Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Релігійний екстремізм і феномен тероризму в сучасному світі

Загрузка...

Релігійний екстремізм і феномен тероризму в сучасному світі

Назва:
Релігійний екстремізм і феномен тероризму в сучасному світі
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
3,32 KB
Завантажень:
288
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему:
Релігійний екстремізм і феномен тероризму в сучасному світі


Тероризм, як явище, одним з основних змістовних, сутнісних боків якого є залякування політичних або інших супротивників, відомий людству з давніх часів. Однак для світового співтовариства проблема тероризму стала особливо актуальною в XX столітті, коли застосування застрашливого насильства стало одним з діючих і часто застосовуваних знарядь боротьби різними угрупованнями, збройними формуваннями, політичними партіями, релігійними рухами та навіть державами, а досягнення науки й техніки дали в руки терористів найсучасніші засоби реалізації людиноненависницьких намірів.
Як показує світовий досвід, тероризм особливо гостро проявляється в тих регіонах й у ті періоди, де й коли загострюються протиріччя в соціально-політичній сфері, відбувається ламання суспільних відносин, державного устрою, відсутня стабільність. У таких умовах людина звертається до віри в бога, до церкви; участь людини  в релігійному житті дозволяє задовольнити її потреби у безпеці, позбутися почуття нікчемності та незахищеності перед оточуючим світом в умовах дефіциту необхідних орієнтирів.
До життя повертається низка специфічних релігійних „витрат", до числа яких належить в першу чергу релігійна нетерпимість і релігійний екстремізм.
Сьогодні людство зіштовхнулося з проявами ісламського екстремізму. Деякі вчені бачать причину в тому, що зростає прірва між країнами „золотого мільярду" та іншим світом, який значною частиною складається з країн з мусульманським населенням.
Згідно з опитуваннями суспільної думки, більша частина жителів Центральної Азії осуджують релігійний радикалізм і хочуть, щоб їхні держави залишалися світськими, але невирішені соціальні проблеми, економічний дисбаланс, що поглиблюється, масове безробіття та інші проблеми є тими факторами, що створюють живильне середовище екстремізму" [1, 56].
Причиною такого перебігу подій є і специфіка масової свідомості, наявність груп та інститутів, зацікавлених у збереженні традиційного економічного, політичного та інституційного середовища. В суспільствах, що переживають початкові етапи модернізації, формуються сили, що не приймають основні тенденції світового розвитку, а саме процеси глобалізації.
Світ, що глобалізується, позначається на і на традиції. В міру того, як зменшується сфера впливу традиції та звичаї в світі, що глобалізується, змінюється відповідно й наше самовідчуття. Там, де традиції занепадають, особистість не становить винятку. Загроза ідентичності активізує релігійний фундаменталізм [2, 35].
Сьогодні іслам відкрито протистоїть сучасному немусульманскому світу. Але не можна вважати тероризм неодмінною приналежністю ісламу, що дав людству велику та своєрідну культуру. В сучасному ісламі закладені принципи подолання кризи сучасного світу. „Ісламський світ розколений по лінії протиборства помірної та екстремістської тенденцій: адже багато мусульманських і арабських держав давно стали жертвами тероризму, в тому числі і в релігійному обличчі"[1, 56].
М.П. Требін вважає, що „в рамках релігійної складової тероризму важливо усвідомлювати його зв'язок з релігійним екстремізмом, фундаменталізмом. Релігійний фундаменталізм зазвичай розглядається як сучасний феномен, породжений історичною атмосферою ХХ століття. Тенденція до фундаменталізму в більшому або меншому ступені характерна для всіх головних світових релігій... Фундаменталізм являє собою реакцію організованої релігії на породжені сучасністю проблеми, що постали перед традиційними суспільствами..." [3, 99 - 100].
Розподіл світу за релігійно-цивілізаційним принципом сьогодні розглядається як результат появи на світовій арені міжнародного тероризму. Сьогоднішня дійсність є такою, що багато терористичних організацій є прихильниками ісламу. Але варто пам'ятати, що існує велика різниця між ісламським фундаменталізмом і екстремізмом. Ісламський фундаменталізм, як і фундаменталізм будь-якої іншої держави, є безпечним для суспільства: це перш за все будівництво мечетей, відправлення обрядів, взаємодопомога віруючих тощо.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Релігійний екстремізм і феномен тероризму в сучасному світі

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок