Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> реферат: Філософія періоду Відродження

Філософія періоду Відродження / сторінка 2

Назва:
Філософія періоду Відродження
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
5,66 KB
Завантажень:
430
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 

Особливого значення в процесі духовного станов-лення людини надавали тодішні українські книжники самопізнанню. Іван Вишенський, зокрема, вважав, що завдяки самопізнанню людина стає спроможною подо-лати свою земну форму й увійти у внутрішній духов-ний контакт із вищим буттям. Унаслідок цього, осяя-ний небесним світлом, людський розум проникає в при-ховану сутність вагомого повчального слова Біблії. Осягнення істини через самопізнання острозькі книж-ники грунтували на переконаності в нерозривному зв'язку між розумом окремої людини і Богом, у безпосеред-ньому контакті людського мислення і буття.
На основі ідеї протиставлення Бога і світу, Бога й людини острозькі книжники формують уявлення про нікчемність, гріховність людської природи, граничне при-ниження й нівелювання її пізнавальних здібностей. Од-нак при цьому вірили в силу людського пізнання, яка, на їхню думку, залежала від щирості, наполегливості й волі кожної людини. На основі цієї віри Христофор Філалет закликає український народ розглядати свій власний, внутрішній потенціал як основу саморозвитку, обґрунтовує ідею свободи совісті, право людини на свою віру й церкву. Острозький культурно-освітній центр своєю діяльністю зробив значний внесок у розвиток філософської думки України. В ньому культивувалось розуміння філософії як мудрості з характерними пошу-ками істини на шляху містичного єднання з Богом. Тут обстоювалась життєздатність традицій слов'янської пи-семності, розвивалися реформаційні та ренесансно-гуманістичні ідеї.
У кінці XVI і на початку XVII ст. в Україні та Білорусі виникали і розвивались релігійно-національні організації православного населення міст — братства. Братства були виразниками національного протесту українського і білоруського народів проти політики національного і релігійного пригноблення українців і білорусів з боку польсько-шляхетських правлячих кіл та католицької церкви.
Виступаючи проти наступу католицизму, братчики прагнули подолати його тим ідейним арсеналом, котрий був наявний у православному богослов'ї та в попередній українській культурній традиції. Але для цієї традиції ще не властиве було виділення філософії в окрему фор-му суспільної свідомості.
Визначний діяч Львівської, а потім і Київської брат-ських шкіл Ісайя Копинський у своєму творі "Алфавіт духовний" досліджує з філософської точки зору про-блему людини. Він розглядає людину з позицій підне-сення в ній морального, розумного й духовного начал, які розкриваються в процесі самопізнання. Пізнаючи себе, людина розкриває свою двонатурність, те, що вона тілесна і духовна, зовнішня і внутрішня. І перед нею виникає дилема, чому віддати перевагу: минущому, су-перечливому, тлінному світові, з яким вона пов'язана тілом, чи своєму внутрішньому єству, розуму, безсмерт-ному духові, яким вона подібна до Бога. І.Копинський радить людині обрати другий шлях, що, на його думку, веде до пізнання Бога, єднання з ним, досягнення бла-женства не лише на небі, а й на землі.
Кирило Транквіліон-Ставровецький, розглядаючи проблему "Бог — світ", створює вчення про чотири світи. Перший — це світ невидимих духовних сутностей, що належать до небесної ієрархії; другий — макрокосм, світ видимих тілесних речей, у якому живе людина; третій—
сама людина, мікрокосм; четвертий — поєднання злих людей і грішників із дияволом, який певною мірою є самостійним творчим началом зла. Розрізняючи чоти-ри світи, Транквіліон показує, що не весь світ — зло. Він наголошує на красі й доброті тілесного світу, в тому числі тіла й тілесних почуттів людини.
На відміну від своїх попередників, Транквіліон надає проблемі душі й тіла не лише морального, а й гносеоло-гічно-природознавчого звучання. Без тіла й вегетативних процесів людина не може жити, а її душа — відчувати, розуміти, набувати й виявляти доброчесності, тому тіло—
друг душі. Транквіліон наближається до визнання гармонії душі й тіла.
У роботі "Похвала мудрості" прославляються на-уки, філософія, мудрість, розкривається їхнє прикладне значення в повсякденному житті кожної людини й усього суспільства.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3 
Реферат на тему: Філософія періоду Відродження

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок