Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Філософія розвитку. всесвіт: походження та природа

Філософія розвитку. всесвіт: походження та природа

Назва:
Філософія розвитку. всесвіт: походження та природа
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,13 KB
Завантажень:
209
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Реферат на тему:
Філософія розвитку. всесвіт: походження та природа


Розповідають, що якось у Берліні іноземець, бажаючи довідатися, яка година, зупиняє перехожого і ламаною німецькою мовою запи-тує: «Що є час?». Німець замислився, а потім відповів: «Знаєте, це надто глибоке питання. Я ще хотів би знати, а що таке простір?». Однак можна навести реальні історичні свідчення про складність, здавалося б, простих питань. Августин Блаженний говорив: «Поки ніхто мене про час не питає, я розумію, ніскільки не завагаюсь, але як тільки хочу дати відповідь, потрапляю в абсолютний тупик». Дій-сно, поняття простір і час, найдавніші поняття людської культури, проходять через усю історію науки і філософії, залишаючись осеред-ком глибоких філософських і наукових проблем. Поняття простір і час лежать в основі так званої космологічної проблеми - питання про Всесвіт, його походження, його скінченність або безкінечність. У сучасній науці є сувора фізична теорія простору і часу - теорія відносності, створена Альбертом Ейнштейном.
1. Дві концепції простору і часу
Відгукуючись на прохання відомого історика науки Макса Джамера, який підготував книгу «Поняття простору», Альберт Ейн-штейн написав до неї передмову «Про поняття простору», в якій зазначав: «Стосовно простору, то, очевидно, йому передувало психо-логічно простіше поняття місця. Місцем є, насамперед, (мала) час-тина земної поверхні, якій дається яка-небудь назва. Річ, місце якої визначається, є матеріальним предметом, або тілом. Простий аналіз показує, що місцем є також група матеріальних предметів». Далі Альберт Ейнштейн ставить питання: «Чи має слово місце значення, незалежне від матеріальних предметів, і чи можна приписувати йо-му таке значення?». Якщо дається позитивна відповідь на питання, то приходимо до концепції абсолютного простору і часу, її ще нази-вають субстанціональною концепцією простору і часу. Концепція аб-солютного простору і часу дає уявлення про простір і час як про деякі самостійні і самодостатні суті, що е незалежно від світу і, в певному розумінні, Всесвіту. Звідси і визначення їх: абсолютні та субстанціальні. До концепції простору і часу, незважаючи на її ви-сокий філософський статус, можна дуже легко прийти, відштовхую-чись від повсякденного досвіду. Альберт Ейнштейн показує, що кон-цепція простору і часу, сформульована на основі розширення поняття простір - ящика, в якому є та чи інша кількість зерен рису або вишень. В результаті виникає незалежний (абсолютний) простір, не обмежений протяжністю (безкінечний), в якому є матеріальні пред-мети. У такому випадку матеріальний предмет, не розташований у просторі, просто незрозумілий; з іншого боку, при такому утворен-ні поняття можна мислити існування порожнього простру. Звідси випливають уявлення про загальність простору як універсальної фор-ми - вміст буття.
Час - чиста абсолютна тривалість, що тече незалежно від подій у світі, зі своїм власним первісним і незмінним ритмом. Суть і зміст концепції абсолютного простору і часу є природним результатом уза-гальнення повсякденного досвіду людини, її основи сформулював ще Демокріт. Справді, творцю атомістичної концепції, за якою уся. реальність зводиться до сукупності далі неподільних матеріальних часток, для обґрунтування її суті довелося увести уявлення про необ-хідну умову існування так званої матерії - порожнечі, що має статус самостійної геометричної суті. Концепція абсолютного простору і часу, народившись у повсякденному досвіді людини, виявилася дуже зручною для узагальнення на її ґрунті навігаційного досвіду мореп-лавців і, особливо, спостережень за рухом небесних тіл. Велике істо-ричне виправдання концепції простору і часу знаходимо у класичній механіці. Дійсно, у відомих «Математичних началах натуральної фі-лософії» Ісаак Ньютон з самого початку постулює існування абсо-лютного простору і абсолютного часу. В основі формування усієї будівлі класичної науки і становленні класичного раціоналізму ле-жить ця концепція. Ісаак Ньютон, правда, вводить поняття відносний простір і відносний час, проте розуміє їх як певні фрагменти абсо-лютного простору і часу, що нібито вирізаються з абсолютних сут-ностей вибором тієї чи іншої системи відліку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Філософія розвитку. всесвіт: походження та природа

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок