Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Помаранчева революція у світлі теорії маргінальності

Загрузка...

Помаранчева революція у світлі теорії маргінальності

Назва:
Помаранчева революція у світлі теорії маргінальності
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,46 KB
Завантажень:
337
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Загрузка...
Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
УДК 323.27:316.624.2 (477)
Бронніков В.Д., Броннікова Л.В., Миколаївський державний гуманітарний університет ім. Петра Могили
Помаранчева революція у світлі теорії маргінальності
У статті йдеться про помаранчеву революцію 2004 року як спробу подолання системної маргінальності сучасної української держави.
The article is about the "Orange revolution " in Ukraine in 2004 as a try to overcome the system marginality of Ukrainian state nowadays.
З теоретичними проблемами маргінальності, виходячи з історії соціально-політичної і філософської думки, вчені зустрілися у стародавні часи як на Сході, так і на Заході. Цей своєрідний феномен не перестає цікавити науковців і у XXI столітті - столітті глобалізації, війн і революцій.
Полісемантичність, багатомірність, складність феномену маргінальності не відкидає спроби чітко виявити сутність цього поняття. По-перше, воно має відношення до багатьох наук: соціології, психології, політології, культурології, економіки та їх синергетичних інтерпретацій; по-друге, під час формування теорії маргінальності виникло декілька нових значень і навіть типологізація цього поняття; по-третє, розмитість, імпресивність, остаточна невизначеність цього терміну роблять складним його вивчення як в емпіричному, так у теоретичному сенсі; і, по- четверте, зміст цієї наукової категорії є, як і все життя, гнучким і мінливим. Тому маргінологи - ті вчені, що звертались і звертаються до концепції маргінальності, - підкреслюють свою теоретичну безпорадність у спробі дати оптимальне, вичерпне визначення терміну "маргінальність" [1].
Існують декілька напрямків більш ретельного вивчення цього явища. Сучасні дослідники традиційно виділяють: культурну, соціальну (структурну) маргінальність, маргінальність соціальної ролі, наукову і ідеологічну маргінальність.
За останні роки в українському суспільстві відбулися значні трансформації, які призвели до інтенсивної зміни стилів життєвлаштування, формування різних субкультур. На тлі розбудови політичної системи України відбувається процес маргіналізації політичної свідомості і політичної культури. Стан культурної дезорієнтації і невизначеності руйнує цілісність і збалансованість
суспільної системи у сфері взаємовідносин її соціальної і культурної стратифікації і веде до зміни соціально-політичної і культурної парадигми.
На наш погляд, в Україні процеси соціально- культурного перетворення були пов'язані, передусім, з посиленням маргіналізації населення, а це призвело до розширення зони впливу маргінальних просторів культури (у тому числі політичної) та амбівалентності, яка виникає в результаті змушеного освоєння інших соціальних ролей під час адаптації до різноманітних соціальних, економічних і політичних змін у суспільстві [2].
На думку політологів, процес формування нових соціальних прошарків в українському суспільстві в останні роки йшов у трьох напрямках. На одному полюсі формувалася олігархічно-бюрократична буржуазія, що використовувала у своїй практиці економічне панування, закріпивши його через законодавство. На іншому - різні соціальні групи, що тією чи іншою мірою зуміли пристосуватися до нових соціально-політичних та виробничих відносин - представники підприємств малого та середнього бізнесу, менеджери, фермери, працівники сфери обслуговування. На третьому - велика маса декласованих маргінальних елементів, формально викинутих із суспільства, і в той же час невід'ємну його складову частину. Безробіття, скрута стали повсякденною реальністю мільйонів осіб, які опинилися в екстремальних умовах життя: біженці, багатодітні сім' ї, самотні малозабезпечені батьки, пенсіонери і навіть випускники навчальних закладів. До них можна віднести й кваліфікованих фахівців і робітників, що раніше мали пристойні заробітки у нині кризових галузях оборонної промисловості, машино- і кораблебудуванні, легкій промисловості, сільському господарстві, охороні здоров'я, освіти, культури. Маргінальний шар населення, що постійно збільшувався, став тією небезпечною силою, яку використала контреліта як опозиційна сила українського суспільства у своїй боротьбі з пануючим режимом.
Загрузка...

Завантажити цю роботу безкоштовно

Загрузка...
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Реферат на тему: Помаранчева революція у світлі теорії маргінальності

BR.com.ua © 1999-2018 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок