Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Дилема емпіризму і раціоналізму у філософії Нового часу

Дилема емпіризму і раціоналізму у філософії Нового часу

Назва:
Дилема емпіризму і раціоналізму у філософії Нового часу
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,13 KB
Завантажень:
448
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Дилема емпіризму і раціоналізму у філософії Нового часу
План
1. Механістична наукова картина світу
2. Основні принципи механістичної картини миру
3. Природоцентристське трактування людини

Наукова революція визначила два напрямки, два полюси філософії Нового часу. Розвиток дослідно-експериментального природознавства викликав до життя методологію емпіризму, а математизація наукового знання - раціоналізм.
ЗЗЗЗЕмпіризм (від грец. емресб - досвід) - напрямок у теорії пізнання, який визнає почуттєвий досвід єдиним джерелом знання і вважає, що зміст знання може бути представлений або як опис цього досвіду, або зведено до нього. Бекон, Гоббс, Локк, Конділ'як виступали з позицій матеріалістичного емпіризму, стверджуючи, що почуття відбивають у пізнанні об'єктивно існуючі речі. На противагу цієї позиції суб'єктивно-ідеалістичний емпіризм (Беріслі, Юм) визнавав єдиною реальністю суб'єктивний досвід.
Близький до емпіризму сенсуалізм (від лат. sensus - почуття, відчуття) - напрямок у теорії пізнання, відповідно до якого чуттєві враження є достовірним джерелом пізнання (знання).
Емпіризм Нового часу виник із критики середньовічної схоластики, безплідності її методу, заснованому на некритичному звертанні до авторитету, догматизмі, умоглядності, відсутності систематичного спостереження і експерименту. Кредо матеріалістів-філософів і натуралістів Нового часу - не "наука для науки", а збільшення влади людини над природою, удосконалювання, зростання сили, здоров'я, краси людини. Відомий девіз Френсіса Бекона: "scientia est potentia" - Знання сила! Бекон стверджував, що лише та наука здатна перемагати природу і панувати над нею, яка сама "кориться" природі, тобто керується пізнанням її законів. Догматика він порівнює з павуком, який плете павутину із себе, а емпірика з мурахою або бджолою, яка збирає із квіток солодкі соки, але не залишає їх так, а переробляє у мед власною діяльністю. Знання людини розширює не пасивне споглядання, а експеримент, тобто навмисне, активне випробування природи. Бекон всі знання ділить на:
1) плодоносні досвіди, що приносять безпосередню користь людині і 2) світлоносні досвіди, ціль яких небезпосередня користь, а пізнання законів природи.
Умовою реформи науки Бекон вважає очищення розуму від оман і приводить надзвичайно цікаву їх класифікацію. Називаючи омани ідолами, які "осаджують" розум людей, філософ виділяє чотири види ідолів: ідоли роду, печери, площі і театру.
"Ідоли роду" знаходять підставу в самій природі людини, у племені або в самому роді людей, тому що не можна стверджувати, що почуття людини є міра речей. Навпаки, всі сприйняття як почуття, так і розуму спочивають на аналогії людини, а не на аналогії світу. Розум людини вподібнюється нервовому дзеркалу, який, домішуючи до природи речей свою природу, відбиває речі у скривленому і спотвореному виді.
''Ідоли печери " - суть омани окремої людини. Адже в кожного крім помилок, властивих роду людському, є своя особлива печера, яка послабляє і спотворює світло природи. Відбувається це або від особливих - природжених властивостей кожного, або від виховання і бесід з іншими, або від читання книг і від їх авторитетів. Так що дух людини, дивлячись по тому, як він розташований у окремих людей, є річ мінлива, нестійка і як би випадкова. От чому Геракліт правильно сказав, що люди шукають знань у малих світах, а не у великому, або загальному світі.
Існують ще ідоли, які виникають як би в силу взаємної зв'язаності і спільності людей. Ці ідоли ми називаємо, маючи на увазі спілкування і товариства людей, яке породжує їх, "ідолами площі". Люди об'єднуються мовою. Слова ж установлюються згідно розумінню юрби. Тому погане і безглузде встановлення слів дивним чином впливає на розум... Слова прямо насилують розум, змішують все і ведуть людей до порожніх і незліченних суперечок і тлумачень.
Існують, нарешті, ідоли, які вселилися в душі людей із різних догматів філософії, а також із помилкових доказів. їх ми називаємо "ідолами театру", бо вважаємо, що, скільки є прийнятих або винайдених філософських систем, стільки поставлено і зігране комедій, які представляють вигадані і штучні світи.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7 
Реферат на тему: Дилема емпіризму і раціоналізму у філософії Нового часу

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок