Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Європейська філософія xix століття

Європейська філософія xix століття

Назва:
Європейська філософія xix століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,50 KB
Завантажень:
331
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Європейська філософія xix століття
План
1. Німецька класична філософія
1.1. Критична філософія І. Канта
1.2. Філософія "Я" I.Г. Фіхте
1.3. Естетичний пантеїзм Ф. Шеллінга
1.4. Розвиток діалектичного методу у філософії Г. Гегеля
1.5. Антропологічний матеріалізм Л. Фейербаха
Німецька класична філософія
В європейській філософії XIX століття не можна виділити єдиної, головної ідейної течії; для неї характерні плюралізм світоглядних напрямків, філософських шкіл, інтенсивність теоретичних суперечок. Поряд із традиційним європейським раціоналізмом, у другій половині XIX століття з'являються ірраціоналістичні вчення в особах А. Шопенгауера, Серена К'єркегора, Фрідріха Ніцше (коротку характеристику їх вчення дивіться в темі "Філософія XX століття"). В даному розділі ми охарактеризуємо дві школи, дві ідейні течії, які багато в чому близькі одна одній і в той же час протилежні, являють собою дві грані одного і того ж процесу. В XIX столітті в Європі буржуазний спосіб виробництва розвивається вже на власній основі, здобуваючи класичні риси. Класичні (завершені) форми буття породжують класичну філософію - німецька класика. Але в той же час, момент завершеності - це початок кризи, коли явно проявляються основні протиріччя. Однією з форм відбиття кризи європейської буржуазної культури і став марксизм.
Німецьку класичну філософію можна назвати революцією у сфері духу, тому що вона дала поштовх, підготувала методологічну базу для формування нової релятивістської наукової картини світу. Кожен з відомих представників цієї школи створив свою неповторну філософську систему, яка претендує на певну завершеність і енциклопедизм.
Критична філософія І. Канта
Іммануїл Кант (1724-1804) - основоположник німецької класичної філософії народився, більшу частину життя прожив і вмер у місті Кенігсберзі. Він був сином скромного сідельного майстра, закінчив гімназію, місцевий університет, потім 9 років працював домашнім учителем в різних містах Східної Пруссії. В 1755 році І. Кант як приват-доцент почав читати лекції по метафізиці і природничих науках у Кенігсберзькому університеті. Не маючи постійного доходу, в 1765 році філософ змушений був погодитися на скромну посаду помічника бібліотекаря при кенігсберзькому королівському замку. І тільки у віці 46 років Кант стає професором університету, пізніше він був деканом факультету і двічі ректором університету. І. Кант був зразком педантичності і пунктуальності. Строгий, до дріб'язків продуманий розпорядок життя його був спрямований на те, щоб зміцнити слабке від народження здоров'я і направити всі сили на наукову діяльність.
У творчості Канта виділяються два періоди: "докритичний" (до 1770 року) і "критичний". Для першого періоду розвитку філософії Канта характерні запозичення і еклектичне з'єднання ідей Лейбніца і Вольфа. Кант виявляє значну зацікавленість до питань космології і космогонії, висловлюючи в цій області новаторські і діалектичні ідеї і гіпотези: ідею про вповільнення обертання Землі внаслідок морських припливів; космогенну гіпотезу утворення Сонячної системи з дифузійної газопилової матерії. В роботі "Загальна природна історія і теорія неба" Кант стверджує, що Сонячна система (як і інші космічні системи), не існувала вічно і не була створена Всевишнім, а утворилася "природним шляхом". Розсіяні матеріальні частки (холодне пилове скупчення) внаслідок тяжіння утворили величезну хмару, усередині якої притягання і відштовхування породили вихрі і кулясті згустки, які нагріваються від тертя. Це були майбутні Сонце і планети.
В "критичний" період формується своєрідна філософська система Канта, основні ідеї якої викладені в трьох критиках: "Критика чистого розуму" (1782), "Критика практичного розуму" (1788) і "Критика здатності судження" (1790). Чому філософію Канта називають критичною? Кого і що критикує Кант? Головним завданням своєї філософії Кант вважає критичний аналіз пізнавальних здатностей суб'єкта. На початку свого філософствування він ставить три питання:
Що я можу знати ?
Що я повинен робити?
На що я можу сподіватися?
Ці три питання знання, моральності і віри концентруються в одному головному: Що таке людина і чим вона може сама стати?
Кант поставив і глибоко розробив проблему активності суб'єкта в пізнанні.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: Європейська філософія xix століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок