Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Політичний лідер у вимірі його психологічних якостей

Політичний лідер у вимірі його психологічних якостей

Назва:
Політичний лідер у вимірі його психологічних якостей
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
13,86 KB
Завантажень:
231
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Радикальні перетворення в політичній, економічній та соціальній сферах українського суспільства зумовлюють підвищення інтересу до політичних діячів, партій, рухів як важливих чинників сучасного суспільно-політичного життя. У цьому контексті особливої ваги набувають ті політичні лідери, які спроможні не лише оцінити природу і характер сучасної кризової ситуації, а й віднайти ефективну соціально прийнятну стратегію її подолання, переконати людей у доцільності й необхідності її реалізації, взяти на себе відповідальність за цей процес.

Вивчення проблем політичного лідерства має давню традицію. Найважливіші їх аспекти досить грунтовно висвітлені в працях істориків, політиків, політологів, соціологів, психологів.

Одним із засновників політико-психологічного підходу до вивчення проблеми лідерства вважається Г. Лассуел, представник чиказької психологічної школи політики. Основна увага у дослідженнях послідовників вченого зверталася на вивчення особливостей відносин лідера з оточенням.

Т. Адорно, Г. Маркузе, Е. Фромм (франкфуртська школа) у своїй концепції лідерства виходили з розгляду цього феномена, зокрема, у зв’язку з настроями широких мас у тих країнах, де існували тоталітарні режими.

Російські політологи (Г. Ашин, Ф. Бурлацький, М. Ільїн та інші) розробили соціально-психологічну типологію лідерства, в якій пропонуються такі ознаки для його класифікації: історизм – тип лідерства залежить від характеру епохи; масштабність – лідери загальнонаціональні, регіональні, певного класу, групи; класовість – інтереси якого класу, соціальної групи захищає лідер; ставлення до існуючого ладу, організації – „функціональний”, „стабілізуючий”, „дисфункціональний”; здатність до лідерства – перетворення на лідера завдяки власним якостям або внаслідок обставин; ініціативність – здатність продовжувати розпочату справу.

Соціальний психолог Б. Паригін пропонує вибудовувати типологію лідерства, виходячи з таких складових: зміст, стиль, характер діяльності лідера [9]. За змістом діяльності виокремлюються: лідер-виконавець; лідер-натхненник; лідер, який одночасно є і натхненником, і виконавцем. За стилем керівництва: авторитарний лідер; демократичний лідер; такий, що поєднує авторитаризм з демократизмом. За характером діяльності: універсальний лідер; ситуаційий лідер.

В останні десятиліття проблема політичного лідерства стала предметом наукових зацікавлень і вітчизняних психологів. І хоча систематичне вивчення різних характеристик політичного лідерства на національному грунті має коротку історію, сьогодні цілком правомірно говорити про наявність суттєвих напрацювань з цієї тематики.

Звернення до психологічних досліджень, в яких розглядаються різні аспекти вивчення означеної проблеми, засвідчує, що провідними напрямами тут виступають: визначення основних критеріїв, що застосовуються в сучасній психології для оцінки політичних лідерів; вивчення власне політичних лідерів; узагальнення наукових даних щодо типових гендерно-психологічних відмінностей чоловіків і жінок – політичних лідерів; вивчення того, якими політичні лідери постають у масовій свідомості.

Щодо критеріїв, то основними серед тих, якими оперує сучасна психологія при оцінці політичних лідерів, є: ступінь домінування, спрямованість, психодинамічні характеристики, інтелектуально-когнітивні, емотивні, морально-вольові, комунікативні характеристики.

Науковці прагнуть створити певний сукупний ідеал політичного лідера за наявними в суспільстві пріоритетами, співвіднесення якого з реальним образом дозволяє виявити „слабкі місця” того чи іншого політичного діяча й програмувати його поступ до політичного Олімпу, створювати відповідну політичну рекламу.

Так, М. Головатий пропонує розглядати статус політичного лідера за такими ознаками: функціонально-рольовою (йдеться про певний статус, що його здобув будь-який член групи, колективу); професійною (у цьому випадку має значення місце лідера серед інших у професійній ієрархії стосовно конкретної предметної сфери діяльності); морально-етичною (такий статус пов’язаний з характером оцінки певною спільнотою особистісних морально-етичних якостей лідера); самооцінною (цей статус досить своєрідний, оскільки оцінка оточенням лідера часто не збігається з його самооцінкою або навіть принципово відрізняється від неї) [6].

При визначенні типу політичного лідера М. Головатий пропонує користуватися такими критеріями: прагнення до влади; джерела керівництва; функції в політичній системі; політична активність.

За критерієм прагнення до влади розрізняють авторитарний і демократичний тип лідерів, різниця між якими полягає в методах реалізації влади, в інтелекті лідера, його політичній культурі, меті та ідеалах, яких він прагне досягти. У першому випадку в основу діяльності покладається примус, тоді як у другому – переконування.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Політичний лідер у вимірі його психологічних якостей

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок