Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> реферат безкоштовно: Структурування інтересів економіко-політичних еліт у процесі ринкових перетворень в Україні

Структурування інтересів економіко-політичних еліт у процесі ринкових перетворень в Україні / сторінка 6

Назва:
Структурування інтересів економіко-політичних еліт у процесі ринкових перетворень в Україні
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
27,14 KB
Завантажень:
22
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Геополітичні орієнтації „багатоядерної” економіко-політичної мережі виразно спрямовані вбік Євросоюзу, а також США. Водночас економічні і політичні реалії змушують її представників рахуватися з Росією, що, зокрема, засвідчила активність керівника штабу виборчої кампанії В. Ющенка з серпня 2004 року, пов’язана з консультаціями в Москві й ініціюванням спільних з Росією економічних проектів.

Інтереси представників „об’єднаної” мережі безперечно орієнтовані на розвиток економічних відносин з Росією, їх бізнес істотно пов’язаний з російським бізнесом і ринком, що яскраво засвідчила висока активність, особливо з весни 2004 року, ініціатив щодо розвитку Єдиного економічного простору з Росією, Казахстаном і Бєларуссю.

Водночас висновок про домінації геополітичних орієнтацій представників цієї мережі на Росію аж ніяк не однозначні. Аргументом на користь цієї тези є показники сальдо зовнішньої торгівлі товарами і послугами та рейтинг провідних інвесторів за останні роки. Державна статистика свідчить, що з 1997 року відбулася інверсія зовнішньої торгівлі України: якщо до цього домінував експорт українських товарів у Росію, то після 1997 року почав помітно переважати експорт у Європу. Частка країн Старого Світу в загальному товарообігу України складала на кінець 2002 року 35,1 % проти 28,1 % частки Росії, тобто була більшою приблизно в 1,25 раза. До 1996 року включно все було навпаки: на Європу припадало 25,4 % від загального товарообігу України, на Росію – 41,2 %. В останні роки лишається постійним рейтинг провідних інвесторів в Україну: наприкінці 2003 року на США припадало 15 % від загального обсягу іноземних інвестицій, на країни Євросоюзу – понад 30 %, на Росію – 8 % загального обсягу [11; 12]. Ці дані свідчать не просто про зростання реальної зацікавленості домінуючих українських економічних і політичних еліт у взаємодії з європейськими структурами, але й про те, що економічні ринкові інтереси стали принциповими факторами, які визначають коридори і спрямованість геополітичних орієнтацій серед українських еліт.

Судячи з усього, президентські вибори 2004 року і парламентські 2006 року стануть переломними віхами в протистоянні поляризованих елітних мереж в Україні, а результати виборів означатимуть утвердження однієї з них як домінантної політико-економічної сили. Водночас є підстави вважати, що, незважаючи на політичну поляризованість, серед еліт нагромаджено „критичну масу” європейського вибору і, незалежно від перемоги будь-якої елітної мережі, такий геополітичний вибір переважить.

Література:

1. Eyal G., Szelenyi I., Townsley E. Making Capitalism without Capitalists. - London,N.Y, 1998.

2. Frye T. The Perils of polarization. Economic Perfomance in the Postcommunist World // World Politics, № 54, 2002.

3. Hellman J. S., Geraint J., Kaufman D., Schankerman M. Measuring Governance, Corruption and State Capture. How Firms and Bureaucratics Shape the Business Environment in Transition Economics // World Bank Policy Research. Paper 2312, 2000.

4. Higley J., Lengel G. Introduction: Elite Configuration after State Socialism // Higley J., Lengel G. (Eds.) Elites after State Socialism. Theories and Analysis. Rowman, 2000.

5. Higley J., Pakulski J., Wesolowski W. Postcommunist Elites and Democracy in Eastern Europe. - MACMILLAN Press LTD, 1998.

6. Kopylov V. Elite research in Ukraine // Best H., Becker U. (Eds.) Elites in Transition. Elite Research in Central and Eastern Europe, 1997.

7. Stark, D., Bruszt L. Postsocialist Pathways: Transforming Politics and Property in East Central Europe. - New York and London, 1998.

8. Зущик Ю. Спортсмены против пчел // Корреспондент, № 21 (110), 2004.

9. Куценко О. Д. Самоопределение правящей элиты как фактор социального риска в игровом поле украинской политики // На пути политической трансформации. Вып. 8., Часть II. – М., 1997.

10. Маркс К. Капитал // Маркс К., Энгельс Ф. Соч., т. 23.

11. Послання Президента України парламенту України // http://www.president.gov.ua/officdocuments/officmessages/243782148_mode_print.html

12. Статистический ежегодник Украины. - Киев, 2004.

13. Суименко Ю., Ефременко Т. Homo economicus современной Украины. Бихевиористский аспект. - Киев, 2004.

14. Хто є хто в Україні. – Київ, 2001.

15. Черников A. Великая реприватизация // Корреспондент, № 21 (110), 2004.

16. Шульга Н., Потехин А., Бойко Н. и др. Правящая элита современной Украины. Аналитический доклад № 10. - Киев, 1998.

17. www.politik.org.ua

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6 
Реферат на тему: Структурування інтересів економіко-політичних еліт у процесі ринкових перетворень в Україні

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок