Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Германевтика як метод дослідження

Германевтика як метод дослідження

Назва:
Германевтика як метод дослідження
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,03 KB
Завантажень:
354
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат
На тему:
„Германевтика як метод дослідження”


Для літературознавства XX ст. характерні дві провідні тенденції- інтерпретаційна та наукова. Літературознавча інтерпретація скерована не на точність наукового пізнання, а на поглиблення смислу твору за допомогою інших смислів, тому інтерпретаційне літературознавство активно залучає piзнi контексти — філософський, психологічний, соціолопчний тощо.
Натомість авангард не літературознавство, що виникло на початку XX ст., прагне розбудувати літературну теорію на зразок точних наук, заперечуючи інтерпретацію через и творчий, ненауковий характер.
Методологічною основою традиційного інтерпретаційного лігературознавства XIX—XX ст. стала герменев-тика (грец. hermeneutike — мистецтво тлумачення), тобто теорія тлумачення, а структуралізм — провідною методологічною основою авангардного наукового лігера-турознавства XX ст. Однак завдяки психоаналізу, який критикував герменевтику i став антитрадиційною методологією тлумачення, відбулася також модернізація інтерпретаційного літературознавства. Модернізацію здійснювали двома шляхами: через психоаналітичне вивчення життя i творчості письменника.
Традиційна біографічна (позитивістська) школа, що виникла в другій половит XIX ст., збирала i докумен-тально перевіряла біограф1чний матеріал, а літературний твip витлумачувала через обставини життя автора. Однак психологічна школа виявила раціональні обмеження цього методу: творчість письменника часто була не відтворенням реальної біографії, а відштовхуванням від неї — компенсацією того, що не здійснилося у реальному житті.
Психоанал1з проігнорував позитивізм (довіру до реальних, очевидних фактів) бюграфічного методу та духовну цілеспрямованість герменевтичної школи. Він зосередився не на очевидному в біографії письменника, а на випадковому та прихованому, на незначних з погляду 6iографічного та психологічного методу, але дуже вагомих для психоаналітичного тлумачення подіях.
Основу психоаналітичного літературознавства ста-нов л ять:
1) психоаналітичне тлумачення біографії письменни-ка, так званий психобіограф1чний метод. Сформульований він у працях Фройда «Достоєвський i батьковбивство», «Леонардо да Biнчi i його спогад про дитинство»;
2) психоаналітичне тлумачення тексту. Методика його розроблена в аналізі сновидінь, фантазувань та дотепу, здійсненому Фройдом у працях «Тлумачення сновидінь», «Галюцинації і сни у „Градіві”Єнсена», «Поет i фантазування», «Дотеп i його відношення до неусвідомленого».
Отже, відносини між герменевтикою та психоаналізом як методологіями інтерпретаційного літературознавства постають як відносини між традиційною та модерністською інтерпретаціями. Погляд на мистецтво знизу, заглиблення в його неусвідомлене підпілля озна-чав методологічний переворот. Адже психоаналіз здійснює зсув iз центрального об'екта герменевтики (мистец-тво як «форми самопізнання духу») на периферійний тілесний низ духовного творця. Це стало 1мпульсом для становлення у другій половит XX ст. філософії жаргінальності (лат. margo — край, межа, тобто аналіз стану особистості на межі).
Герменевтична філософська традиція бере початок від Ф. Шлейермахера до Г-Г. Гадамера. Видатний німецький філософ, філолог i богослов, автор концепції утверсальної герменевтики Фрідріх-Ернст-Даніель Шлейермахер (1768—1834), заснувавши богословсько-філософську школу, велику увагу приділяв i роботі з текстом. На основі екзегези (грец. exegesis — пояснения), тобто тлу-мачення бiблiйниx текстів, Biн обгрунтував метод розуміння. Будучи противником раціоналізму, вважав Бога непізнаваним, філософію релігії — вченням не про Бога, а про релігйне почуття, а розуміння — не теоретичним пізнанням, а духовним переживанням.
Німецький філософ, засновник сучасної філософської герменевтики, Ганс-Георг Гадамер (нар. 1900 р.) брав до у ваги і сторичний характер розуміння, що передбачає тлумачення тексту відповідно до ситуації, в якій перебуває iнтepnpeтaтop. Завдяки рухливості icторичного людського буття герменевтика приходить до визнання плюральності (лат.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Германевтика як метод дослідження

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок