Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> ЕТАПИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ: АВТОРСЬКИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ

ЕТАПИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ: АВТОРСЬКИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ

Назва:
ЕТАПИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ: АВТОРСЬКИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
10,61 KB
Завантажень:
362
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
УДК 323(477)
Тригуб Петро Микитович, доктор історичних наук, професор, дійсний член Української академії історичних наук, завідувач кафедри міжнародних відносин та зовнішньої політики Миколаївського державного гуманітарного університету ім. Петра Могили. Коло наукових інтересів: історія України, Україна в міжнародних стосунках, аграрна історія України, історичне краєзнавство
ЕТАПИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ: АВТОРСЬКИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ
У статті аналізуються основні етапи і періоди української державності: давній, литовсько- руський, козацький, часів української національно-визвольної революції 1917-1921 рр., радянський, висвітлюється авторський погляд на зміст кожного етапу.
In article the basic stages and the periods of the Ukrainian statehood are analyzed: ancient, Lithuanian, Cossack, times of the Ukrainian national-liberation revolution of 1917-1921, Soviet, the author's sight on the contents of each stage is shown.
Проблеми українського державотворення, історія Української державності займають чільне місце в сучасній історичній та історико- правовій літературі [1]. В ній охарактеризовані процеси державотворення на території України протягом тисячоліть, подано характеристику основних етапів української державності, їх особливості, особлива увага звернена на розбудову незалежної України. Автор даної статті, в основному сприймаючи сучасні концепції державотворчого процесу, висловлює власну думку щодо окремих аспектів зазначеної проблеми.
Дискусійними є питання щодо начал (витоків) української державності. Окремі історики (В.Щербаківський, М.Грушевський та ін.) вважають, що українська народність бере свій початок від антів, а оскільки останні мали власну державу (кінець ІУ - початок VII ст.), то українська державність започаткована у ІУ столітті. Але сучасна наука не може з певністю твердити, що анти і українці є тотожними поняттями. Та й візантійський історик Прокопій Кесарійський розрізняє антів і слов'ян. Враховуючи це, не можна впевнено стверджувати: українська держава зароджується у кінці IV століття.
Не можна погодитися і з тими дослідниками, які починають відлік Української державності з виникнення Київської держави у ІХ ст., яка об'єднала всі східнослов'янські племена. Між тим "Повість минулих літ" стверджує, що кожне плем'я мало власне княжіння. Отже, враховуючи слов'янську приналежність українців, слід вважати початком української державності VI століття - час існування полянської держави Кия.
На нашу думку, давній період української державності охоплює час від VI до другої половини ХУ століття і включає в себе такі етапи:
1) VI - середина ІХ століття - початковий етап давньоукраїнської державності. Саме в VI ст. виникає Полянське князівство на чолі з Києм. Документи про точну дату його заснування відсутні, проте Нестор розповідає про державу Кия перед такими політичними подіями у Східній Європі, як похід волзьких болгар на Дунай, поява білих угрів у Європі, слов'яно-аварські війни. Академік Б.О.Рибаков відніс правління Кия до часів візантійського імператора Юстиніана (527-565). Економічними передумовами створення Полянської держави був розвиток землеробства, скотарства та ремесла, політичними інститутами її були народні збори, рада старійшин, самоврядна селянська община.
В.Ключевський говорить про утворення у VI ст. у Прикарпатті великого військово- політичного союзу волинян. Підтвердження цьому знаходимо у арабського автора Аль- Масуда, який назвав це об'єднання Валініаною. Ця східнослов'янська держава мала ті ж самі інституції, як і Полянська. У першій половині ІХ ст. всі українські племена мали власні княжіння, тобто можемо говорити про Древлянську, Сіверянську, Волинянську та інші держави, які характеризувалися ще недостатньо сформованими інститутами публічної влади, що базувалися на звичаєвому праві.
2) середина ІХ - перша третина ХІІ ст. - час існування єдиної Давньоруської держави з центром у Києві. Саме цей етап української державності став предметом політичних і наукових баталій протягом принаймні останніх двох з половиною століть.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 Реферат на тему: ЕТАПИ УКРАЇНСЬКОЇ ДЕРЖАВНОСТІ: АВТОРСЬКИЙ ПОГЛЯД НА ПРОБЛЕМУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок