Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> реферат: Бродій А.І.- керівник уряду Карпатської України у 1938 році

Бродій А.І.- керівник уряду Карпатської України у 1938 році / сторінка 2

Назва:
Бродій А.І.- керівник уряду Карпатської України у 1938 році
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,68 KB
Завантажень:
16
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2 
А. Бродій представляв партію в чехословацькому парламенті з 1933 до 1938 р. і був чи не найактивнішим депутатом від Закарпаття. Його численні й різкі виступи в парламенті з критикою чехословацької влади і на захист прав та інтересів Підкарпатської Русі та його населення викликали захоплення у прибічників в рідному краї і незадоволення в урядових і політичних колах ЧСР. З особливою наполегливістю й рішучістю він вимагав, зокрема, надання Закарпаттю автономних прав. У виступі в чехословацькому парламенті 4 червня 1934 р. депутат А. Бродій нагадав, що до цього часу ЧСР не виконала умови договору, згідно з яким Закарпаття було приєднано до республіки: «Ведь правительство за прошлых 15 лет оказалось неспособным вырешить проблемы работы, хлеба, вырешить проблемы поднятия края. Хочет ли правительство спасти эту часть республики, то, во-первых, оно должно установить границы Подкарпатской Руси, должна застановиться денационализацией на восточной Словакии, где 200.000 русских душ не может жити национальной жизнью… Одновременно должен быть предложен проект парламенту к приготовлению осуществления автономии… Господа, нам автономия дело святое, дело национальное, комедию делать с нашим святым делом мы никогда не допустим. Требуем осуществления наших прав и переведения их в жизнь. Требуем передачи власти в нашей земле в наши руки, и мы возьмемся серьезно с полной ответственностью за постройку нашего автономного края в пользу нашего народа и в пользу нашего государства». 30 листопада того ж року, реагуючи на заяву Е. Бенеша про те, що закарпатці ще «не дозріли» до автономного управління, А. Бродій з парламентської трибуни заявив: «Если дозрела была Подкарпатская Русь присоединиться к республике, так дозрела для того, чтобы имела свои права. Это только отговорка, что карпаторусский народ незрелый».

У травні 1938 р. АЗС виступив ініціатором створення в Закарпатті блоку політичних партій русофільського напряму для спільної боротьби за досягнення автономії, який очолив А. Бродій. Він же був ініціатором досягнення компромісу з лідерами партій українського напряму і створення на початку жовтня 1938 р. за їх участю Національної Ради Підкарпатської Русі. Вона й довела боротьбу закарпатців за автономію до переможного кінця. Призначення 11 жовтня 1938 р. А. Бродія прем’єр-міністром першого автономного уряду Підкарпатської Русі було закономірним і не стало несподіванкою як для закарпатців, так і для чехословацьких політиків.

Разом з тим русофільські переконання і проугорська орієнтація А. Бродія, який ще до призначення прем’єром вів таємні переговори з угорським урядом про приєднання краю до Угорщини шляхом плебісциту, чітко виявилися в його практичній діяльності на посаді голови автономного уряду. Це викликало, з одного боку, незадоволення представників українського напряму в краї, а з іншого – рішучі дії офіційної Праги, яка вдалася до його арешту 26 жовтня 1938 р. за «державну зраду». Одразу після арешту А. Бродій розпочав голодування на знак протесту проти утримання його у в’язниці. 11 лютого 1939 р. його звільнили і після зустрічі з президентом ЧСР Е. Гахою направили на лікування в Татри, звідки він втік до Угорщини.

Після окупації у березні 1939 р. всього Закарпаття Угорщиною А. Бродій вернувся до Ужгорода. У травні його разом з деякими іншими діячами АЗС ввели (без виборів) до нижньої палати угорського парламенту, де до 1944 р. він очолював групу закарпатських депутатів, вимагаючи автономних прав для свого краю. «Я законослухняний громадянин Угорщини, але я – русин», – заявляв він в угорському парламенті. Свої автономістські ідеї пропагував в газетах «Русская правда» (1939–40) і «Русское слово» (1940–44), що видавались ним в Закарпатті. Але за період Другої світової війни він істотно змінив своє ставлення до Угорщини: від захоплення до розчарування. Під час Словацького національного повстання восени 1944 р. А. Бродій безуспішно намагався встановити контакти з радянськими спецслужбами. Коли радянські війська почали визволення Закарпаття, відмовився емігрувати до США, хоча на депутатів парламенту Угорщини чекав літак.

25 листопада 1945 р. А. Бродій був заарештований в Ужгороді органами НКВС. У травні 1946 р. засуджений до смертної кари за колабораціонізм з гортіївським режимом. За неперевіреними даними, розстріляний 11 червня (за іншими джерелами – 7 грудня) 1946 р. Похований в Ужгороді. На підставі ст. I Закону Української РСР «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» від 17 квітня 1991 р. реабілітований за відсутністю складу злочину.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Бродій А.І.- керівник уряду Карпатської України у 1938 році

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок