Головна Головна -> Реферати українською -> Фізика -> Змінний струм

Змінний струм

Назва:
Змінний струм
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
36,51 KB
Завантажень:
818
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.6


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Електричний струм — це впорядкований рух заряджених частинок у просторі. У металах та напівпровідниках це електрони, у електролітах позитивно та негативно заряджені іони, у іонізованих газах — іони та електрони. За напрямок струму вибирають рух позитивно заряджених частинок. Таким чином напрямок руху струму в металах протилежний напрямку руху електронів.

Кількісно електричний струм характеризується диференційною векторною величиною густиною струму, або у випадку струму в проводах інтегральною величиною силою струму.

Під час замикання в колі змінна електрорушійна сила (ЕРС) створює змінний струм. Значення такого струму і напруги в колі змінюються з часом за гармонічним законом. Ці періодичні зміни викликають періодичні коливання швидкості впорядкованого руху заряджених частинок.

Існує декілька способів отримання змінного струму, але якщо частота не перевищує 1000 Гц, то зазвичай його отримають методом обертання рамки в магнітному полі.

Рис.1 Рис.2

Нехай плоска рамка площею S рівномірно обертається в магнітному полі з індукцією і кутовою швидкістю . У будь-який проміжок часу рамку пронизує магнітний потік (рис.1):

Ф = | |Scos,

де  - кут між вектором магнітної індукції і вектором нормалі , перпендикулярним до площини рамки;  = t, ( = /t). Тоді магнітний потік, який пронизує рамку,

Ф = | |Scost.

Змінний магнітний потік у рамці буде утворювати у ній ЕРС індукції, яка визначається законом Фарадея для електромагнітної індукції:

i = – Ф' = – (BScost)' = BSsint = msint, (5.2.5)

де m = BS - амплітудне значення ЕРС індукції, i = msint - залежність ЕРС індукції в рамці, яка обертається в магнітному полі, від часу.

Якщо наведену ЕРС за допомогою кілець і щіток підвести до навантаження опором R, то на опорі виникає спад напруги, яка також змінюється за гармонічним законом:

U = Umaxsint або U = Umaxcost.

Під дією прикладеної напруги через навантаження буде проходити змінний струм

I = Imaxsin(t + 0),

де Imax - максимальне значення струму; 0 - зсув за фазою між коливаннями сили струму і напруги.

У промислових колах значення струму і напруги змінюються гармонічно з частотою 50 Гц. Змінна напруга на кінцях кола створюється генераторами на електростанціях. У промисловості в генераторах великої потужності зазвичай обертають не рамку в магнітному полі, а магніт в рамці. У цьому разі використовувати змінний струм можна без кілець і щіток, що технічно більш вигідно.

Нерухому рамку називають статором, а постійний магніт, що в ній обертається, - ротором.

Часто для зменшення швидкості обертання ротора на ньому розміщують не одну пару полюсів, а n пар полюсів, при цьому частоту обертання ротора можна зменшити в n разів.

На відміну від постійного струму в колах змінного струму є три види опорів:

Активний опір R. Коло з активним опором мусить мати значний опір і дуже малу індуктивність та ємність (електричні лампи, плитки, праски). У провіднику з активним опором коливання значення струму за фазою збігаються з коливаннями напруги (рис.3), а амплітуду струму визначають за формулою:

Imax = Umax/R.

Рис.3

На провідниках з активним опором виділяється теплова потужність. Для того, щоб її розрахувати, потрібно визначити діюче значення струму і напруги.

Діюче значення змінного струму дорівнює такому значенню постійного струму, яке виділяє в провіднику таку саму кількість теплоти, що і змінний струм. Воно дорівнює:

Iд = Imax / .

Діючим значенням змінної напруги, називають таку напругу постійного струму, яка, будучи прикладеною до активного опору, сприяє виділенню на ньому такої самої потужності, як і під час проходження змінного струму:

Uд = Umax / .

Середня потужність відповідно буде дорівнювати:

.

Електроємнісний ХС або опір кола з конденсатором. Таке коло мусить мати значну ємність і дуже малу індуктивність. Заряд конденсатора змінюється за гармонічним законом:

q = qmaxcost.

Струм, значення якого дорівнює похідній заряду за часом:

I = q' Imaxcos(t + /2).

Коливання струму випереджають коливання напруги на конденсаторі на /2, крім того, на ньому виділяється джоулеве тепло (рис.4).

Рис.4.

Можна показати, що величина ємнісного опору дорівнює:

.

Коло з індуктивним опором мусить мати значну індуктивність і дуже малі значення опорів Rc i R (наприклад, котушка індуктивності). Зі зміною струму за гармонічним законом: I = Imaxsint; ЕРС самоіндукції:

i = – LI' = – LImaxcost.

Оскільки U = – i, то напруга на кінцях котушки:

U = LImaxcost = LImaxsin(t + /2) = Umaxsin(t + /2),

де Umax = LImax -амплітуда напруги.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 Реферат на тему: Змінний струм

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок