Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Проблема буття.

Проблема буття.

Назва:
Проблема буття.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,04 KB
Завантажень:
307
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
І. Проблема буття. 
Філософський зміст проблеми буття.
1.1. Характеристика буття як філософської категорії.
1.2.Уявлення про філософію буття і філософію свободи.
1.3. Зміни розуміння проблеми буття в історії філософії.
Особливості розуміння буття. Форми буття.
2.1.Філософська інтерпретація сутності буття.
2.2.Уявлення про стан буття.
2.3.Основні форми буття.
Співвідношення категорій “буття”, “субстанція”, “матерія”. Атрибути матерії.
3.1.Зміст поняття “субстанція”.
3.2.Філософське визначення категорії “матерія”.
3.3.Спосіб і форми існування матерії.  
1.1. Для буденної свідомості поняття “буття” констатує існування різноманітних процесів і явищ (людей, ідей, предметів). Існувати — означає мати визначеність і бути зафіксованим у думці.
Буття як філософська категорія вимогає усвідомлення сутності, засад існування, тобто відповіді на питання: що означає або що таке “існувати”, “бути”? Які особливості буття різних класів явищ (перш за все “людського існування”)?
1.2. Оцінка буття задає основні напрямки орієнтації людини у світі, які виражені позиціями філософії буття і філософії свободи.
Філософія буття визнає наявність буття, тобто обґрунтовує залежність людського існування від одвічної, нескінченої реальності (Бог, Космічний Розум, Дух, матерія).
Філософія свободи оголошує людське існування автономним, самодостатнім, яке не потребує допомоги одвічної реальності. Вона доводить, що людина сама творить себе та історію.
1.3. Філософське розуміння проблеми буття історично змінювалося: в античну філософію цю проблем увів Праменід (V-IV ст.. до н.е.). В його тлумаченні буття — це Абсолютна Думка (Божество, Доля), яка упорядковує світ, забезпечує йому сталість і надійність;
в середньовічній філософії справжнім буттям є Бог — творець світу і людини;
у філософії епохи Відродження буття ототожнювалось з природою;
у філософії Нового часу людське буття оголошувалось суб’єктивним, залежним від свідомості і буття самої людини (Р. Декарт: “Я мислю, отже, я існую”). Філософія буття поступається в цей час місцем філософії свободи;
в марксистській філософії буття позначає реальність, яка існує об’єктивно, поза і незалежно від свідомості людини;
у сучасній західній філософії визначальним залишається суб’єктивне розуміння буття: в філософії життя буття — це біологічне життя в його розвиткові; в екзистенціалізмі справжнім буттям є людина, для постмодерну сенс життя розкривається у спілкуванні людей.
2.1 Філософи, які визнають реальність буття, по-різному інтерпретують його сутність. Вчення, які стверджують первинність і справжність трансцендентного (потойбічного) буття (Бога, Абсолютної Ідеї, Логосу) називаються ідеалістичними.
Вчення, які визнають єдино існуючим зовнішній світ, який чуттєво сприймається людьми, виражають матеріалістичну тенденцію в філософії.
2.2 Буття по різному характеризується і в залежності від розуміння його стану. Вже антична філософія задає основні варіанти такого розуміння:
Парменід характеризував буття як дещо одвічне, стійке, нерухоме, яке знаходиться за світом кінцевих речей і явищ. Тривалий час у філософії панувало саме таке розуміння буття.
Геракліт вважав буття таким, яке безупинно змінюється, розвивається. Ця позиція була близькою до філософії марксизму, а зараз її відстоює філософія постмодерну.
Платон стверджував існування “світу ідей” і “світу речей”. Справжнє буття, за його думкою, має одвічний, незмінний “світ ідей”. Мінливий “світ речей” він відмовлявся вважати буттям і називав його світом становлення.
2.3 Філософська матеріалістична традиція виділяє наступні основні взаємопов’язані форми буття:
Буття природного, яке проявляється як:
а) “перша природа”, тобто об’єктивна реальність, яка існує поза і незалежно від суспільства; сукупність природних умов існування людського суспільства;
б) “друга природа” — сукупність штучних матеріальних умов існування суспільства, тобто речей і явищ, створених людиною в процесі перетворення “першої природи”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Проблема буття.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок