Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> реферат: Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку

Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку / сторінка 2

Назва:
Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,29 KB
Завантажень:
192
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Протиріччя розглянуте діалектикою, будучи джерелом руху, саме рухається, розвивається. До ступіней розвитку протиріччя в самій сутності предметів відносяться тотожність, відмінність, протилежність, чи власне протиріччя. Уже тотожність є зародок протиріччя, тому що старе, будучи істотно тотожним самому собі, містить у собі передумови нового, тобто моменти відмінності себе від самого себе, але як підлеглих тотожності. Відмінність також є ще не цілком розвинуте протиріччя, тому що хоча на перший план і виходить співіснування нового і старого, однак нове утворилося і продовжує розвиватися зі старого, у зв'язку зі старим. У протилежності протиріччя ще більш розвивається, тому що, хоча і висувається на перший план заперечення, виключення новим старого, тут також нове утвориться зі старого і виявляється сам внутрішній зв'язок зі старим: нове здійснюється як заперечення старого. На вищій ступіні протиріччя, чи на ступіні власне протиріччя, нове завершує заперечення, перетворення старого, включаючи старе в знятому, перетвореному виді як свій власний момент. Тепер формується зв'язок, внутрішня єдність різних сторін, речей і т.п. На ступіні протиріччя головним стає не заперечення сторонами протиріччя один одного, а те, що в цьому процесі вони породжують один одного в якості відмінних друг від друга. Заперечуючи один одного, протилежні сторони переходять друг у друга, є тотожними. Це — кульмінаційна ступінь протиріччя. “Діалектика є навчання про те, як можуть бути і як бувають (як стають) тотожними протилежності,— при яких умовах вони бувають тотожні, перетворюючи друг у друга,— чому розум людини не повинний брати ці протилежності за мертві, застиглі, а за живі, умовні, рухливі, преобертові одна в іншу”. Досягнення вищої ступіні протиріччя тому чи іншому предмету означає одночасно і дозрівання передумов його зникнення, тому що така ступінь протиріччя є заперечення предметом самого себе усередині себе, своїм внутрішнім рухом. Діалектика по своїй суті “у позитивне розуміння існуючого... включає в той же час розуміння його заперечення, його необхідної загибелі, кожну здійснену форму вона розглядає в русі, отже також і з її минущої сторони, вона ні перед чим не схиляється і по самій істоті своєму критична і революційна”. Протиріччя розглянуте діалектикою, всезагальне, діє й у природі, і в суспільстві, і в мисленні, свідомості.
"Діалектичне протиріччя є єдність взаємовиключних (що взаємно обумовлюють один одного),тобто взаємодіючих протилежностей".
Протилежності характеризуються як взаємообумовлені і взаємодіючі сторони діалектичного протиріччя. Протилежності, за словами Гегеля, "мають проти себе" не просто інше, а "своє інше". Діалектика протиріччя відбиває двоїсте відношення усередині цілого:
1. Єдність протилежностей.
2. Їхню боротьбу.
Типи (види) протиріч:
а) внутрішні і зовнішні.
Внутрішні протиріч я - це протиріччя між елементами структури; а зовнішні - це протиріччя різних систем, явищ. Суспільство і природа, організм і середовище.
б) Основні і неосновні, головні і неголовні. Приклад: взаємні перетворення нейтрона, протона, електрона, мезона в ядра атома являють собою процес безупинного виникнення і вирішення протиріч, але це не приведе до зміни в атома - полярності ядра, електронні оболонки залишаються.
ТОТОЖНІСТЬ — категорія, що виражає рівність, однаковість предмета, явища із самим собою чи рівність декількох предметів. Про предмети А и В говорять, що вони є тотожними, тими самими, нерозрізненими, якщо і тільки якщо усі властивості (і відносини), що характеризують А, характеризують і В, і навпаки (закон Лейбніца). Однак, оскільки матеріальна дійсність постійно змінюється, абсолютно тотожних самим собі предметів, навіть у їх істотних, основних властивостях, не буває. Тотожність є не абстрактним, а конкретним, тобто утримуючим внутрішні відмінності, протиріччя, постійно “знімаючи” себе в процесі розвитку, що залежить від даних умов. Саме ототожнення окремих предметів вимагає їхньої попередньої відмінності від інших предметів; з іншого боку, часто приходиться ототожнювати різні предмети (наприклад, з метою створення їхніх класифікацій).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок