Головна Головна -> Реферати українською -> Фізика -> Рефрактометрія

Рефрактометрія

Назва:
Рефрактометрія
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,74 KB
Завантажень:
143
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
РЕФРАКТОМЕТРІЯ (від лат. refractus - переломлений і ...метрия) - сукупність методів і засобів виміру показників переломлення n середовища: вимір кута переломлення світла; вимір кута повного внутрішнього відображення; інтерференційний метод; фотометричний метод (залежність коефіцієнта відображення світла на границі двох середовищ від відношення n); інші методи, у т.ч. иммерсионний і тіньовий (вимір перепаду n у неоднорідних середовищах).

Показник переломлення n – одне з найбільше часто досліджуваних властивостей рідини і рідкого розчину. У фізичній хімії застосовуються різні функції показника переломлення:

• питома рефракція ;

• мольна рефракція .

Рефракція суміші є щирою властивістю, якщо уводиться величина щирої молекулярної маси і псевдомольним властивістю, якщо уводиться величина аддитивной молекулярної маси.

Установлено, що в рідких системах, що наближаються по своєму поводженню до ідеальних, добре дотримується правило аддитивности (у масових частках РА і РВ) питомих рефракций:

.

З цього рівняння шляхом перетворення масових часток (РА і РВ) у мольний обсяг (VA і VB) можна перейти до рівняння, з якого випливає, що f(n) є объемно-аддитивним властивістю:

(1)

Функція f(n) уводиться по

• Гладстону-Далю: f(n) = n-1

• або по Лорентуу-Лоренцу .

Аналіз відповідних функцій показує, що міра відхилення від аддитивности найменша, коли f(n) уводиться по Гладстону-Далю.

З рівняння (1), підставляючи в нього f(n) = n-1, можна вивести рівняння об'ємно-частковий аддитивности:

.

Мольно-аддитивной модифікацією показника переломлення буде функція:

.

Аналіз відносин і показує, що при розширенні в системі правилу аддитивности краще задовольняє показник переломлення; при стиску правило аддитивности краще задовольняє функція Fn.

На ізотермах показника переломлення екстремум зустрічається нечасто. Тому про характер процесів, що протікають у системі, судять по діаграмах відхилення показника переломлення від аддитивности ?n.

У дуже великому числі систем хімічна взаємодія приводить до позитивних відхилень показника від аддитивности. Рівняння, що зв'язує ∆n з відхиленнями від аддитивности питомої рефракції:

.

Необхідно враховувати, що в одній і тій же системі вид ізотерм ∆n може істотно змінюватися при переході від червоної до фіолетового частинам спектра.

Рефрактометрия не відноситься до чуттєвих методів ФХА. Основний недолік полягає в особливостях функції Fn – мольно-аддитивной модифікації показника переломлення.

Дійсно, .

А для мольної рефракції (при f(n)=n-1):

.

У системах з хімічно невзаємодіючими компонентами ∆n і ∆d дуже малі, і тому ∆Fn також як і ∆RM, однаково мало відмінні від нуля. Але тому що в системах із взаємодією в переважній більшості випадків ∆n і ∆d однозначні і близькі по абсолютній величині, те ∆Fn і ∆RM близькі до нуля, тобто функції Fn і RM незалежно від глибини взаємодії, що протікає в системі, дуже близькі до аддитивним.

Достоїнство рефрактометрии: малий час виміру і нескладність виконання експерименту.

Рефрактометрия один із широко використовуваних в аналізі речовин метод, що дозволяє досить просто визначити речовина находящееся в рідкому стані, чи визначити концентрацію двухкомпонентних розчинів.

Розглянемо детальніше принципи виміру і можливості цього методу.

Рефрактометрия - метод, заснований на явищі переломлення, зміні прямолінійного поширення світла при переході з одного середовища в іншу, називаного рефракцією.

Показником переломлення (коефіцієнтом переломлення) називають відношення синуса кута падіння лучачи світла до синуса кута його переломлення [1]

sin a/sin b = n

Якщо промінь світла переходить з чи вакууму з повітря в інше середовище, то кут падіння завжди більше кута переломлення. При збільшенні кута падіння, змінюється співвідношення між частками світлової енергії минаючої в інше середовище і відбитої від її. При куті падіння 400 і вище, промінь світла цілком відбивається від поверхні роздягнула і називається кутом повного внутрішнього відображення. Знаючи кут повного внутрішнього відображення, можна визначити показник переломлення

n = 1/sin а'

де а'-угол повного внутрішнього відображення.

У зв'язку з тим, що показник переломлення залежить від довжини хвилі, існують кілька показників переломлення для тих самих речовин, що мають наступні позначення:

n- показник переломлення жовтої лінії натрію (лінія D)

nC-показник переломлення червоної лінії водню (лінія C)

nF-показник переломлення синьої лінії водню (лінія F)

n -показник переломлення фіолетової лінії водню (лінія G).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Рефрактометрія

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок