Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку

Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку

Назва:
Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,29 KB
Завантажень:
198
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Контрольна робота на тему: Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку


Зміст
Вступ
Діалектичним протилежностям властива єдність, взаємозв'язок: вони взаємодоповнюють один одного, взаємопроникають, складним образом взаємодіють між собою. Відношення між діалектичними протилежностями завжди носить динамічний характер. Вони здатні переходити одна в іншу, мінятися місцями і т.д. Їхня взаємна зміна приводить рано чи пізно до зміни самого предмета, сторонами якого вони є. А в результаті руйнування їхнього зв'язку вони перестають бути протилежностями по відношенню один до одного. Таким чином, про діалектичні протилежності безглуздо говорити порізно, поза їхньою суперечливою єдністю в рамках деякого цілого.
Протилежності характеризуються як взаємообумовлені і взаємодіючі сторони діалектичного протиріччя. Протилежності ,за словами Гегеля, "мають проти себе" не просто інше, а "своє інше". Діалектика протиріччя відбиває двоїсте відношення усередині цілого:
1.Єдність протилежностей.
2.Їхню боротьбу.
Протилежними називають такі властивості предметів (явищ, процесів), що у деякій школі займають "граничні", крайні місця. Приклади протилежностей: верх - вниз, праве - ліве, сухе - мокре, гаряче - холодне і т.д. Під діалектичними протилежностями розуміються такі сторони, тенденції того чи іншого цілісного, що змінює предмет (явища, процес), що одночасно взаємо виключають і взаємо передбачають один одного.
Мета контрольної роботи послідовно описати закон єдності та боротьби протилежностей та його складові.
1. Основні поняття, що розкривають закон: тотожність, відмінність, протилежність, діалектичне протиріччя
Найважливішим законом діалектики є Закон єдності і боротьби протилежностей. Звичайно він тлумачиться, як формула об'єднання чогось з чимось, що взаємо виключає один одного. “Взаємовиключення” засновано на словах “боротьба” і “протилежність”. Ключове слово цього закону - “протилежність”.
ПРОТИЛЕЖНІСТЬ — категорія, що виражає одну зі ступіней розвитку протиріччя. Протилежність, як і відмінність, можуть бути зовнішніми і внутрішніми. Зовнішня протилежність є крайній ступінь неоднаковості в чомусь подібних, але внутрішньо не зв'язаних один з одним сторін, речей, процесів і т.д. Наприклад, фарбування двох столів — чорного і білого — протилежні, але воно не зв'язано необхідно з існуванням столів і для цих останніх є зовнішнім. Внутрішня протилежність (як і внутрішня відмінність) припускає наявність внутрішнього, необхідного зв'язку, внутрішньої єдності протилежних сторін, речей, процесів і т.д. Внутрішні протилежності і відмінність мають як свої передумови ті чи інші зовнішні відмінності і протилежності. Внутрішні протилежності і відмінності виявляються зовні у виді зовнішніх протилежностей і відмінностей, вони не існують поза зв'язком з їх зовнішнім виявленням. Протилежність — більш розвинута ступінь протиріччя, чим відмінність. Якщо на стадії відмінність старе і нове головним чином співіснують поряд один з одним, то на ступіні протилежності вони переважно заперечують, виключають один одного. У якості істотно важливої виступає внутрішній зв'язок різних сторін, внутрішній зв'язок протилежності, старого і нового в процесі розвитку, разом з тим різні сторони, речі, процеси і т.д. утворять собою протилежність один одному лише тоді, коли вони зв'язані один з одним через виключення, заперечення один одного.
Протиріччя-категорія, що виражає внутрішнє джерело всякого розвитку, руху. Протиріччя, зрозуміле як тільки зовнішнє, не може бути таким джерелом. Саме визнання внутрішнього протиріччя, єдності внутрішнього і зовнішнього протиріччя відрізняє діалектику від метафізики. “...Діалектика є вивчення протиріччя в самій сутності предметів...”. Інакше кажучи, діалектика відрізняється від метафізики не узагалі визнанням протиріччя, а визнанням протиріччя саме в сутності предметів, тобто визнанням істотних, внутрішніх, необхідних протиріч.
Розглянуті діалектикою протиріччя потрібно відрізняти від так званих “логічних” протиріч, що виражають плутанину і непослідовність думки.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Закон єдності та боротьби протилежностей як джерело розвитку

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок