Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Задачі і методи теорії знання

Задачі і методи теорії знання

Назва:
Задачі і методи теорії знання
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
6,98 KB
Завантажень:
105
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Задачі і методи теорії знання
Дослідженням знання займаються три різні науки : теорія знання (або гносеологія), психологія знання і логіка . І це не дивно : знання є досить складний предмет , і в різних науках піддається дослідженню не весь зміст цього предмета , а лише та або інша сторона його.
Теорія знання є теорія істини . Вона досліджує знання з боку істинності . Вона досліджує відносини між знанням предметом знання, тобто між предметом знання і буттям , про яке висловлюється знання . Вона вивчає питання, відносна або абсолютна істина і розглядає такі властивості істини , як напр., загальобов'язковість і її необхідність . Це є дослідження значення знання . Іншими словами коло інтересів теорії знання можна визначити так : вона вивчає об'єктивну ( логічну) сторону знання .
Теорія знання для того, щоб побудувати теорію істини , повинна провести підготовче дослідження , що складається в аналізі складу знання , а тому що всяке знання здійснюється у свідомості, то їй приходиться займатися також взагалі аналізом складу свідомості і розвити яке-небудь навчання про будівлю свідомості .
Так , наприклад , за допомогою аналізу можна установити , що знання ( судження) має відношення до об'єкта, що воно належить об'єктові, що пізнає , що в ньому є такі різнорідні Елементи як, з одного боку,”відчуття”, а з іншого боку, відношення причинного зв'язку , тотожності , єдності і т.д. Оцінка ролі цих різнорідних елементів і відносини їхній друг до другові має величезне значення при побудові теорій знання . Різні теорії знання називають їхній досить різними іменами . Так , одні називають ці елементи знання(відчуття , з одного боку,і відносини причинного зв'язку , єдності , безлічі і т.п. з іншої сторони) - почуттєвими і непочуттєвими , інші називають їхній апосториорными й апріорними, треті змістом і формою знання, а четверті - мінливими і постійними елементами знання . Під різними іменами криються досить різні навчання про властивості цих елементів знання , а звідси виникають також розходження в навчаннях про властивості істини.
Визнавши , що підготовчою роботою до побудови теорії істини служить аналіз складу знання , легко потім прийти до думки , що ця теорія повинна спиратися ще на одну підготовчу роботу , саме на дослідження походження знання. І дійсно, теорії знання до Канта в більшості випадків ґрунтувалися на навчанні про походження знання , тобто мали генетичний характер . Тільки в наш час серед гносеологов усе сильніше укореняється переконання в тім , що властивості істини зовсім не залежать від походження знання , так що наука про походження знання в такій же мері не може бути основою для теорії істини , у який мовознавство не може бути основою для механіки .
Щоб зрозуміти , чому багато сучасні гносеологи вважають питання про походження знання не має значення для теорії знання , потрібно точно визначити , що варто розуміти тут під словом походження.
Досліджувати походження якого-небудь предмета - це значить знайти причини його виникнення . В даний час під причиною прийнято розуміти всю сукупність умов , готівка яких необхідна для виникнення предмета .
Звичайно,оскільки вивчення складу знання є вже в широкому змісті слова вказівка на його походження , гносеологія не відмовляється від дослідження походження знання . Вона боре лише проти теорій істини , побудованих на дослідженні походження у вузькому і точному змісті цього слова , тобто на дослідженні залежності знання від факторів , що знаходяться поза його складом і обумовлюють його реальним процесом заподіяння .
Але , знання обумовлене не тільки своїм складом , але і факторами , що знаходяться поза його складом і реально заподіюють його , наприклад , анатомо - фізіологічними умовами . Знання є складне явище : у його складі знаходяться істина , а крім того процеси , необхідні для досягнення істини , але не утворюючі неї . Неважко уявити собі , що дослідження походження знання має значення тільки для вивчення цих супутніх і попередніх обставин , але не для з'ясування властивостей істини .

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: Задачі і методи теорії знання

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок