Головна Головна -> Реферати українською -> Політологія -> Скачати: Марчак Микола Макарович - керівник уряду УРСР

Марчак Микола Макарович - керівник уряду УРСР

Скачати:* Captcha
* - щоб завантажити роботу, введіть в поле код з картинки і натисніть кнопку "Завантажити"Назва:
Марчак Микола Макарович - керівник уряду УРСР
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
8,23 KB
Завантажень:
15
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0
Пролистати роботу: 1  2 
Народився 5 січня 1904 р. (23 грудня 1903 р. — за старим стилем) у с. Залісці, нині Дунаєвецького району Хмельницької області, у незаможній селянській родині. Жив і працював у рідному селі до вересня 1922 р., коли вступив на підготовчі курси при Кам’янець-Подільському інституті народної освіти, в якому й навчався упродовж 1922—23 рр. У 1923—27 рр. вчителював, очолював початкову чотирирічну школу у рідних Залісцях. Згодом (1927—28) завідував культурно-соціальним відділом, був відповідальним секретарем райвиконкому у містечку Дунаївці на Поділлі, нині Хмельницької області. У 1928—31 рр. навчався у Києві — в Інституті народного господарства та Хіміко-технологічному інституті.

Восени 1931 р. почався важливий етап біографії М. Марчака, пов’язаний із столичним тоді Харковом. До осені 1937 р. працював на Харківському тракторному заводі (інженер, зав. цехового бюро раціоналізації, зав. сектором технологічних процесів, керівник бюро технічної інформації, старший інженер-конструктор-інструментальник, керівник конструкторської групи і, нарешті, начальник цеху).

На заваді подальшому зростанню здібного інженера стала сталінська «кадрова революція» 1937 р. За умов нечуваних кадрових втрат 8 жовтня 1937 р. політбюро ЦК КП(б)У опитуванням затвердило М. Марчака першим заступником наркома освіти УРСР. Очевидно, Микола Макарович так і не встиг приступити до виконання своїх обов’язків. Через три тижні, 29 жовтня, політбюро ЦК затвердило його першим заступником голови РНК УРСР.

З того часу М. Марчак, очевидно, став виконувати обов’язки керівника РНК УРСР. У центрі його уваги перебували насамперед проблеми поточного керівництва народногосподарським життям республіки. Так, 10 листопада він підписав постанову РНК «Про стан роботи внутрівідомчого фінансового контролю», 13 листопада завізував урядові ухвали «Про керівництво дитячими садками, що їх передано господарським народним комісаріатам» та «Про план заготівель новоолійних культур і сорго врожаю 1937 р. на Україні», 19 листопада поставив свій підпис під постановою «Про заходи в справі остаточної ліквідації неписьменності серед дорослих», 22 листопада — під раднаркомівською ухвалою «Про регулювання рибальства, охорону рибних запасів і рибопромислових угідь республіканського і місцевого значення УРСР».

Побіжним підтвердженням того, що саме М. Марчак виконував обов’язки голови уряду УРСР, може слугувати частотний аналіз урядових постанов (власне раднаркомівських та спільних із ЦК КП(б)У, ЦВК УРСР), оприлюднених в офіційних «Збірниках законів і розпоряджень Робітничо-селянського уряду УРСР» й підписаних від Раднаркому К. Сухомлином, М. Марчаком і Я. Тягнибідою у листопаді — грудні 1937 р., тобто з того часу, коли Микола Макарович набув офіційного статусу заступника голови РНК. За цей період К. Сухомлином підписано 12 документів, Я. Тягнибідою — 2, М. Марчаком —.

Але стан невизначеності із наступником голови РНК УРСР не міг тривати нескінченно. Отримавши вказівки із Москви, 22 січня 1938 р. політбюро ЦК КП(б)У своєю постановою про «виключення зі складу керівних органів ЦК КП(б)У викритих ворогів народу» серед інших вивело зі складу членів ЦК і політбюро ЦК КП(б)У арештованого керівника республіканського уряду М. Бондаренка. Питання про призначення голови РНК стало вкрай важливим.

М. Хрущов у своїх мемуарах так змалював ситуацію в керівництві РНК УРСР, з якою зіткнувся, коли прибув із Москви: «Людей тоді в Україні просто «тягнули» у «вороги». Заступником Голови Ради Народних Комісарів на Україні була чудова людина Тягнибіда. Я знав його, ще коли він працював штейгером у Донбасі [...]. Згодом, коли я працював секретарем Петрово-Мар’їнського райкому партії, він якийсь час працював одночасно зі мною керуючим Карпівськими копальнями [...]. Це була пряма, хороша людина, яка навіть воювала у лавах Червоної армії. Це велика рідкість, що технік-штейгер був разом з більшовиками й брав участь у Громадянській війні на боці червоних. Раптом почали вимагати його арешту й подали «обгрунтування». Коли арештували першого зама, Рада Народних Комісарів України стала «чистою»: не було голови Раднаркому, не було й заступників. Я поставив питання перед Сталіним, що треба знайти людину на посаду голови Раднаркому».

Мемуариста підвела не лише селективність людської пам’яті, але й неможливість звірити спогади із тогочасними документами. Перший секретар ЦК КП(б)У припустився низки помилок. Він порушив не лише хронологію подій, але й істотно поплутав причинно-наслідкові зв’язки.

Пролистати роботу: 1  2 
Реферат на тему: Марчак Микола Макарович - керівник уряду УРСР

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок