Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Актуальні питання класифікації сучасного тероризму

Актуальні питання класифікації сучасного тероризму

Назва:
Актуальні питання класифікації сучасного тероризму
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,53 KB
Завантажень:
45
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 
Тероризм, як і будь-яке інше явище, має багато форм, що викликає потребу їх класифікації. Однак аналіз як вітчизняних, так і зарубіжних відповідних джерел свідчить, що на сьогодні загальноприйнятної класифікації не існує.

Одну з перших спроб систематизувати всю багатоманітність терористичних дій було здійснено на конференції з уніфікації кримінального права 1934 року в Мадриді, де вчені-правники зійшлися тільки на думці, що необхідно розрізняти тероризм „політичний” і тероризм „соціальний”.

1970 року Міжамериканська комісія із захисту прав людини, розглядаючи проблему тероризму, дійшла висновку, що тероризм слід класифікувати, виходячи з мотивів суб’єкта терористичної діяльності, а саме: тероризм соціальний, політичний та ідеологічний [4].

Англійський дослідник П. Вілкінсон у своїй концепції класифікації тероризму виокремлював тероризм „революційний”, коли діяльність терористів спрямовується на зміну політичної системи, „підреволюційний”, коли тероризм спрямовується на певні зміни в межах існуючої політичної системи, та „репресивний” – у випадку, коли терористична діяльність окремої держави скеровувалась проти іншої держави або ж проти опозиції [20].

Американський фахівець з проблем тероризму Дж. Мотлі запропонував модель класифікації, за якою всі терористичні організації поділяються на дві великі групи: ліві та праві [6]. Представники лівої групи прагнуть докорінно перетворити існуючий соціальний лад – аж до знищення певного суспільства, використовуючи для досягнення своєї мети революційну ідею. Найхарактернішими представниками лівацького напряму є „Червоні бригади” (Італія), РАФ (ФРН) та їм подібні угруповання, що діють практично у всіх регіонах світу.

В останні роки стурбованість урядів низки країн викликає активізація борців з чинним державним устроєм на іншому фланзі політичного спектру – правому.

Йдеться про організації й угруповання фашистської орієнтації, насамперед у Європі. Міжнародні терористичні організації цієї групи добиваються більш прагматичних політичних цілей, наприклад, возз’єднання Північної Ірландіїз Ірландією, проголошення незалежності від США Пуерто-Ріко тощо.

Американські експерти виокремлюють і третю групу терористичних організацій [22]: вони пов’язані з виробництвом, доправленням в США та реалізацією на їх внутрішньому ринку наркотиків з країн Латинської Америки, Близького і Середнього Сходу, Південно-Східної Азії. Так званий наркотероризм нині перетворився на серйозну проблему для всього людства, насамперед для індустріально розвинутих країн.

В. Вітюк і С. Ефіров у книзі „Лівий” тероризм на Заході: історія і сучасність” пропонують таку класифікацію: державний терор і опозиційний тероризм; міжнародний і транснаціональний тероризм; терор за соціальною спрямованістю: соціальний, націоналістичний та релігійний [2].

Дослідник О. Крайнєв класифікує тероризм як політико-соціальний та політико-релігійний [8]. Ф. Форсайт вважає, що існує чотири різновиди тероризму: національний, одномірний, політичний, релігійний [17]. М. Денікер поділяє тероризм на програмовий, доброчесний, раціональний і патологічний. Л. Діспо виокремлює чотири види тероризму: тероризм держави лівих, тероризм держави правих, тероризм лівої опозиції і тероризм правої опозиції [3]. А. МакВілсон, досліджуючи терористичні феномени, зазначає, „...що найпильнішої уваги в останні три десятиріччя викликали у Західній Європі та Північній Америці прояви субверзивного, підривного тероризму – ультралівого чи іншого (етнічно-політичного, релігійно-політичного) походження” [21]. М. Стрміска стверджує: „...загальноприйнятої, раціонально обґрунтованої типології тероризму, на жаль, не існує. Нинішні спроби опрацювати таку типологію викликають вельми хаотичні враження. Значні вади були вже у спробі розрізнення революційного та субреволюційного тероризму як двох основних типів субверзивного терористичного насилля, однак ще більші проблеми виникли згодом, при розрізненні підтипів революційного та субреволюційного тероризму” [16].

Деякі дослідники дотримуються думки про наявність „одноразового тероризму”, мета якого – підвищити договірний політичний потенціал певного угруповання в рамках вирішення однієї конкретної проблеми [19].

Визначається й такий вид тероризму, як „підривний”, що здійснюється задля „збройної пропаганди”, яка має продемонструвати усім потенційним союзникам, що збройна боротьба проти режиму можлива й доцільна [18].

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5 Реферат на тему: Актуальні питання класифікації сучасного тероризму

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок