Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Політична платформа товариства та участь у громадському житті краю в 1890-х рр.

Політична платформа товариства та участь у громадському житті краю в 1890-х рр.

Назва:
Політична платформа товариства та участь у громадському житті краю в 1890-х рр.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
31,05 KB
Завантажень:
320
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Політична платформа товариства та участь у громадському житті краю в 1890-х рр.
Проблема національного самовизначення нагально не поставала в Галичині впродовж другої половини 19-ст. Дедалі більша популярність серед галицьких русинів русофільських настроїв виявилася сприятливою для ідеї українсько-польського порозуміння. Наддніпрянські українці при підтримці поляків прагнули перетворити Галичину в „український П’ємонт”, полякам теж імпонувала ця ідея. Угодові тенденції з поляками спостерігалися підчас відвідань Галичини наддніпрянськими інтелектуалами О.Кониським, І.Нечуй Левицьким та лідерами „старої громади”.
Новий імпульс українсько-польські стосунки отримали наприкінці 1880-х рр., коли уряд гр. Е.Таффе почав вбачати в українцях свого потенційного союзника на випадок війни з Росією. Налагоджував контакти з наддніпрянцями польський політик-демократ князь А.Сапіга при допомозі народовця О.Барвінського. Представник „громади” О.Кониський у Галичині за фінансової підтримки А.Сапіги налагодив видавництво часопису „Правда”, що пропагував ідею соборності всіх українських земель. Однак у 1889р. через хворобу А.Сапіги та за наполяганням офіційної влади на відїзді з Галичини О.Кониського впровадити в життя ідею угоди не вдалося.
На сеймових виборах 1889 р. у сорок вісім чисто руських округах було обрано тільки 16 руських послів. Спільний комітет, що працював для сеймових виборів, був обраний з перевагою представників народовців. Після проведення виборів до виборчого комітету надходили листи про значні порушення. Так, у листах із Заліщицького повіту від В,Черника, А.Баранецького, В.Угринюка, А.Шкрабика, І.Осадчука повідомлялося про те, що суддя Проминський агітував усіх голусувати за польського кадидата Хомця, зокрема і виборця І.Крушельницького. Коли той відмовився, до нього „прискочивь жидь” і вдарив по лиці. Відразу наспіли два поліціянти і почали тягнути І.Крушельницького до тюрми. Інший виборець А.Шкрабик (співавтор листа), побачивши ситуацію почав кликати людей на допомогу і боронити безневинного виборця. Збіглося близько триста жидів і розіпхавши виборців, пішли до старости. В результаті, під час виборів тих, хто голосував за руського кандидата все одно „обругали на сали, тручали, били и плювали на голову”.
Діячі „РР” із задоволенням відзначали, що завдяки роботі членів товариства, стало значно краще жити народу: не було повсюдного п”янства, а там де запанувала тверезість, з”явилися читальні. Завдяки порадам „Руської Ради” в ряді сіл засновані добротні крамниці, почали працювати позичкові каси на допомогу людям. Однак, наступило інше лихо в Галичині – страшна спека випалила на сіножатях траву, а по полях збіжжя; в горах бурхливі ріки забрали чи замулили все , що спека не допалила. З огляду на стихійне лихо „РР” стала ініціатором утворення „русского комитета для голодающихъ восточной Галичины”, який отримав дозвіл від Міністерства внутрішніх справ 22 січня 1890 року на збір пожертв у краї та інших провінціях Австрії на допомогу голодуючим.
Головою комітету обраний Б.Дідицький (голова „РР”), його заступниками М.Малиновський та І.Добрянський. До комітету входили О.Авдиковський, В.Борисевич, А Беленкевич, Д.Вінцковський, Д.Глинський, А.Гутковський, Й.Делькевич, С.Держко, С.Дуда, Ю.Ілевич, Ю.Кленцикевич, М.Клемертович, І.Костецький, Г.Крижановський, В.Лагола, І,Латинський, О.Марков, О.Мончаловський, А.Нечай, Л.Павенцький, Т.Павліков, І.Пелех, А.Петрушевич, А.Полянський, А.Савицький, Д.Чипчар.
Восени 1888р. намісником Галичини став граф К.Бадені. На початку намісництва він мало цікавився проблемами русинів, але з часом його ставлення змінилося. Протягом 1890р. адвокат К.Телішевський зустрічався з намісником гр. К.Бадені чотири рази з метою порозуміння обох сторін. Підчас зустрічей ставилися питання утраквізму усіх учительських семінарій; відкриття ще однієї руської гімназії в Східній Галичині; забезпечення руській мові рівноправності з польською та німецькою; відповідна репрезентація в справах законодавчих. У листопаді 1890р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: Політична платформа товариства та участь у громадському житті краю в 1890-х рр.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок