Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Основні закони діалектики

Основні закони діалектики

Назва:
Основні закони діалектики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,53 KB
Завантажень:
589
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Основні закони діалектики*
Матеріалістична діалектика є філософською теорією загальності розвитку й універсальним методом теоретичного і практичного освоєння дійсності. Перш за все вона є вченням про розвиток в його найбільш повному, глибокому і мі.'іі.пому від однобічності вигляді1. Про природу світу й адекватний спосіб освоєння йо-Го людиною. Всезагальність постає виразом необхідності,
лодіння якою диктується потребами соціального прогресу. Всезагальність матеріалістичної діалектики корениться в суспільній потребі перетворення людської історії із іпп.ио у свідомо здійснюваний процес. Віхи цього ру-і попередня історія та її філософське осмислення й умошіх суперечностей суспільного розвитку. Цим визнача-« п.ся світоглядно-методологічне значення матеріалістичної діалектики в діяльності суб'єкта, покликаного «творити майбутнє» (Ленін), творити «нові форми життя» (Маркс).
Матеріалістична діалектика є, зрештою, філософською теорією усього цього процесу.
Сучасний історичний світ — результат розвитку всієї попередньої історії, яка своїм корінням сягає історії розвитку природи, форм руху матерії, її вічного діалектичного ' круговороту. Розвиток розглядається матеріалістичною діалектикою як атрибутивна здатність матерії, способу її існування, як вираз її глибинної сутності, всезагальний сус-пільно-історичний процес.
У розумінні розвитку матеріалістична діалектика істотно відрізняється, з одного боку, від метафізичного матеріалізму, з іншого — від ідеалістичної діалектики. Дотеперішній матеріалізм не зміг «зрозуміти світ як процес, як таку матерію, що перебуває в безперервному історичному розвитку» (Енгельс). Це знайшло своє відображення у тому, що зазначений матеріалізм не зміг довести поняття руху до поняття розвитку, виявити у русі розвиток як його сутність. Діалектичний же ідеалізм зводив сутність розвитку до розвитку людського духу, відірваного від природи та історії і протиставленого їм як їх деміург (абсолютна ідея, світовий розум тощо). Вказуючи на відірваність старого матеріалізму від діалектики, представники матеріалістичної діалектики твердили: «Загальний принцип розвитку треба з'єднати... Із загальним принципом єдності світу, природи, руху, матерії еіо.» 2
Матеріалістичнії діалектику виходить із єдності цих принципів, розгортаючи їх у цілісну теорію розвитку матеріального світу і його освоєння людиною теоретично й практично і твердячи, що «світ є матерія, яка вічно рухається і розвивається. Це узагальнене визначення світу («світу в цілому») є висновком діалектико-матеріалістичного мислення про свій об'єкт. У цьому, як і в усіх інших визначеннях об'єкта матеріалістичної діалектики, необхідно бачити і визначення позиції суспільно-історичного суб'єкта, теорією і методом діяльності якого вони постають.
Матеріалістична діалектика виникла і розвивалася як теорія і метод суб'єкта суспільної практики. Відповідно її центральним питанням було питання про практичне перетворення світу. Вона виходить не із завдання пояснення світу для його зміни, а, навпаки, ¦— із завдання практичного перетворення, яке зумовлює і його теоретичне розуміння. Переконливим тому виглядає твердження про те, що з наявної дійсності необхідно вивести справжню, істинну дійсність як її сутність, як її мету. Матеріалістична діалектика й існує як філософська теорія практичного перетворення світу у відповідності з певним суспільним ідеалом, всезагальною логікою розвитку, м
Принцип практики став основою і синтезом системної єдності світу і розвитку та діалектично! тотожності марксистської діалектики й теорії розвитку суспільства. Тому в матеріалістичній лі.члекпіці су і піп і. розвитку як атрибуту матерії була доведена до необхідності розвитку сутності суб'єкта, який опорки нищу форму ліодської діяльності.
Смислом і мстою практичної діяльності тому вважається створення «більш високої суспільної форми, основ-
ним принципом якої є повний і вільний розвиток кожного індивідуума»3. Іншими словами, матеріалістична діалектика вбачає сутність розвитку в розвитку сутності людини як творця свого суспільно-історичного буття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Основні закони діалектики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок