Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Філософське осягнення сьогодення як спосіб проникнення в майбутнє

Філософське осягнення сьогодення як спосіб проникнення в майбутнє

Назва:
Філософське осягнення сьогодення як спосіб проникнення в майбутнє
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
9,50 KB
Завантажень:
19
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 
Переломні етапи історії породжують різні типи аналізу і синтезу як засобів розуміння мети перетворень, механізмів трансформації і модернізації економічної, політичної і духовно-культурної систем організації суспільного життя, мотивів і стимулів діяльності великих і малих соціальних груп, окремих особистостей. Філософи теж не можуть уникнути конкретизації способів пізнання, пошуку рушійних сил епохи, тлумачення дій суспільних сил та історичних діячів. Дуже часто теоретичні праці поєднуються з аналізом конкретних історичних подій, а інколи і з спогадами про участь в таких подіях. До праць такого типу, швидше за все, належить книга А. Толстоухова „Філософія демократії”, написана в жанрі філософського есе.

Праця має кілька стратегічних цілей: а) осмислити історію розвитку демократії і сучасний етап її розвитку в Україні; б) дати філософську платформу випереджуючої модернізації існуючих форм демократії в Україні; в) критично оцінити „помаранчеві потрясіння” кінця 2004 – початку 2005 років; г) показати, що філософія демократії може бути науково-освітньою дисципліною. Реалізуються й інші цілі, але вони – на другому плані. У праці використовуються загальнонаукові дослідницькі принципи – системний, комплексний, конкретно-історичний, структурний, функціональний та інші. Одночасно в аналізі проривається авторська пристрасть в оцінках сучасного історичного моменту і перспектив розвитку демократії в Україні, що надає праці А. Толстоухова додаткового інтересу.

В дослідженні поєднано кілька аспектів аналізу демократії – історичний, історико-філософський, регіоналістський і глобалістський. Демократія розглядається як загальноцивілізаційне і національне явище, як спосіб політичного життя і спосіб політичної експансії, як ознака політичної системи держави і простір існування політичної людини – громадянина. Безумовно, при такому багатоаспектному аналізі одні „обличчя” демократії прописані чіткіше, інші – менш яскраво. Але саме глобалістський, цивілізаційний і конкретно-історичний підходи, які домінують в роботі, дозволили автору правильно витлумачити головні лінії становлення і розвитку демократії, дуже неприємні гримаси демократії і перетворення демократії на псевдодемократичний тоталітаризм, на псевдодемократію охлократичного гатунку або спекулятивну демократію як засіб, що дозволяє політичним і економічним клікам захоплювати владу і контролювати громадську думку. Заслуговують на увагу думки про місце в демократичних процесах вождів і народів, бюрократів і філософів, представників ЗМІ і політологів, представників влади і опозиції і т. д. І дещо нові мотиви в роздумах про моду на демократію, про заміщення справжньої демократії імітаційними формами, про перетворення демократичних гасел і слоганів на засіб демократичного імперіалізму, коли глобальний проект демократії стає засобом світової експансії однієї країни, яка прагне свої національні (або частково національні) цінності нав’язати усьому світові.

Взагалі, оцінка явища демократії комплексно, в єдності позитиву і негативу є однією з найсильніших сторінок праці. Причому, не ставиться мета виробити ідеальну модель демократії і нав’язувати її усім країнам і народам. Цього взагалі не можна досягти. Європейські уявлення про демократію частково взагалі не cприймаються в Азії, Африці, Океанії, в Латинській Америці. Спроби ж нав’язати американські зразки демократії, які навіть у Європі часто-густо сприймаються критично, призводить до війни як засобу утвердження демократії. І тут можна погодитися з автором, що війна в цій якості перетворює демократію не тільки на абсурд, але й на антицивілізаційний фактор.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3 Реферат на тему: Філософське осягнення сьогодення як спосіб проникнення в майбутнє

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок