Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Онтологічні проблеми в філософії

Онтологічні проблеми в філософії

Назва:
Онтологічні проблеми в філософії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,33 KB
Завантажень:
437
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Онтологічні проблеми в філософії
План
1. Що є буття? Основні сфери і протиріччя буття
2. Особливості і форми існування об'єктивної сфери буття
3. Рух, простір, час
Онтологія (від грецької, ontos-суще і logos-слово, поняття, вчення) - вчення про буття; розділ філософії, що вивчає фундаментальні принципи буття.
Що є буття? Основні сфери і протиріччя буття
"Буття" - гранично загальне поняття філософії та науки. Людина в своєму пізнанні, рухаючись від явища до сутності, від менш загального до більше загального, формулює поняття, що включають у свій обсяг всі явища навколишньої дійсності
це поняття: "Космос", "Мир", "Світобудова", "Всесвіт", "Реальність", "Буття".
Буття - це все те, що існує, те, що поєднує все існуюче.
Буття є дещо реально існуюче.
Ці абстрактні визначення конкретизуються у вивченні окремих сфер буття і їхнього співвідношення (Дивись схему 16).
У філософії з давніх часів свідомі та виділені дві протилежні сутності світу - матеріальна (об'єктивна реальність) і духовна (дух, свідомість, суб'єктивна реальність). Людина - істота, що поєднує в собі ці дві основні сфери буття; тому очевидно, людина ставить себе в центрі світу. "Я Человек, - я посредине мира. За мною мириады инфузорий, Передо мною мириады звезд. Я между ними лег во весь свой рост -Два берега связующее море, Два космоса соединивший мост".
О.Тарковський
Схема 16
ОСНОВНІ СФЕРИ БУТТЯ
У сфері об'єктивної реальності (матерії) відомі дві основні форми буття:
I. Природа ("Натура"або "Перша природа ") яка включає фізичний світ (нежива природа) і біологічний світ (жива природа).
II. Друга природа або цивілізація - сукупність матеріальних цінностей, створених і накопичених людством, а також способи створення цих цінностей (наприклад, знаряддя праці).
Суб'єктивна реальність або сфера духу також може існувати в різних іпостасях:
1. Світовий дух (Бог, "абсолютна ідея", "світовий розум") - об'єктивна духовна першооснова буття (його існування визнається в об'єктивному ідеалізмі).
2. Свідомість (індивідуальне) - здатність людини відбивати світ в ідеальних образах.
3. Суспільна свідомість (духовна культура) - сукупність духовних цінностей і способи їхнього створення, збереження і передачі.
Ця схема (як і будь-яка інша) огрублює дійсність, тому зробимо деякі застереження. По-перше, не можна малювати коло, обмежуючи буття, тому що за межами буття нічого немає. По-друге, тут тільки позначені основні сфери буття; їхнє конкретне співвідношення, поєднання по різному трактується в різних філософських системах.
Питання на самостійне обмірковування:
спробуйте намалювати відповідні схеми з позиції матеріалізму, об'єктивного ідеалізму, суб'єктивного ідеалізму, монізму, дуалізму, плюралізму.
Основні протиріччя буття.
Буття як всеосяжна першооснова містить у собі всі протилежності миру. Коротко охарактеризуємо деякі з них.
1. Протиріччя матеріального і духовного. Буття - це єдність матеріальної і духовної сутності, об'єктивної і суб'єктивної реальності.
2. Протиріччя сутності і існування. Буття це єдність сутності світу і його існування. У деяких філософських школах під буттям розуміють тільки сутність світу. Елеати (антична філософія), наприклад, буття визначали як вічну, незмінну, неподільну підстава світу; рухливий же, текучий світ почуттєво сприйманих явищ - це не буття. Для позначення загальної підстави буття у філософії є спеціальна категорія -"субстанція" (лат. substantia - сутність, щось лежаче в основі) - гранична підстава всіх різноманітних явищ світу. Виходячи із принципу єдності буття, більшість філософів вважають, що в основі світу - одна субстанція (матеріальний або духовна) -монізм; філософське трактування світу, що виходить із двох субстанцій називається дуалізм;... з безлічі субстанцій - плюралізм.
3. Протиріччя єдиного і різноманітного. Буття єдине і у теж час являє собою нескінченне різноманіття індивідуальних об'єктів. Це протиріччя у філософії і науці інтерпретувалося в наступних проблемах:
а) загальне, єдине існує саме по собі, або в одиничних речах, або тільки в людському мисленні як поняття (суперечка між реалістами і номіналістами);
б) проблема безперервності і дискретності миру (у природознавстві - концепції близькодії і далеко дії) - або мир - це сукупність окремих об'єктів, "зерен" буття (атомізм, корпускулярна теорія світла, час як сума проміжків, рух як сума відрізків шляху), або мир - це безперервна єдність однієї і тої ж субстанції, обумовлене єдністю і безперервністю загальних зв'язків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Онтологічні проблеми в філософії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок