Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Контрольна з філософії

Контрольна з філософії

Назва:
Контрольна з філософії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,53 KB
Завантажень:
247
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Контрольна з філософії
1. Дайте стислу характеристику системи об’єктивного ідеалізму Платона
Від філософів-елеатів Парменіда і Зенона Платон засвоїв установлене цими філософами розходження між, що існує по істині, і тим, що не має істинного буття. «Насамперед, — затверджує Платон у «Тімеї», — на мою думку, треба розрізняти: що завжди існує і ніколи не стає і що завжди стає, але ніколи не існує».
Найбільш повна характеристика «виду», чи «ідеї», була розвинута Платоном при дослідженні сутності прекрасного в «Федоні», «Бенкеті», «Філебі». По Платонові, хто послідовно піднімається по ступінях споглядання прекрасного, той «побачить щось прекрасне, дивне по своїй природі». «Він побачить, насамперед, що прекрасне існує вічно, що воно ні виникає, ні знищується, ні збільшується, ні убуває; далі, воно не так, що прекрасно тут, бридко там; ні що воно те прекрасно, те не прекрасно; ні що воно прекрасно в одному відношенні, бридко в іншому; ні що в одному місці воно прекрасно, в іншому бридко; ні що для одних воно прекрасно, для інших бридко». Прекрасне не стане «перед тим, хто споглядає його «ідею» у виді якого-небудь обличчя, або руки, або якої іншої частини тіла, ні у виді якої-небудь мови чи якої-небудь науки, ні у виді існуючого в чому-небудь іншому, наприклад, у якій-небудь живій істоті, чи на землі, чи на небі, чи якому-небудь іншому предметі».
Уже цієї характеристики досить, щоб установити ряд важливих ознак платонівського визначення прекрасного і разом з тим ознак кожного «виду», кожної «ідеї». Ці ознаки - об'єктивність, безвідносність, незалежність від усіх почуттєвих визначень, від всіх умов і обмежень простору, часу і т.д. Платонівське прекрасне є «вид» («ейдос»), чи «ідея», у специфічно платонівському змісті цього поняття, тобто істинно суще, понадчуттєве буття, що осягається одним тільки розумом; іншими словами, прекрасне – понадчуттєва причина і зразок усіх речей, названих прекрасними в чуттєвому світі, безумовне джерело їхньої реальності в тій мірі, у якій вона для них можлива.
У цьому значенні «ідея» різко протиставляється у Платона всім її почуттєвим подобам і відображенням у світі сприйманих нами речей.
Вчення це — ідеалізм, тому що реально існує, відповідно до Платона, не почуттєвий предмет, а лише його безтілесна, не сприймана почуттями сутність. У той же час це вчення - об'єктивний ідеалізм, тому що, по Платонові, «ідея» існує сама по собі, незалежно від численних однойменних почуттєвих предметів, існує як загальне для всіх цих предметів.
Об'єктивна і разом непочуттєва природа «ідеї» характеризується Платоном у пізньому діалозі «Філеб». «Під красою форм, — роз'ясняє в цьому діалозі Сократ, — я намагаюся розуміти не те, що хоче розуміти під нею більшість, тобто красу живих істот, чи картин; ні, я маю на увазі пряме і кругле, у тому числі поверхні, виготовлені за допомогою токарського різця, а також фігури, що будуються за допомогою схилів і кутомірів, — постарайся гарненько зрозуміти мене. Справді я називаю це прекрасним не тому, що прекрасно стосовно чого-небудь, як це можна сказати про інші речі, але тим, що вічно прекрасно саме по собі, по своїй природі».
Вчення Платона про «ідею» блага як про вищу «ідею» надзвичайно істотно для всієї системи його світогляду. Вчення це надає філософії Платона характер не просто об'єктивного ідеалізму, але також ідеалізму телеологічного. Телеологія — вчення про доцільність. Тому що, по Платонові, над усім панує «ідея» блага, то, іншими словами, це значить, що порядок, який панує у світі, є порядок доцільний: усе направляється до благої мети. Усяке тимчасове і відносне існування має на меті деяке об'єктивне буття; будучи метою, воно є разом з тим благо.
Тому що критерій усякого відносного блага — благо безумовне, то найвище з усіх вчень філософія – вчення про «ідею» блага. Лише при керівництві «ідеєю» блага справедливе стає придатним і корисним. Без «ідеї» блага всі людські знання, навіть найбільш повні, були б зовсім марні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Контрольна з філософії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок