Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДАОСИЗМУ

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДАОСИЗМУ

Назва:
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДАОСИЗМУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
7,15 KB
Завантажень:
286
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему:
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДАОСИЗМУ


Роль духовно-ідеологічної віддушини віді-грав у Китаї даосизм.
Конфуцій не визнавав духів і скептично ставився до марновірства та метафізичних спекуляцій: "Ми не знаємо, що таке життя, — говорив він, — як можемо ми знати, що таке смерть?" Не дивно, що все сум-нівне, підсвідоме, що належало до сфери непідконтрольних розуму почуттів, конфуціанство залиша-ло осторонь. Однак все це продовжувало існувати і в марновірстві простого народу, і в філософських по-шуках творчо мислячих і допитливих індивідів. У передханьські часи, особливо на початку Хань (II ст. до н. е.), дуже насичену для історії Китаю еру, коли складалося й набувало свого остаточного вигляду вже реформоване ханьське конфуціанство, всі ці віру-вання й обряди були об'єднані в рамках релігії даосів — релігійного синкретизму, що сформувався па-ралельно з конфуціанством.
Даосизм (31,2 млн прихильників) виник у Джоусь-кому Китаї одночасно з вченням Конфуція як са-мостійна філософська доктрина. Засновником філо-софії даосів вважається давньокитайський філософ Лао-цзи, попередник Конфуція. Жодних достовірних відомостей історичного або біографічного характеру відносно нього в джерелах немає. Легенди роз-повідають про його дивне народження (мати носила його кілька десятків років і народила старим — звідки й походить його ім'я "Стара дитина", хоч той же знак Цзи означав одночасно і поняття "філософ"). Отже, ім'я його можна перекласти як "старий філософ". Існує легенда, що, залишаючи Китай, йдучи на Захід, Лао-цзи люб'язно погодився віддати служителю при-кордонної застави свій твір "Дао де цзин" (IV—III ст. до н. е.).
У трактаті викладені основи даосизму, філософії Лао-цзи. В центрі доктрини — вчення про великого Дао, загальний Закон і Абсолют. Дао панує всюди і в усьому необмежено. Його ніхто не створив, але все походить від нього. Невидиме і нечуване, недосяжне для органів чуттів, постійне й невичерпне, безіменне і безформне, воно дає початок, ім'я і форму всьому на світі. Навіть велике Небо наслідує Дао. Пізнати Дао, йти за ним, злитись з ним — у цьому зміст, мета і щастя життя. Виявляється Дао через свою ема-націю — через де, і якщо Дао все породжує, то де все годує.
У трактаті йдеться про те, що життя і смерть — поняття відносні, але наголошувалося на житті, на тому, як його слід організувати (Чжуан-цзи, IV— III ст. до н. е.). Містичний ухил у цьому трактаті, який виявлявся, зокрема, в нагадуваннях про фантастичне довголіття (800—1200 років) і навіть безсмертя, яких можуть досягти праведні відлюдники, що приєдналися до Дао, відіграв значну роль у трансформації філософ-ського даосизму в даосизм релігійний.
Проповідь довголіття і безсмертя забезпечила да-оським проповідникам популярність у народі й при-хильність імператорів. Офіційна підтримка допомогла даосизму вижити й зміцніти в умовах панування конфуціанства, але, вистоявши, даосизм дуже змінив-ся. Облишивши метафізичні спекуляції на тему дао і де, відмовившись від відлюдності з ідеєю у-вей (недіяння), лаоські проповідники і маги активізували свою діяльність серед народу, вміло синтезували фі-лософські ідеї "Дао де цзин" з примітивними віруван-нями насамперед селянських мас, а також потурбувалися, щоб ці ідеї у вигляді міфів і легенд почали ши-роко популяризуватися. Так, даосистами було створе-но міф про богиню безсмертя Сиванму, в саду якої квітнуть раз у 3000 років персики безсмертя. Створи-ли вони і міф про першолюдину Пань-гу.
Історія цього міфу особливо цікава. В "Дао де цзин" є твердження: "Дао родить одне, одне родить двоє, двоє родять три, а троє — всі речі". Такий гли-бокий філософський зміст був явно недоступний ро-зумінню простих людей, і даоси яскраво інтерпре-тували його у вигляді міфу про Пань-гу (Дао родить одне). Минуло 18 тисяч років, почав створюватися Всесвіт, все легке і чисте, ян-ци, піднялося догори, утворивши небо, все каламутне і важке, інь-ци, опус-тилося і утворило Землю (одне родить два).

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4 
Реферат на тему: ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДАОСИЗМУ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок