Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Скачати реферат: Філософсько-світоглядні засади біоетики

Філософсько-світоглядні засади біоетики / сторінка 4

Назва:
Філософсько-світоглядні засади біоетики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
12,79 KB
Завантажень:
217
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Г. Фіхте, Ф. В. Шілер, А. В. і Ф. Шлегелі) вплинули на філософію Ф. Ніцше. “Саме він, — як підкреслює Г. Ріккерт, — і додав більше ніж будь-хто інший, слову “життя” властивий йому блиск, приваблюючий зараз багатьох до нього”18.
У Ніцше життя вперше починає виступати як жива істота, що стає особисто близькою нам із тим, щоб у якості основи усього стати в центрі світу і світогляду. Моральний ідеал Ніцше — це Надлюдина — найбільш життєва людина, яка присвятила себе всьому життєвому і котра, занурюючись у бурхливий вир життя з усіма її страхітливостями і страхами, із презирством відхиляє всі інші ідеали19.
Проте в Ніцше стосовно людини ми виявляємо корінне протиріччя, відбиток двоїстості людської природи і сутності. З одного боку, людина для нього — сором і ганьба життя, тільки засіб для створення Надлюдини, а з іншого боку, — Ф. Ніцше наділяє людину здібністю до творчості, до створення нрвих цінностей і нового світу. Істина льодиною діється, а не відкривається. Сэме Життя є творчим процесом, у ході якого створюються всі людські цінності.
Аналогічні думки здісловлював і представник філософії життя французький філософ-інтуїтивіст А. Бергсон. Водночас у нього життя одержує і якісно інші риси,
__________________________________
1 Біоетика, крім кантівської сфери належною, завжди містить і сферу сущого, котра породжується самим життям. Іншими словами, у проблемний простір біоетики, крім деонтологічних питань, також включаються і практичні питання повсякденного життя, для розв'язання яких кантівська етика не є універсальною. Історія розвитку біоетики показує, що існують і інші, альтернативні кантівській етиці підходи. Так; наприклад, американська медична біоетика традиційно сконцентрована переважно на аналізі окремих випадків медичної практики і базується на праві прецеденту, яке заперечує будь-яку імперативність, загальну обов'язковість і примусовість етико-правових норм. Вирішення етичних комітетів і навіть судів відносно моральних колізій діагностики, лікування чи прогнозу для пацієнта, базується на аналізі окремих медичних випадків. Однак таке окремо внесене рішення є тільки правовим прикладом для інших подібних випадків.
Насамперед життя у А. Бергсона співвідноситься з процесами свідомості і виступає в якості явища психологічного порядку. Життя, як життєвий порив, розуміється ним у широкому значенні, як сукупність усіх переживань, в якій мертве входить нарівні з живим. Тут уже з'являється нове розуміння життя ж свідомості або надсвідомості. Основою всіх життєвих, свідомих процесів у Бергсона стає тривалість, безперервність. Тривалість, на відміну від абстрактного застиглого часу науки, припускає постійну творчість нових форм, становлення, взаємопроникнення минулого і сьогоденного, непередбачуваність майбутніх станів, тобто свободу. Тому і саме життя, як тривалість, виступає суцільним потоком творчості і безперервних якісних змін.
З цією ціннісною метафізикою життя тісно пов'язана й етика Бергсона. В цього мислителя Космос у своєму бутті дорівнює переживанням живої людини. Щоб життя одержало осмислення, потрібно жити, керуючись інтуїцією. Інтуїтивне знання — це безпосереднє знання-переживання, симпатія, подолання дистанції між суб'єктом і об'єктом дослідження і незацікавлене занурення в предмет.
Для визначення світоглядно-філософських основ сучасної біоетики у вченнях Ф. Ніцше й А. Бергсона для нас найважливішими є три ідеї: в центрі світу і світогляду знаходиться життя; засобом розуміння сенсу життя поряд із розумом виступає активна інтуїція; людське життя — це безкінечний процес творчості у створенні нових цінностей. Саме тому, наприклад, принцип співробітництва і колегіальності в біоетиці ґрунтується на визнанні цінності інтуїції і “мпатії, як особливих здібностей духово-духовного світу людини.
Сутність феноменологічного підходу до біоетичних проблем полягає в твердженні, що зміст такого явища, як наукове пізнання, неможливо цілком вивести з інтересів і здібностей людини.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Філософсько-світоглядні засади біоетики

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок