Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Пилип Орлик

Пилип Орлик

Назва:
Пилип Орлик
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,94 KB
Завантажень:
127
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
П л а н :
Вступ.
Українська державна ідея.
Конституція 1710р.
Статті.
Суспільно-політична концепція.
Ідея обмеження влади.
Важливі правові документи.
Висновок.
Вся історія українського народу є виявом його демокра-тизму. Починаючи з княжих часів і йдучи до козаччини й Запорізької Січі, а далі до усіх суспільних рухів, як і рів-но ж козацьких і народних повстань, національно-визволь-ної боротьби на всіх етапах історії, чітко виділяється прин-цип демократизму, настійна вимога утвердити, демократич-ний лад на основі свободи, рівності, справедливості.
Своє перше юридичне осмислення, оформлення і вті-лення цей ідеал знайшов у „Pecta et Constitutiones legum libertatumgue Exercitus Zaporiesis", укладених 16 квітня 1710 р. між гетьманом П. Орликом та старшиною і запо-рожцями, очолюваними кошовим Гордієнком.
Українська державна ідея, пройнята демократизмом і свободолюбністю, зазвучала у юридичному оформленні як конституція. Наступні історичні події були відчайдушними спробами українського народу осягнути заповітний ідеал, який, дійшовши до нашого часу, збуджує широкі маси до активності, до дії і боротьби, вселяючи надію, віру у своє майбуття, у свої сили, в успіх великої справи. Прийняття Верховною Радою України 16 липня 1990 р. «Декларації про державний суверенітет України» є важливим кроком на шляху здійснення державної ідеї.
Конституція 1710 р. містить у собі такі статті:
1) За-тверджуються права православної церкви під зверхністю царгородського патріарха.
2) Має бути ревіндикований (повернений назад. — Авт.} давній кордон козацької дер-жави на р. Случі.
3) Запорізькому Низовому Війську по-вертаються давні оселі — Терехтимирів (Трахтемирів), Кодак, Келеберда, Переволочна і землі над Ворсклою; форти, побудовані Москвою, будуть знесені.
4) Всі поточні державні справи гетьман вирішує спільно з радою генераль-ної старшини; тричі на рік (на Різдво, на Великдень і Покрову) відбувається генеральна рада, до якої належать генеральна старшина, городові полковники та по одному козакові з кожного полку; і старшина, і рада мають право виступати проти гетьмана, якщо він не шанує прав.
5) Справи про кривду гетьманові та провини старшини судить не гетьман, а генеральний суд.
6) Державний скарб відділяється від гетьманського і передається в орудуван-ня генерального підскарбія; на утримання гетьмана при-значаються окремі землі.
7) Полковники вибираються віль-ними голосами, і гетьман їх затверджує; так само прово-дять вибір ситників та ін.
8) Гетьман має пильнувати, щоб на козаків і посполитих людей не накладали надзвичай-них данин і робіт; має забезпечити козацьких удів 4 сиріт.
9) Окрема комісія має провести ревізію державних зе-мель, якими користується старшина, а також повинностей підданих; має перевірити справу підсусідків і також куп-ців, які дістали звільнення від публічних тягарів; має врегулювати тягловий обов'язок, деякі ярмаркові оплати тощо.
10) Касуються оренди і стадії для компанійців та сердюків; генеральна рада має знайти інші доходи на утримання війська.
Хоч Конституція 1710 р. не ввійшла в життя, проте вона має велике значення як документ, який вперше в історії України на юридичному ґрунті фіксує постанови, які кладуться в основу державно-політичного устрою, тобто українська державна ідея знайшла своє втілення в конституції, яка стала водночас показником того, які і в якому напрямі потінні здійснюватися державні реформи в Українській державі. У Конституції 1710 р. перше місце посідала проблема взаємин між гетьманом і народом. «Гетьманська влада мала бути обмежена і постійною участю в управлінні генеральної старшини, і генеральною радою; обмеження стосувались адміністрації, суду, виборів старшини, фінансів». А це означає, що «авторитет гетьман-ської влади, створений важкими зусиллями гетьманів, зно-ву знизився». Не обійдено і соціальних низів — козаків і посполитих, їх забезпечено від визиску та гніту; «гетьман мав узяти їх під свою опіку». Право Запоріжжя також забезпечено. «Всі ці постанови, — зазначає І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Пилип Орлик

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок