Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Основні філософські категорії

Основні філософські категорії

Назва:
Основні філософські категорії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,20 KB
Завантажень:
172
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Основні філософські категорії


ПЛАН
Раціональне познання та його етапи.
Раціональне пізнання пов'язано зі світом опосередкованого, тобто використовує посередників, якими є слова, жерсті, знаряддя та ін. Формами раціонального пізнання є поняття, судження, умовиводи.
Поняття виражає загальні ознаки і зв'язки предметів, абстрагуючись від решти їхніх властивостей. Будь-якові поняття є результатом узагальнення і абстрагування, який зафіксований у дефініціях.
Судження це форма мислення, яка виражає зв'язок зрозуміти у вигляді речення, якові характеризує предмети, тобто щось стверджує або заперечує про них.
Умовівід оперує судженнями і поняттями, перейти від одних з них до інших, демонструючи цим протікання мислительного процесу. Пріорітетність ролі розуму, мислення і одночасно приниження значущості чуттєвого пізнання декларував раціоналізм (Р.Декарт, Г.Лейбніц та ін.). Почуття і мислення знаходяться в тісній єдності один з одним. З одного боку, чуттєві дані завжди подані в людському пізнанні лише в тихий або інших раціональних формах, а з іншого наше мислення користується мовою системою чуттєво сприймаємих знаків.
Свідомість та самосвідомість
Психіка є здатність живих істот створювати почуттєві і узагальнені образи зовнішньої дійсності і реагувати на ці відображення згідно своїм потребам, а у людини також відповідно його інтересам, цілям і ідеалам.
Свідомість є частиною психіки, бо в ній відбуваються не тільки свідомі, але і підсвідомі і несвідомі процеси. Свідомими називаються такі психічні явища і дії людини, які проходять через його розум і волю, опосредуются ними, які, отже, здійснюються зі знанням того, що він робить, мислить або відчуває.
Перейдемо до питання про те, чим визначається, зумовлюється виникнення і розвиток свідомості. Чинники, які визначають цей процес, називають детермінантами або детермінаторами.
Зовнішніми детермінаторами свідомості є природа і суспільство. Свідомість властива лише людині, виникає і розвивається лише в умовах суспільного життя. Однак воно зумовлене не тільки соціально. Зовнішня дійсність для тварини природа; для людини - природа і суспільство. Тому свідомість людини детермінована зовнішніми чинниками двояко: явищами і законами природи і суспільних відносин. У зміст свідомості входять думки про природу і суспільство (а також про людей як природних і суспільних істот).
Природа в процесі органічної еволюції створила ту анатомічну і фізіологічну систему, без якої неможлива свідомість, як продукт дії цієї «машини». Але природа детермінує свідомість не тільки генетично, створивши передумови свідомості. Вона діє і в умовах суспільства, формуючи другу сигнальну систему дійсності і змінюючи характер дії рецепторів і аналізаторів згідно умовам суспільного життя.
Отже, вся тілесна основа і механізми свідомості створені і змінюються природою як в умовах тварини, так і людського існування. Хоч фізіологічна основа свідомості і її механізми і не входять в сам зміст свідомості, тобто в ту сукупність думок і почуттів, яка в ньому міститься, однак цей зміст зумовлюється і визначається не тільки характером зовнішніх явищ, але і пристроєм сприймаючого їх апарату. Образ зовнішнього світу відрізняється від самого зовнішнього світу. Свідомість є суб'єктивний образ об'єктивного світу.
Свідомість властиво тільки людині і виникло в умовах суспільного життя. Лише в останніх умовах розвинувся людський розум і його контроль над волею. Саме суспільне життя, засноване на труді, створило людину з його свідомістю.
Таким чином, говорячи про свідомість як єдність двох детермінації, ми маємо на увазі органічний і нерозривний комплекс двоякого роду чинників, що визначили і що визначають розвиток психіки людини, чинників, що діяли не нарізно, а в єдності і взаємопроникненні. Тому, займаючись людською свідомістю, ми весь час будемо мати на увазі не тільки чинники чисто соціальні, тобто надособисте, але і чинники біологічні, підвладні в повній мірі законам органічної природи, а також чинники психологічні, підвладні двом вказаним детермінаторам.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 Реферат на тему: Основні філософські категорії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок