Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Гносеологічні проблеми у філософії

Гносеологічні проблеми у філософії

Назва:
Гносеологічні проблеми у філософії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,57 KB
Завантажень:
93
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Гносеологічні проблеми у філософії
План
1. Діалектичний характер процесу пізнання
Протиріччя об'єктивного і суб'єктивного в пізнанні
Протиріччя почуттєвого і раціонального в пізнанні
Протиріччя абсолютної і відносної істини
2. Специфіка наукового пізнання
Діалектичний характер процесу пізнання
Таємниця пізнання завжди хвилювала розум людини. Як людина пізнає навколишній світ? Чи здатна вона проникнути в сутність речей? Чи існують межі пізнавальних здібностей людини і які вони? Ці і інші важливі світоглядні питання є предметом гносеології.
Гносеологія (від грецького, gnosis - знання, пізнання) - розділ філософії, у якому вивчаються проблеми природи пізнання і його можливостей, відношення знання до реальності, досліджуються загальні передумови пізнання, виявляються умови його вірогідності, істинності.
Гносеологія - теорія пізнання. Гносеологічний - пізнавальний. Пізнання - це соціально опосередкований процес відбиття суб'єктом об'єкта.
Об'єкт пізнання (Об) - те, що відбивається: світ, людина, суспільство, мислення.
Суб'єкт пізнання (Сб) - той, хто відбиває: людина, соціальна група, людство.
Діалектичний характер пізнання проявляється в тому, що це надзвичайно складний рухливий, суперечливий процес, що розвивається. Джерелом розвитку пізнання (як і будь-якого іншого процесу) є протиріччя. Для розуміння сутності пізнання, його діалектичності зупинимося на характеристиці трьох головних протиріч пізнавальної діяльності.
Протиріччя об'єктивного і суб'єктивного в пізнанні
Перше протиріччя. З визначення категорії "пізнання" виявляється, що головним протиріччям пізнавальної діяльності є протиріччя об'єкта і суб'єкта (об'єктивного і суб'єктивного). Одна з головних проблем гносеології - з'ясування механізму взаємозв'язку об'єкта і суб'єкта в пізнанні. Всі гносеологічні концепції можна звести до трьох моделей пізнавального процесу, які по-різному трактують взаємозв'язок об'єкта (Об) і суб'єкта (Сб).
Пояснення до схеми 19:
І - метафізична модель процесу пізнання характерна для ранніх форм розвитку філософії і науки. Пізнання тут трактується як процес простого, пасивного споглядання суб'єктом об'єкта. Суб'єкт як би фотографує об'єкт, відбиваючи його точно таким, який він є насправді поза його органами почуттів; тому образ дорівнює об'єкту або абсолютно об'єктивний. Однак з позиції такого спрощеного трактування процесу пізнання неможливо пояснити розвиток пізнання, або, як можливі різні думки по тому самому питанню, або, як суб'єкт, однозначно і пасивно відбиваючи мир, здатний створити щось таке, чого в природі ще не було (здатність до творчості). Іншими словами, активність суб'єкта в процесі пізнання філософи помітили ще в давній філософії. Саме так з'явилася друга модель.
II - агностицизм. Якщо в першої моделі абсолютизується об'єктивність образа (результату пізнання), то в агностицизмі - його суб'єктивність (образ = суб'єктові) і на цій основі заперечується здатність людини пізнавати світ таким, який він є насправді поза нашими органами почуттів. Суб'єкт не пасивно відбиває об'єкт, а істотно переробляє інформацію, що йде від об'єкта. Образ завжди суб'єктивний, тому що він залежить від будови органів почуттів і нервової системи людини, від його утворення, досвіду, системи цінностей, навіть настрою в цей момент. Візьмемо, наприклад, самий елементарний акт пізнання - зорове відчуття. Відомо, що в природі немає кольорів: зеленого, жовтого, червоного, синього і т.п.; ми ж відображуємо мир кольоровим. Отже, наше відчуття дає нам картину не схожу на об'єкт, а тому що ми не можемо вийти за межі своїх відчуттів (вони єдина зв'язуюча ланка людини із зовнішнім світом), то ми не можемо із упевненістю стверджувати, що світ пізнаваний (що ми його пізнаємо таким, який він є, наприклад кантівська "річ у собі"). Крайній агностицизм стверджує, що світу поза нами взагалі немає (або людина не може це довести) - є тільки наші відчуття. Історично перша форма агностицизму - античний скептицизм, у якому були сформульовані аргументи (тропи) проти можливості достовірного знання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Гносеологічні проблеми у філософії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок