внутрішнє протиріччя. Суспільство не є виключенням, напроти, суспільні протиріччя (у порівнянні з іншими сферами буття) набагато більше складні і різноманітні. Головна особливість суспільних протиріч полягає в тому, що це протиріччя діяльності людей з їх потребами, інтересами, цілями, тобто в структурі суспільного протиріччя завжди є об'єктивні і суб'єктивні моменти. Протиріччя завжди були, є і будуть у житті суспільства, і цей факт не потрібно розглядати як недолік, напроти, відсутність протиріч - це застій, смерть. Управління суспільством - це вміння бачити протиріччя і вчасно, ефективно їх розв'язувати.

Схема 31
Класифікація суспільних протиріч
У процесі розвитку антагоністичні протиріччя можуть переростати в неантагоністичні і навпаки.
З нескінченної безлічі суспільних протиріч соціальну філософію цікавлять, насамперед, загально - історичні протиріччя. Назвемо деякі з них: - протиріччя суспільства і природи; - протиріччя матеріальної і духовної культури; - протиріччя суспільства і особистості; - протиріччя виробничих сил і виробничих відносин; -протиріччя історичної необхідності і свободи.
Чи можна серед них вибрати найголовніше, яке відбиває [і найбільш глибоку сутність соціального буття? В суспільствознавстві на ці питання дана безліч відповідей. Спробуйте самі поміркувати над цією проблемою.
У процесі розвитку будь-яке протиріччя проходить три основних стадії.
о Перша - зародження, коли з тотожності з'являється відмінність, розмежування протилежних сил, тенденції.
о Друга - стадія зрілості, коли єдність і боротьба протилежних сил урівноважують і забезпечують спокійний розвиток об'єкта.
о Третя - стадія розв'язання протиріччя, коли між протилежностями наступає дисбаланс - конфлікт, криза і об'єкт або видозмінюється, або гине.
Основні способи розв'язання суспільних протиріч представлені в схемі 32.
Схема 32
Способи розв'язання суспільних протиріч
Реформа | Класова боротьба | Революція | Війна
перебудова суспільства шляхом повільних, еволюційних змін, як правило, через зміну законодавства | реалізація, відстоювання різними соціальними групами своїх інтересів економічними, політичними і ідеологічними засобами | корінне якісне перетворення всієї системи суспільних відносин; перехід від однієї епохи до іншої, 3 нижчого на вищий щабель прогресу | збройна боротьба антагоністичних сил усередині країни (громадянська війна) або між країнами
Якому з цих варіантів слід віддати перевагу? Чи зможе коли-небудь людство обійтися без революцій і воєн? Ці питання також у сучасному суспільствознавстві залишаються відкритими.
Механізм суспільних протиріч розкривається через потреби і інтереси людей. Це є внутрішнім джерелом будь-якої людської діяльності? Чому людина починає що-небудь робити? Тому що в неї з'являється потреба.
Потреба - нестаток чого-небудь необхідного для підтримки життєдіяльності організму, людської особистості, внутрішній спонукач активності.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Джерела і рушійні сили історії

Схожі роботи:


BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок