Головна Головна -> Реферати українською -> Філософія -> Технократизм і його критика

Технократизм і його критика

Назва:
Технократизм і його критика
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,50 KB
Завантажень:
235
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Технократизм і його критика
у сучасній філософії


Зміст
Вступ | 3
Розділ І. Критика концепції технократизму у західноєвропейській соціально-філософській думці | 4
Розділ ІІ. Проблеми становлення інформаційного суспільства в Україні у студіях сучасних українських і російських філософів | 13
Висновки | 22
Список використаних джерел і літератури | 23


Вступ
Успішне завершення «помаранчевої» революції та проголошення новими керівниками України стратегічного курсу на «духовність і європейськість» не лише породжує події на прискорення цивілізаційного поступу, а й ставить перед кожним громадянином засадниче питання: як сприяти цьому поступу? В цьому контексті постає необхідність формування нового світогляду, обґрунтування нових цінностей, морально-етичних критеріїв та корекції попередніх цілей і пріоритетів. Виникають питання про шляхи подальшого цивілізаційного розвитку України, вибір системи нових імперативів. Все це змушує як політиків, державних службовців, так і вчених вкотре звертатися до вивчення переосмислення ідей, задумів, проектів та прогнозів відомих мислителів ХХ – початку ХХІ ст.. Адже, як слушно зауважує німецький філософ К. О. Апель: «Вперше за всю попередню історію стала наочна ситуація, за якої люди перед обличчям загальної загрози покликані до того, щоб взяти на себе моральну відповідальність, стати генераторами нових ідей» [22, с.89]
Отже, виходячи з сучасних соціокультурних і політичних реалій, ми ставимо собі завдання проаналізувати і переосмислити оригінальні думки і ідеї, плани і прогнози західноєвропейських (К. Ясперс, М. Хайдеггер, В. Шельський, Ю. Хабермас, Г. Йонас), російських (М. Бердяєв, Ю. Яковець, В. Розін, Г. Померанц, О. Панарін) і українських (Ю. Павленко, М. Попович, М. Михальченко, В. Лук’янець, В. Горбатенко) мислителів. Крізь призму власного світобачення ми спробуємо ретранслювати їх на сучасну глобальну і національну реальність, прослідкувати актуальність в епоху переходу від модерну до постмодерну, від індустріального до інформаційного суспільства. При цьому ми усвідомлюємо неповноту, фрагментарність і деяку суб’єктивність нашого дослідження.


Розділ І. Критика концепції технократизму у західноєвропейській соціально-філософській думці.
Підвалини філософії сучасного технократизму закладені працями таких відомих мислителів, як М. Бердяєв, М. Хайдеггер. К. Ясперс, хоча саме народження її повзують з працями німецьких вчених І. Беклана «Керівництво технології» (1777 рік) та Е. Каппа «Головні риси філософії техніки» (1877 рік). Серед сучасних теоретиків технократизму вирізняються постаті Д. Белла, О. Тоффлера, Г. Кана, Р. Арона, Ж. Фурастьє, З. Бжезінського. Від «технократичного детермінізму» Т. Веблена і Е. Бернштейна та К. Каутського через соціальну філософію техніки М. Бердяєва, М. Хайдеггера та К. Яс перса до сучасного постіндустріалізму Д. Белла, Дж. Гелбрейта, О. Тофлера та З Бжезінського – такий шлях подолав технократизм, доки посів гідне місце серед соціально-філософських течій ХХ – початку ХХІ сторіччя.
Головні сюжетні лінії філософії технократизму концентруються навколо ідеї про роль техніки, технічного прогресу, машин та технологій у суспільних змінах сучасної доби. Сучасний технократизм відновився від однозначного захоплення технологічним чинником, що було притаманне його попередникам. Він наполегливо, хоча й не завжди послідовно обстоює погляди на суспільство як на систему чинників, що взаємодіють – техніки та технології, соціальної структури та політики, цінностей та культури, динаміки потреб тощо.
Одним з перших серед всесвітньо відомих філософів ХХ ст. обґрунтовані міркування цього приводу виклав М. Бердяєв. Першою спробою осягнути феномен техніки стала праця М. Бердяєва «Дух і машина» (1815 рік). Автор розглядає техніку як чинник, що розкріпачує дух людини, звільняє його від «тягаря матеріальності». Російська свідомість, на думку М. Бердяєва, має відмовитися від народницької слов’янофільської утопічної ідеї й «мужньо перейти до складного розвитку й до машини».

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Технократизм і його критика

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок