Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Антична культура та філософія. Ідеї та засоби філософії Сократа. Проблема людини

Антична культура та філософія. Ідеї та засоби філософії Сократа. Проблема людини

Назва:
Антична культура та філософія. Ідеї та засоби філософії Сократа. Проблема людини
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,03 KB
Завантажень:
364
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Антична культура та філософія. Ідеї та засоби філософії сократа. Проблема людини.
Сократ обирав відомого політичного діяча або просто відому людину, після того, як та прочитала свою промову, та розпочинав ставити свої відомі питання. До того ж зпочатку Сократ нестримно хвалив свого співрозмовника, говорив, що він така розумна, відома людина в місті, і що йому не важко відповісти на таке елементарне питання. Сократ ставив своє справді елементарне питання (але тільки на перший погляд). Співрозмовник зухвало і нехотя відповідав на нього, Сократ в свою чергу ставив чергове питання, що стосувалось того ж питання, співрозмовник знов відповідав, Сократ питав і це призводило до того, що співрозмовник, остаточно, своєю останньою відповіддю суперечив своїй першій відповіді. Тоді обурений співрозмовник питав Сократа, а чи знає він сам відповідь на це питання, Сократ же цілком спокійно відповідав, що не знає і спокійно йшов геть. Саме цією своєю винятковістією, геніальністією,вишуканістією Сократ і прославився.
Сократ при цьому користувався грізною і непереможною зброєю-іронією. Cократівская іронія виступає в якості діалектичої пастки, при посередництві якої здоровий глузд повинен вийти з всілякого свого окостеніния і дійти - не до самовдоволеного всезнайства, а до імманентної йому самому істини, ця іронія є не що інше, як форма, властива філософії в її суб'єктивному відношенні до повсякденної свідомості.
Ця іронія здавалась похідною від якоїсь загадкової, демонічної сили Сократа, що ставить його над людьми, якими б талановитими і розумними вони не були. Секрет цього внутрішнього превосходства, цієї сили, прихованої за добродушною ухмилкою, в тому, що сам Сократ неуязвимий. В його що збиваючих з толку речах весь час почувається деяка певність людини, що хоча і не має готової відповіді на свої питання, але знає щось більше, а саме: в ім'я чого іде пошук і як саме його треба вести, що придає його іронії непобориму силу Антея. Ця внутрішня певність Сократа виходить також з його переконання про можливість раціонального осмислення і пізнання життя в усіх своїх проявах, в усіх, навіть темних і містичних, сторонах і тончайших рухах людської душі та интеллекта. Сократ переконаний, що у всій різнобарвності життєвих перепитій є щось об'єднуюче, деякий загальний сенс, що може бути висловлений єдиною ідеєю, поняттям.
Випробовуючи інших на мудрість, Сократ сам зовсім не претендує на звання мудреця, воно, на його думку, підходить богу. Якщо людина самозадоволено вважає, що на все він знає готові відповіді, то така людина для філософії загибла, їй непотрібно ламати голову в пошуках найбільш вірних понять, непотрібно рухатися далі по нескінченним лабиринтам думки. Він почиває на лаврах істини, що на перевірку виявляються зібранням самих убогих, плоских представників премудрости натовпу. Так почитаючий себе мудрецем виявляється всього лише премудрым піскарем.
" Я знаю тільки те, що нічого не знаю." Це улюблений вираз, кредо сократовської власної позиції." Я нічого не знаю" - це означає, що як би далеко я не продвинувся в одиссеях думки, я не заспокоююся на досягнутому, не обдурю себе іллюзією, що спіймав жар-птах істини. Не будемо забувати, що Сократа супроводжували не тільки закохані погляди, але і погляди, повні ненависті. Особливо зненавиділи Сократа ті з софистів, що зробили мистецтво доводити праве і неправе своєю професією. Хто замахується на самовтіху темних і порожніх людей, той спочатку людина неспокійна, потім нестерпна, і нарешті, злочинець, що заслуговує смерті. Першим напівжартівливим обвинуваченням проти Сократа було постановка в 423 році комедії Аристофана "Хмари". В якій Сократ зображається майстром "кривих речей". В один з днів 399 року до н. э.. Жителі Афін читали виставлений для загального обговорення текст:" Це обвинувачення написав і клятвенно засвідчив Мелет, син Мелета, пифеєць, проти Сократа, сина Софраникса з дома Алопеки. Сократ обвинувачується в тому, що він не визнає богів, яких визнає місто, і вводить інших, нових богов.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Антична культура та філософія. Ідеї та засоби філософії Сократа. Проблема людини

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок